Radeon R9 290X: nejvýkonnější grafika za „nízkou“ cenu

AMD uvedla svůj nejvýkonnější model z nové generace grafických karet – Radeon R9 290X: Disponuje obrovským výkonem a stojí téměř polovinu GeForce Titan.

AMD nedávno představilo nové modely grafických karet, které přichází i s novým značením řady Radeon R7 nebo R9. Výkon byl ale více méně stejný jako u rok staré generace Radeon HD 7000 a není se čemu divit – jednalo se takřka o ty samé čipy s architekturou GCN 1.0a se stejnými komponenty.

AMD ale stále tajilo podrobnosti o nejvýkonnějším modelu Radeon R9 290X, který jako jediný měl mít mírně vylepšenou architekturu neoficiálně nazývanou jako GCN 1.1. Čekání je ale u konce a AMD představilo novou nejvýkonnější jednojádrovou grafiku na světě.

AMD Radeon R9 290X: šest miliard efektivních tranzistorů

Nová grafika Radeon R9 290X od AMD má pouze jeden výpočetní čip vyrobený 28nm technologií u TSMC, který obsahuje celkem 2 816 stream procesorů. Vzhledem k tomu, že druhý nejvyšší model od AMD – R9 280X má pouze 2 048 stream procesorů, jde opravdu o velký rozdíl. Pozor ale na písmeno X, které je v označení 290X. Na trhu se totiž objeví i slabší verze Radeon R9 290, která má méně stream procesorů (2 560) a nižší frekvenci jádra.

Klepněte pro větší obrázek
AMD Radeon R9 290X s 4 GB paměti

Čip má celkem 176 texturovacích jednotek a 4 GB paměti GDDR5 na frekvenci 5 GHz je s čipem spojeno 512bitovou sběrnicí. Propustnost tak činí 320 GB/s. Jádro je složeno celkem z 6,2 miliardy tranzistorů na ploše 438 mm2, konkurenční GeForce Titan má 7,1 miliardy tranzistorů na ploše 551 mm2.

Klepněte pro větší obrázek
Pohledu na Radeon R9 290X bez chladiče, jádro je malé a efektivní, vystačí si s 6,2 miliardy tranzistorů

AMD se podařilo postavit mnohem efektivnější čip s menší plochou (o miliardu tranzistorů méně), který má sice vyšší výkon než GeForce Titan, ale zase má o trochu větší spotřebu. Radeon R9 290X je schopen dosáhnout teoretického výpočetního výkonu 5,6 TFLOPS, GeForce Titan pak pouze 4,7 TFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Karta vyžaduje jeden šestipinový a jeden osmipinový PCI Express konektor, přesné TDP ale AMD zatím neodhalilo. Napájení ale umožňuje příkon až 300 W. Mezi výstupy je klasika v podobě dvou DVI, jednoho HDMI a jednoho Displayportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Karta podporuje novou technologii TrueAudio, na jejíž pořádné využití si ještě budeme muset počkat s novými herními tituly. Použitý čip Hawai kromě DirectX 11.2 ale podporuje i novinku – XDMA.

Technologie XDMA: konec CrossFireX můstku

Při spojení více grafických karet Radeon do společného výpočtu bylo nutné je spojit externím můstkem, v případě tří karet bylo nutné použít rovnou dva. Přes tyto můstky se vykreslování karet synchronizuje.

Klepněte pro větší obrázek
Pinům pro externí můstek je konec, data se přenáší přes vnitřní PCI Express sběrnici

S Radeonem R9 290X ale AMD představuje technologii XDMA, která už pro CrossFireX zapojení nevyžaduje žádný externí můstek. Přenos dat mezi více kartami (DMA) probíhá pomocí PCI Express sběrnice, bez nutnosti vstupu do operační paměti počítače.

Podle AMD tato technologie zvládne i rozlišení nad čtyři megapixely a dokonce je přenos data při vyšším rozlišení efektivnější. Na kartě tak už nenajdete obvyklé piny pro externí můstek.

Testy ze světa

AMD Radeon R9 290X opět otestovaly redakce po celém světě, v různých konfiguracích (ale obvykle na velmi výkonných strojích) a hrách. Vzhledem k výkonu se někteří pustili i do testu výkonu v rozlišená 4K Ultra HD a vyšším, které karta s přehledem utáhne i v náročnější hrách. Samozřejmě ale počítejte s tím, že i ostatní části počítače musí být výkonné.

Jednotlivé recenze s grafy z her i aplikacích si můžete projít na webech Anandtech, Guru3D, Hardware Canucks, Hardware Heaven, Hardware.Info,
HotHardware, HT4U, KitGuru, Legit Reviews, PCPer, techPowerUp!,
TechSpot, a TweakTown, pokud vás speciálně zajímá I výkon při zapojení vice Radeonů R9 290X, navštivte Guru3D, PCPer nebo zmíněný techPowerUp!.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, výkon je opravdu vysoký a nejen že se vyrovná GeForce Titan, ale v mnoha hrách nabídne ještě vyšší výkon. Vzhledem k ceně je to opravdu tvrdý krok od AMD a Nvidii nezbyde nic jiného, než cenu GeForce Titan snížit, stejně jako to už udělala u ostatních modelů s příchodem grafik Radeon R7 a E9. Tentokrát to ale bude o výrazně větší částku.

Spotřeba sestavy s Radeonem R9 290X je v klidu pouze 88 W, GeForce Titan si ale řekne ještě o trochu méně – 81 W. Při zátěži má sestava s GeForce Titan spotřebu 346 W, s Radeonem R9 290pak o trochu více – 375 W až 405 W dle nastavení. Zvýšení výkonu tomu ale v některých případech odpovídá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání spotřeby a hluku (Zdroj: Anandtech)

Jediným negativem Radeon R9 290X je hluk, který patří mezi nejvyšší u testovaných modelů jako od AMD, tak od Nvidie. AMD tak řeší stejně jako Intel problém malého čipu, který skrze menší plochu mnohem hůře předává teplo chladiči.

Nejvýkonnější grafika za překvapivě nízkou cenu

Zatímco GeForce Titan má cenu aktuálně 999 dolarů – přibližně 24 000 Kč s DPH, Radeon R9 290X bude v prodeji za pouhých 550 dolarů (přibližně 13 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání ceny a výkonu v rámci všech testovaných her na webu The Tech Report

Osobně si nepamatuji větší rozdíl ceny nejvyššího modelu při vstupu na trh, AMD tak nabízí o trochu větší výkon za skoro poloviční cenu – o deset tisíc korun méně, než stojí GeForce Titan.

Témata článku: Hardware, Počítače, AMD, Radeon, Amd Radeon, Titan, Review, .com, Hawaii, Heaven, Welcome

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavelka IT amater 28. 10. 2013 15:34:54
    Jenže já mám počítač s AGP sloty z minulého století a tyto moderní...
  • Martin Böhm 25. 10. 2013 18:54:27
    Moc rád bych si tuto grafiku zakoupil a peníze za ní dal, ale poté bych...
  • Kostka1234 25. 10. 2013 9:15:35
    Nefunguje třetí obrázek u Porovnání spotřeby a hluku, prosím opravit link.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky