Radeon HD 4890: Fotky, ceny a malé preview výkonu

Do uvedení HD 4890 zbývají ještě více než tři týdny. Přesto se už objevil v cenících, venku jsou první fotky a už i testy ze 3DMarku 06 a Vantage. A proslýchá se něco o rychlejších shaderech.

O nejvýkonnější jednoprocesorové kartě řady HD 4800 s jádrem RV70 se už dlouho spekuluje. S blížícím se termínem uvedení (mluví se o 6. nebo 8. dubnu) už začíná přibývat konkrétních informací. Díky ceníkům několika obchodů už je definitivně potvrzen název karty, která dostává označení Radeon HD 4890. Dokládají to fotografie balení karty PowerColor. V cenících se objevily i parametry karty.

Klepněte pro větší obrázek 

Taktovací frekvence jádra má být 850 MHz (o 100 MHz více než u HD 4870), u GDDR5 pamětí pak 975 MHz (3 900 efektivně). Největší dohady (a stále trochu nejistoty) jsou kolem počtu stream procesorů. I když ještě AMD nezveřejnilo oficiální specifikace a dovnitř čipu nikdo (ani utilitka GPU-Z) nevidí, nejspíš zůstává zachováno 800 superskalárních stream procesorů a 40 texturovacích jednotek z Radeonu HD 4870. Kapacita paměti by na rozdíl od standardních 512 MB u HD 4870 měla narůst na 1 GB.

O dvacet procent výkonnější?

Mluví se o tom, že by měl výkon karty narůst asi o dvacet procent, pokud ale došlo jen k navýšení frekvence jádra a pamětí na známé hodnoty, je to spíš „až dvacet procent“, možná dokonce ve srovnání s 512MB verzí HD 4870. Průměrný nárůst bude nižší, nám se například při přetaktování HD 4870 na 790 MHz u jádra a 1 100 MHz u pamětí podařilo dosáhnout nárůstu výkonu od dvou do šesti procent a v průměru to byla čtyři procenta. Pokud by mělo skutečně dojít ke dvacetiprocentnímu skoku (a výkonům podobným GTX 285, jak často slýcháme), muselo by dojít nejen k navýšení frekvencí.

Podle čerstvé zprávy z Fudzilly se Fuad někde doslechl, že nedošlo jen k navýšení taktů, ale také k optimalizaci shaderů. Díky tomu má být možné některé operace trochu urychlit. Podrobnosti nejsou známy, úprava shaderů je ale prý důvodem, je počet pinů na RV770 a RV790 odlišný.

Výkonnější shadery by mohly být dobrým důvodem, proč jsou zprávy o nárůstu výkonu tak optimitstické (i když výsledky ze 3DMarku níže napovídají, že zázraky čekat nemůžeme).

260 eur s daní

Cena 260 eur s DPH, za níž se karta na Salland.eu objevila, nevypadá ani trochu optimisticky nebo lidově. PowerColor patří k těm levnějším výrobcům a karta v nereferenčním designu, kterou Salland prodává za 193 eur, u nás pořídíte za necelých šest tisíc. V případě HD 4890 za 260 eur by to u nás tedy znamenalo cenu kolem osmi tisíc s daní.

Klepněte pro větší obrázek

S přihlédnutím na ceny ostatních HD 4870 na tomtéž e-shopu je ale pořád dost velká šance, že bude HD 4890 k mání i o nějakou desítku eur levněji. Jen pro srovnání, ceny 512MB verze HD 4870 se v zahraničí pohybují kolem 149 eur, a Radeonu HD 4890 bližší gigabajtová HD 4870 se prodává od nějakých 179 dolarů (u nás od asi pěti a půl tisíce korun).

Klepněte pro větší obrázek 

Čínský PC Online už zveřejnil fotografie referenční karty ve vysokém rozlišení. Tištěný spoj vypadá podobně jako HD 4870, ale shodný není. Zachovány zůstávají i dva přídavné šestipinové napájecí konektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tištěný spoj u Radeonu HD 4890 (vlevo) a HD 4870

Z nálepek na zadní straně karty to vypadá, že jde o produkční vzorek v referenčním designu, soudě dle ovladačů je karta určena pro OEM trh, konkrétně do sestav od Dellu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Už dva servery zveřejnily i snímky z ovladačů a z GPU-Z (o snímcích z GPU-Z se ovšem dá říci, že jsou k ničemu, protože občas ukazuje nesmysly i u vypuštěných karet, ne tak u produktů, které ještě nemají zveřejněné specifikace).

Klepněte pro větší obrázek 

Za povšimnutí stojí posuvníky, které mají hranice na 1 000 MHz u jádra a 1 200 MHz u pamětí. Posuvníky v Catalyst Control Center totiž obvykle končí kousek nad frekvencí, které jsou karty schopny při přetaktování dosahovat (a občas dokonce nestačí). Pokud ATI v oficiálních ovladačích jejich rozsah ještě pořádně nezkrouhne, mohlo by to znamenat, že je karta schopná dosáhnout výrazně vyšších frekvencí, než HD 4870.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z ovladačů lze ještě vyčíst, že ve 2D při 24 % otáček ventilátoru má jádro teplotu 59 stupňů. Jádro je bez zátěže podtaktováno na 240 MHz.

OC Heaven přidal i výsledky ze 3DMark 06 a 3DMark Vantage. Testovalo se na Core i7 920 na 2,67 GHz. U podobných neoficiálních screenshotů ale platí to co vždy –  testovalo se na betaverzi ovladačů a co hůř, s trochou dovednosti si něco podobného můžete vyrobit i sami doma. Zveřejněné výsledky ale nejsou nereálné, podobné skóre může HD 4870 na taktech HD 4890 dosáhnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ve 3DMarku dosáhla karta 16 096 bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Ve 3D Mark Vantage dosáhla karta při performance profilu 10 996 bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

 

Zdroj: Fudzilla, PC Online, OC Heaven

Váš názor Další článek: Dell Adamo: originální notebooková stylovka za balík peněz

Témata článku: Hardware, Fotky, Fotografování, Referenční takt, Produkční vzorek, Podobný výsledek, Čínský e-shop, Průměrná teplota, Referenční design, Tištěný spoj, Oficiální snímek, Fotka, Heaven, Preview, Cena, Oficiální specifikace, Dobrý důvod


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí