Radíme při nákupu notebooku: mobilita již od deseti tisíc

Poradíme vám s nejdůležitějšími parametry a vlastnostmi, na které si musíte dát při koupi notebooku pozor.
Kapitoly článku

Nebudeme si nalhávat, většinou je při koupi notebooku nejvíce limitující cenový strop, který jste pro danou investici ochotni obětovat. Od této sumy, a také od budoucího zaměření notebooku, by se měl odvíjet proces výběru nejvýhodnějšího modelu. Pokud totiž váš rozpočet není shodou okolností neomezený, bude to vždy do jisté míry kompromis mezi některými vlastnostmi.

Razantní pokles cen výpočetní techniky v posledních letech a měsících dotlačil ceny notebooků na skutečně historické minimum. Kdy jindy jste si mohli koupit dostatečně vybavený notebook za 10 až 12 tisíc korun včetně operačního systému? Tyto modely sice neoplývají nikterak oslnivou výdrží baterií, na druhou stranu dodrží dnešní standard v otázce ostatní výbavy – bez problémů zvládnou práci s internetem, kancelářské aplikace i video a hudbu. K standardu již téměř neodmyslitelně patří Wi-Fi a místy i Bluetooth. Nepočítejte s ohromnými kapacitami operační paměti (beztak ji lze velmi levně přikoupit) a velkými disky. Největší příplatek si u většiny notebooky vyslouží hlavně snížení hmotnosti a zmenšení rozměrů v kombinaci s prodloužením výdrže na baterie přes hranici 3 až 4 hodin provozu.

Levnější výkon se nevyplatí

Pokud nejlevnější notebooky stojí zmíněných 10–12 tisíc, tak kvalitní a dobře vybavené modely s obstojnou výdrží, velmi dobrou kvalitou vyhotovení a také ergonomií koupíte za 20 až 25 tisíc korun. V této cenové hladině se nejvíce vyplatí dobře vybavené notebooky pro podnikovou sféru, které jsou většinou velmi dobře stavěné i vybavené pro pracovní nasazení. V tom samém ringu se však setkají i s různorodou konkurencí osazenou základními verzemi herních grafických karet. Tyto stroje však kromě vyššího výkonu většinou nenabídnou nic extra. Jejich výdrž na baterie bývá klidně i méně než poloviční, kvalita vyhotovení horší a celková užitná hodnota nižší.

Klepněte pro větší obrázek

Při orientaci na stroje s výkonnější herní grafikou si jednoduše musíte připlatit. Bez větší investice nejenže nezískáte použitelnou mobilní grafiku střední třídy, ale ztratíte například tichý chod (teplo z grafiky se musí nějak odvést) a většinu času práce na baterii. To se ostatně ukázalo i v testu notebooků z Computeru 5/08, kde se proti sobě utkalo 13 modelů v ceně do 30 tisíc. Výsledky potvrdily, že kombinace dostatečně dlouhé výdrž na baterie a dobrého herního výkonu se hledá velmi těžko – většina soupeřících produktů nabízí pouze jednu z těchto vlastností nebo v omezené míře oboje, jednoduše kompromis.

Grafika je zlomová

Potřebujete skutečně tak nutně tu herní grafiku? Mnoho lidí si do svých požadavků na nový notebook napíše i hry, ale právě to může být ten nejhorší nápad hlavně u omezených rozpočtů. S integrovanou grafikou si toho totiž moc nezahrajte, hlavně ne s tou od Intelu. Má totiž velmi skromné ovladače, které téměř nepočítají s herním nasazením. Výkon by tedy až tak zásadně nechyběl, mnohem výrazněji kulhá optimalizace pro hry, do které nVidia i ATI investují obrovské prostředky. Proto se integrované grafiky Intel (GMA900, GMA950, X3100 atp.) hodí skutečně jen pro ty nejjednodušší a zároveň i nejstarší hry.

