Radeon HD 7970 GHz Edition: vyšší výkon, nižší cena

Po představení jednojádrové grafické karty GeForce GTX 680 od Nvidie se AMD muselo přizpůsobit nejen cenou, ale i výkonem s novou verzí Radeonu HD 7970 GHz Edition.

V březnu Nvidia po dlouhém čekání představila novou jednojádrovou grafickou kartu s 28nm architekturou Kepler – GeForce GTX 680, která se ukázala být více než dobrým soupeřem pro stávající Radeon HD 7970 od AMD. V mnoha oblastech dosahovala lepších výsledků, má o trochu lepší výkon, nižší spotřebu i tišší chod.

AMD se po třech měsících snaží vrátit úder s novou verzí svého nejvýkonnějšího jednojádrového modelu – Radeonu HD 7970 s přízviskem GHz Edition. Již v základu tak disponuje vyšší frekvencí grafického čipu i pamětí a přináší nižší cenu.

AMD Radeon HD 7970 GHZ Edition: zvýšené frekvence

Nová verze Radeonu s označení HD 7970 GHZ Edition má stejný grafický čip, jako starší model, který je vyroben 28nm technologií a obsahuje celkem 4,31 miliard tranzistorů. Stejný je i počet stream procesorů, kterých je 2 048.

Klepněte pro větší obrázek
Parametry Radeonu HD 7970 GHz Edition 

AMD ale zvýšilo základní frekvence jádra a pamětí. V nové verzi běží jádro na frekvenci 1 GHz (dříve 925 MHz) a paměti GDDR5 (384bit)pak na frekvenci 6 GHz (dříve 5,5 GHz). Kapacita pamětí je 3 GB s maximální propustností 288 GB/s a AMD stále prezentuje TDP 250 W. Zda spotřeba zůstala stejná, se ale dozvíme z testů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehled a nová technologie Turbo Boost
 

Oproti starší generaci AMD implementovalo také formu Turbo Boostu, tedy chvilkové zvýšení frekvence grafického čipu dle potřeby. V tomto případě se jedná pouze o 50 MHz, grafický čip tak může dosáhnout až na 1 050 MHz.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Papírový výpočetní výkon je u nového Radeonu HD 7970 GHZ Edition v SP 4,3 TFLOPS, v DP pak 1,08 TFLOPS, což je dle AMD tak trochu výjimečný milník. Vysoký výkon si ale žádá i dodatečné napájení, karta ke svému chodu potřebuje jeden šestipinový a jeden osmipinový PCI Express konektor. Nabídka výstupu zahrnuje jeden DVI, jeden HDMI a dva mini Displayport výstupy.

Testy ze světa

Nový model porovnaly známézahraniční servery jako například Anandtech, Guru3D, Hardware Cancucks, Hardware Heaven, HotHardware, OCInside, PCPer, TechReport, Techspot, Tweaktown nebo VR-Zone. Každý server testoval karty s odlišným hardwarem a v různých programech a hrách, my si však ukážeme jen malý přehled. Detailnější informace naleznete na zmíněných serverech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V mnoha hrách si Nvidia GeForce GTX 680 stále drží pozici výkonnější grafické karty než Radeon HD 7970 GHZ Edition. To je vzhledem ke zvýšené frekvenci čipů u karty od AMD poměrně překvapující a je vidět, že Nvidia skutečně představila velmi dobrou architekturu. Jako obvykle, AMD samozřejmě vítězí také a v některých případech je výkon srovnatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba a hluk jsou horší (Zdroj: Anandtech) 

Problém ale nastává v oblasti spotřeby a hluku. Zatímco GeForce GTX 680 si drží vynikající spotřebu v klidu i při zatížení, u nového modelu Radeonu se projevily zvýšené frekvence poměrně razantním zvýšením spotřeby při zatížení, která je výrazně vyšší, než u modelu od Nvidie.

AMD tak zaplatilo poměrně krutou daň za to, aby dokázalo výkonem dotáhnout dobře nastavený model od Nvidie. Mnozí uživatelé jistě neřeší spotřebu, ale určitě si nenechají líbit vyšší hluk, který je nedílnou součástí spotřeby a vyšší teploty.

Hlasitý boj

Nový Radeon HD 7970 GHz Edition má stanovenou cenu 500 dolarů, což je v přepočtu kolem 11 500 Kč s DPH. Cena staršího Radeonu HD 7970 s nižšími frekvencemi poklesne na 430 dolarů (přibližně 10 000 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek
V rámci průměrného výkonu je nový Radeon o trochu lepší, má ale větší spotřebu i hluk (Zdroj: TechReport)

AMD stanovilo cenu stejnou jako má GeForce GTX 680 a nutno podotknout, že s přihlédnutím oka je výkon opravdu srovnatelný, tam kde ztrácí AMD, vítězí Nvidia a někdy zase naopak. AMD je silné hlavně v oblasti univerzálních výpočtů, tedy tam, kde byla dříve Nvidia lídrem.

I přes dorovnání výkonu se ale AMD dostalo do pasti vysoké spotřeby, což hraje do karet spíše Nvidii, která je s podobným výkonem tišší a úspornější. Pokud tak budeme brát všechny tyto parametry jako data, která musíme porovnávat, nový Radeon HD 7970 GHz Edition rozhodně není jasná koupě a výhodnějším řešením je spíše konkurenční model od Nvidie, který si udržel svou výbornou pozici výkonné jednojádrové grafické karty.

Video

 

Diskuze (15) | Ondřej Filip: Jak je svět připraven na IPv6 [Connected]

Témata článku: Hardware, AMD, Dodatečné napájení, Dodatečný hardware, Srovnatelný výkon, Kapacita paměti, Nvidia GTX, Silný hluk, AMD Radeon, Heaven, Stejný hardware, Cena

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší