Technologie | AMD | Grafické karty

Radeon RX 7900 XT má být první herní grafikou pro PCI Express 5.0. AMD by mohlo předběhnout Nvidii

Nvidia sice pro nadcházející generaci grafických výpočetních karet oznámila podporu PCI Express 5.0, avšak zatím není potvrzené, že to bude platit i pro herní grafiky. U nich se spekuluje, že Nvidia možná použije pouze současnou verzi 4.0.

AMD ale tento rok představí nové procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, které už budou podporovat PCI Express 5.0. Proto by dávalo smysl, že PCI Express bude AMD kvůli zjednodušení podporovat i na nové generaci herních grafických karet Radeon RX 7000 (RDNA 3).

Dle nejnovějších spekulací na twitteru, se tak má stát minimálně pro nejvyšší model Radeon RX 7900 XT s čipem Navi31, avšak s podporou se neoficiálně počítá i u nižších řad s čipy Navi32 a Navi33.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna linka PCI Express 5.0 dokáže přenášet data rychlostí 8 GB/s (4 GB/s obousměrně), takže pro M.2 SSD se čtyřmi linkami umožní až 16 GB/s a pro grafiky pak až 128 GB/s.

Zatímco u výpočetních grafických karet pro servery, datacentra nebo superpočítače se takto vysoká propustnost hodí a využije, v případě zpracování herní grafiky už tomu tak není, alespoň v současných rozlišeních, kdy je obvykle maximum 4K. Na to většinou bez problému stačí nejen PCI Express 4.0, ale i starší PCI Express 3.0.

Diskuze (2) Další článek: Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Témata článku: Technologie, AMD, Nvidia, Grafické karty, Twitter, X, Architektura, Radeon, PCI Express, PCI, Grafická karta, Grafika, Pro, Grafické karty na Heureka.cz