Pokud si ale s nízkým rozpočtem do svého nového notebooku skutečně prosadíte dedikovanou grafickou kartu, musíte počítat s následky. Proti stejně drahému notebooku s integrovanou grafikou ztratíte klidně až 50 % výdrže a výrazně může stoupnout i zahřívání. Finance, které spolkla grafika, budou chybět na pevnějším šasi, nebo displeji či jiných součástech výbavy. Svátečným hráčům se mnohem více oplatí investice do levné herní konzole – pokud přežijí nemožnost hrát si s notebookem všude kam přijedou, získají mnohem lepší herní zážitek na specializovaném stroji s nízkými pořizovacími náklady.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fujitsu-Siemens Amilo Si2636 a LifeBook S

Čas solidních integrovaných grafik nás ještě čeká, například nadcházející mobilní platforma AMD Puma bude obsahovat základ z velice povedené čipové sady AMD R780G a tím pádem i solidní integrovanou grafiku. Tu bude navíc možné bez restartu přepínat s dedikovanou kartou z třídy HD 3400, HD 3600 a možná i výkonnější v závislosti na možnostech chlazení. Vznikne tak platforma, která bude zřejmě umožňovat slušnou výdrž na baterie v kombinaci s grafickým výkonem.

Mnohem lepší investicí než herní grafika je nepochybně pořádný displej. U běžných notebooků s úhlopříčkou 15,4 se nejčastěji používá velmi malé rozlišení 1 280 × 800 bodů (tzv. WXGA), které dosti omezuje pracovní prostor na vaší pracovní ploše. Sáhnout po lepším displeji s rozlišením 1 440 × 900 bodů nebo ještě lépe 1 680 × 1 050 bodů se vám mnohokrát vyplatí při efektivnější práci s více okny. Pozor ale na velikost bodů, která nemusí u displejů s vysokým rozlišením vyhovovat každému – pokud máte pochybnosti o ergonomii v souvislosti s vaším zrakem, určitě daný displej pořádně vyzkoušejte. Porovnejte si velikost bodů notebooku na www.tvcalculator.com.

(Ne)důležitý procesor

Obavy o výkon procesoru jsou dnes již docela liché, protože když bude mít váš notebook alespoň základní model dvoujádrového procesoru, jste takříkajíc „za vodou“. Moderní čipy svým výkonem stačí v podstatě na cokoliv, co mu předhodíte. Rozdíly se projeví nejvýrazněji u výpočtově náročných úkolů typu komprese videa a podobně. Velmi náročné může být i přehrávání HD videa z kompresovaných formátů, pro které budete v plné kvalitě potřebovat alespoň 2 GHz na dvou jádrech. Nejlevnější notebooky mají samozřejmě levnější procesory (Celeron, Sempron) s jedním jádrem.

Pokud plánujete s notebookem pravidelně cestovat, například denně jej nosit do školy, určitě se zaměřte na jeho rozměry a hmotnost. Běžné 15,4 modely s hmotností blížící se až 3 kg nejsou právě ideálem mobility. K tomuto kvádru ­si ještě připočtěte napájecí adaptér a hned jste na 3,5 kg, což se již docela pronese. Výhodnější jsou například notebooky s 14,1 nebo 13,3 displejem, které nabízejí dobrý kompromis mezi velikostí a ergonomií použití. Pro ty nejmobilnější uživatele se hodí 12,1 prcci, kteří se vejdou do 2 kg hmotnosti a většinou nabízejí i slušnou výdrž na baterie.

V mnoha ohledech nelze notebook považovat za náhradu stolního počítače. Neposkytuje stejnou úroveň komfortu a ani výkonu dobře sestavených stolních počítačů. Nejlevnější notebooky vítězí nad svými stolními ekvivalenty cenou – jako kancelářský stroj vás vyjde notebook klidně i o 20–30 % levněji. Ergonomie však bude horší, i když při použití vhodného stojanu (nejlevněji již od 500 Kč od Kensingtonu), kterým zvednete displej notebooku do vhodné výšky a externí klávesnice s myší získáte výrazné zlepšení za necelých 1 000 Kč. Mobilita přitom v případě potřeby zůstane zachována.

Témata článku: Video, Notebooky, Solidní stroj, Test, Text, Cenový strop, Bluetooth komunikace, Úsporný provoz, Origin, Nákup, Herní model, Tisíc, Nejdostupnější notebook, Běžný rozměr, Nejvýhodnější model, Notebooky levně, Computer, Herní notebook, Tomahawk, Pořádný displej, Nejlevnější model, Mozila, Notebook, Mobilita, Herní grafika, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz