Hardware | AMD | Grafické karty

Radeon RX 5500 bude konkurence pro GeForce GTX 1650. Nová levná karta přijde do Vánoc

AMD uvedlo na trh další grafický čip z rodiny architektury Navi založeném na 7nm výrobním procesoru. Jedná se o čip s kódovým značením Navi 14, který obsahuje 6,4 miliardy tranzistorů a jeho úkolem bude nahradit dosluhující čipy Polaris z dosluhujících grafických karet RX 580 a RX 590. Vůči nim ale přinese lepší výkon s nižší spotřebou a novými funkcemi. Dočkáme se s příchodem modelu Radeon RX 5500.

Jádro Navi 14 obsahuje 1536 stream procesorů, 96 texturovacích jednotek napojených na 32 ROP. Ovšem plně aktivní čip prozatím uveden nebude, protože RX 5500 bude mít aktivních 1404 jednotek a 88 texturovacích jednotek. Ovšem počet ROP bude zachován. Grafická karta se bude spoléhat na nové 14 GHz paměti GDDR6 připojených na 128bitovou sběrnici. Díky tomu bude mít grafická karta propustnost 224 GB/s, tedy přesně polovinu modelu RX 5700 XT.

Frekvence čipu nastavilo AMD celkem vysoko, hlavně pokud to srovnáme s předchozí generací Polaris. Herní takt modelu RX 5500 bude 1717 MHz  s tím, že maximální boost frekvence se zastaví až na 1845 MHz, ovšem bude záležet na edici karet jednotlivých výrobců a může se u konkrétních modelů lišit. AMD v tomto směru dává výrobcům volné ruce. Velikost grafické paměti bude 8GB GDDR6. Maximální teoretický výkon se zastaví na hodnotě 5,2 TFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek
Parametry modelů Radeon RX 5500 pro desktop a mobilní trh

Mobilní odvozenina RX 5500M bude mít identické parametry co se týče počtu stream procesorů, avšak bude mít nižší frekvence. Ta herní bude ponížena na 1448 MHz a maximální na 1645 MHz. Grafická paměť bude poloviční a maximální výkon se sníží na 4,6 TFLOPS. Model pro notebooky bude tedy v číslech zhruba o 13 % pomalejší, než varianta pro klasické stolní počítače.

Dobrou zprávou je, že spotřeba bude mnohem nižší než u předchozí generace karet Polaris postavených na 14 nm. Radeon RX 5500 si vystačí s jedním 8pin napájecím konektorem a maximální spotřeba celé karty se bude pohybovat kolem 150 wattů. Díky tomu by nové modely Radeon RX 5500 měly mít mnohem lepší poměr výkon/spotřeba než předchozí generace.

Ohledně výkonu tohoto modelu, AMD prozradilo že bude až o 37 % nad konkurenční GeForce GTX 1650, což doložilo interním měřením napříč nejhranějšími hrami současnosti typu: Fortnite, PUBG, Owerwatch atd. Ohledně termínů uvedení na trh, jako první dorazí mobilní varianta a to už tento měsíc. V listopadu přijde řada na trh OEM a nedlouho poté dorazí karty i do klasického desktopu, vánoční prodeje by tedy AMD mělo stihnout.

Zdroj: AMD

Diskuze (9) Další článek: Google ještě více propojí Chrome a Android. Z počítače půjde zaslat telefonní číslo přímo do mobilu

Témata článku: Hardware, AMD, Grafické karty, Fortnite, MHz, Levná karta, Model, Navi, Procesor, Bude, Image Sharpening, Polaris, Karta, RDNA, Čip, PUBG, Lev, GeForce GTX, Předchozí generace, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony