Radíme: Jaký koupit LCD monitor [Vánoce 2012]

Monitor se zásadně podílí na kvalitě práce s počítačem, využijete ho jak u stolní mašiny, tak u notebooku. Na trhu je ohromné množství monitorů, dáme vám tip, které se vyplatí koupit.
Kapitoly článku

Dobře použitelný 22" LCD monitor s plným HD rozlišením seženete od tří tisíc, nabídka je však široká a na první pohled není zcela zřejmě, jestli se vyplatí investovat několikanásobek za papírově podobné nebo jen o něco lepší parametry. Výběr monitoru by měl vždycky podléhat hlavně jednomu kritériu, kterým je kvalita obrazu. Jako odrazový můstek můžete využít naše tipy, které vycházejí z osobních zkušeností, recenzí i redakčních testů časopisu Computer.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Velký monitor: HP ZR2740W

Obvyklým důvodem pro pořízení nového monitoru je nedostatečná velikost pracovní plochy na tom stávajícím. Úhlopříčka ale není vše, o množství zobrazených informací rozhoduje rozlišení, které může být na 27" i 22" monitoru stejné. Máte-li monitor především na práci s textem nebo programování, vyhněte se 27" displejům s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů. Lepší volbou bude třeba HP ZR2740W s 2 560 × 1 440 body a IPS panelem.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní a velký monitor s všestrannými možnostmi využití, to je HP ZR2740W

Sice za něj zaplatíte vyšších 13 200 Kč, dostanete však monitor určený poloprofesionálům, který vyniká věrným barevným podáním, silným podsvícením a rychlostí, díky které se hodí krom práce také na multimediální využití. I přes velké rozměry jej můžete otočit na výšku, což oceníte zejména při práci s dokumenty. Za nevýhodu lze považovat vyšší spotřebu, s tou se ale u velkých displejů musí počítat.

Herní zobrazovač: BenQ XL2420T

Hráči obvykle vyhledávají především monitory s TN panely, protože jsou tradičně nejrychlejší a odezva je tím hlavním, co náročný hráč vyžaduje. Bohužel ale budete muset zapomenout na široké pozorovací úhly, které byste využili např. při sledování monitoru ve více lidech současně. BenQ XL2420T má vše, co má herní monitor mít, a to při 24" úhlopříčce.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hráči vyžadující maximální rychlost odezvy ji dostanou u monitoru BenQ XL2420T, který může odrazovat snad jedině svou cenou a jasně vymezeným zaměřením

V rámci kategorie nabízí věrné barevné podání, použitelný kontrast a především rychlost, díky které nepromarníte ani jednu ránu. Pro milovníky 3D nechybí ani podpora obnovovací frekvence 120 Hz. Vyšší nároky jsou kladeny pouze na vaši peněženku, za BenQ zaplatíte přes 9 tisíc.

Cena na prvním místě: LG Flatron IPS237L-BN

LG Flatron IPS237L-BN je nástupcem oblíbeného modelu IPS235P-BN, který je jistou stálicí mezi levnými monitory. I dnes oba patří mezi adepty na ideální displej v ceně kolem čtyř tisíc. Z názvu už jste jistě vytušili technologii IPS, velikost úhlopříčky činí dobře použitelných 23" a rozlišení je 1 920 × 1 080 bodů. Šetrné zákazníky si LG snaží získat nízkou spotřebou, která by se měla pohybovat kolem 29 W.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG IPS-237L-BN je ideálem v poměru ceny a kvality, dostanete se o stupeň výš, než s klasickými TN panely a zároveň nezaplatíte mnoho

Za výbornou cenu dostanete monitor pro všestranné využití, ať už jde o práci, sledování filmů nebo hraní her, ačkoli v poslední jmenované kategorii budete muset překousnout jisté kompromisy v rychlosti vyplývající z použité technologie. Pokud však nejste nároční hráči, LG dobře poslouží i v tomto nasazení. Pro pracovní využití potěší možnost otočení na výšku.

Pro filmového fandu: BenQ GW2750HM

Pro multimediální využití je zapotřebí, aby monitor stíhal rychle překreslovat scénu a k tomu přidal široké pozorovací úhly i vysoký kontrast. Co do rychlosti samozřejmě lze využít schopností TN panelů, ale ve zbylém jsou lepší modernější konkurenti. Jedním z nich je technologie AMVA, která je použita také v displeji BenQ GW2750HM. Neexceluje sice v polohovatelnosti nebo věrnosti barev, jeho parketou však je právě kontrast a rychlost, což u filmů oceníte nejvíce. Úhlopříčka činí 27", rozlišení je FullHD a pořizovací cena se pohybuje okolo šesti tisíc.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Monitor na filmy musí být co největší, alespoň trochu rychlý a musí být dobře viditelný z různých úhlů, to vše splňuje BenQ GW2750HM

Pokud nemáte dostatek prostoru na 27" obludu nebo je váš plánovaný rozpočet o něco nižší, stejný výrobce nabízí monitor s podobnými kvalitativními parametry také pod označením GW2450HM. Má sice o 3" menší úhlopříčku, ale rozlišení zůstává stejné a ušetříte zhruba 1 500 Kč.

Článek pokračuje v další kapitole

Témata článku: Hardware, Vánoce, LCD, Monitory, Nedostatečná velikost, Pozorovací úhel, Televize Philips, Stejný výrobce, Velká spotřeba, Zbylý prostor, Obývák, AMV, Tn, Televize úhlopříčka 80, Náruživý hráč, Monitor, Grafik, Pracovní využití, Poslední detail, Podobná odezva, Televizory LG 2016, Široký úhel, Úhlopříčka, Funkce počítačové klávesnice, Velký monitor, Počítačová sestava na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu