Radeon HD 4850: Ušetřte patnáct set

Srovnali jsme výkon nových Radeonů s GeForce 8800 GT a 9800 GTX a přeměřili jsme, nakolik se projevil sobotní „hotfix“ ovladačů, který měl přinést celkový nárůst výkonu.
Kapitoly článku

Velkým milníkem v politice ATI bylo uvedení Radeona X1950 Pro, který odstartoval ve světě grafických karet novou éru. Po uvedení GeForce 8800 GTX se ATI dlouho nezmohla na odpovídajícího konkurenta a začala se intenzivně věnovat sice ne nejvýkonnějším, avšak nadprůměrně výkonným grafickým kartám za příjemnou cenu. Po Radeonu X1950 Pro se objevily ještě zajímavější Radeony HD 3850 a 3870, které se i přes slabší výkony ve srovnání s konkurenční GeForce 8800 GT staly rychle populární díky dostatečnému výkonu, příjemné spotřebě a adekvátně nižší ceně.

V únoru zatlačila Nvidia ATI do kouta uvedením tehdy levnější GeForce 9600 GT, která nabídla podobný výkon jako Radeon HD 3870 a přitom lepší cenu. Nejvýkonnější jednoprocesorové karty ATI se tak nakonec dostaly s cenou pod tři tisíce. Majitelé devatenáctipalcových monitorů pomalu migrují na větší širokoúhlé dvaadvacítky či čtyřiadvacítky. Sami asi cítíte, že pořizovat pro tak velký monitor na hraní kartu, kterou bychom při ceně dva a půl tisíce před nějakým rokem bez rozpaků označili za low-end, se moc nehodí. Nvidia minulý týden uvedla nejvýkonnější jednočipovou kartu GeForce GTX 280, v nižších cenových kategoriích si ale stále (a nějaký čas i do budoucna) vystačí s jádry G92 a G94, které známe od října a už nás snad nemohou ničím překvapit. Všichni netrpělivě očekávali, co přinese nová generace Radeonů.

ATI již před nějakým časem avizovala, že se u nejvýkonnějších karet nehodlá ubírat cestou velkých monolitických čipů, ale zaměří se na výrobu menších a levnějších kousků křemíku a výkon hodlá škálovat propojováním více grafických procesorů. A tak zatímco Nvidia uvedla minulý týden GTX 280 s 1,4 miliardy tranzistorů a plochou 576 mm2, ATI pracovala na čipu s méně než poloviční plochou a necelou miliardou tranzistorů. Výsledkem této snahy je RV770, jeden čip, který uvidíme nejspíše na třech modelech grafických karet – Radeonu HD 4850, 4870 a zatím oficiálně neexistujícím „Radeonu 4870 X2“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Referenční Radeon HD 4850
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Referenční Radeon HD 4870
 

Oproti předcházející generaci Radeonů s čipem RV670 narostla plocha jádra ze 190 na 260 mm2 (za využití stejného 55nm výrobního procesu), počet tranzistorů poskočil z ďábelských 666 milionů na 956 milionů tranzistorů. Jen pro zajímavost se můžete podívat na rozdíl mezi wafery s GT200 a RV770.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Klepněte pro větší obrázekOpisovat texty ze snímků prezentace AMD k architektuře čipu je zbytečné, pokud vás to zajímá, proklepejte se následující obrázky, a pokud vás to zajímá ještě hlouběji, nejspíš vám nedělá problémy angličtina – pak si projděte dnešní článek na serveru Anandtech, ve kterém najdete více jednodušších a srozumitelnějších obrázků a popis architektury čipu a srovnání s GT200 „rozmáznuté“ na devět stran poměrně hutného čtení. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oběma modelům karet zůstala 256bitová paměťová sběrnice, kvůli větší efektivitě ATI upustilo od náročné prstencové sběrnice (ring-bus) používané u R600 či RV670 a nahradilo ji jednodušším a efektivnějším konvenčním uspořádáním s hubem. O čem se zatím v materiálech nemluví, je CrossFire Sideport. Co přesně jeho přítomnost v této generaci Radeonů bude pro multi-GPU řešení znamenat, se možná dovíme s uvedením dvouprocesorového Radeona HD 4870 X2.

Podobně, jako v případě řady HD 38x0, je hlavní rozdíl mezi HD 4850 a HD 4870 v typu použitých pamětí. Levnější model využívá paměti GDDR3 na frekvenci 1 GHz (2 GHz efektivně) a výkonnější HD 4870 má být osazen GDDR5 na frekvenci 1,6 GHz.

Inovovaný videoprocesor

Důležitou novinkou je vylepšený procesor pro akceleraci přehrávaní videa UVD 2. Nový UVD zvládá akcelerovat dekompresi dvou datových Blu-ray streamů videa současně, což se využívá třeba pro funkci PIP (obraz v obraze). Vylepšený je i integrovaný audio adaptér, který slouží pro přenos zvuku z filmů šifrovaných pomocí HDCP přes HDMI rozhraní – namísto 5.1 kanálů je nově podporováno až osm reproduktorů v uspořádání 7.1.

Uvedení nových Radeonů nenechalo po dlouhé době klidnou ani Nvidii – kromě avizovaného snížení cen stávajících modelů se rozhodla, že v polovině července – v době, kdy by se měl objevit výkonnější Radeon HD 4870 – uvede vylepšený model GeForce 9800 GTX+ s jádrem vyráběným pokročilejším 55nm procesem a vyššími takty (738 místo 675 MHz u jádra, 1 836 místo 1 690 MHz u stream procesorů a 2,2 GHz u pamětí) a konkurenceschopnou cenou.

Počet superskalárních stream procesorů narostl ze 320 na 800. Značného posílení se dočkaly RBE (Render Back Ends) jednotky, mimo jiné se to projevuje menšími propady výkonu při zapnutém antialiasingu oproti R600 či RV670. RV770 se podařilo překonat výkon 1 TeraFLOPS.

Témata článku: Video, Software, Sestavy, Stalker, Fear, Jediný případ, Powerplay, Monolitický čip, Radeon, Antialiasing, Srovnatelný výkon, Celkový nárůst, Alfa Computer, Příjemná cena, Velký milník, Minulá generace, Arch, Vylepšený procesor, Nespecifikovaná cena, Archon, Obrovská výhoda, Clear, Spotřeba, Velký monolit, Set

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5