Radeon HD 2900 Pro: cenový trhák v 74 testech

Radeon HD 2900 Pro je karta, kterou její cena katapultuje na špici vyšší třídy v disciplíně zvané poměr cena/výkon

Herní grafické karty s cenou nad sedm tisíc korun doposud měly doposud nízký poměr cena/výkon. Jediná, která se ještě vyplatila, byla GeForce 8800 GTS 320 MB. ATI/AMD však nespí a tiše uvádí levnou a přitom velmi výkonnou grafiku Radeon HD 2900 Pro s obrovskou frekvenční rezervou. Jako první vám přinášíme její podrobný test jak při základních taktech, tak po maximálním přetaktování.

Novinka se zúčastnila velkého testu grafických karet, který pro vás připravujeme do dvacátého čísla časopisu Computer. V něm najdete srovnání šestnácti levnějších grafických karet do šesti tisíc korun a sedmi výkonných karet z vyšší třídy. Zastoupena jsou téměř všechna řešení, které společnosti Nvidia a AMD/ATI nabízejí výrobcům grafických karet a pro srovnání i dva oblíbené modely předcházející generace.

Levné grafické karty

 • Asus Radeon HD 2600 Pro
 • eVGA GeForce 7600 GT
 • Gainward GeForce 8500 GT DDR3
 • Gainward GeForce 8600 GT Goes Like Hell
 • Gigabyte GeForce 8400 GS
 • Gigabyte GeForce 8600 GT
 • Gigabyte Radeon HD 2400 XT
 • Gigabyte Radeon HD 2600 XT DDR4
 • HIS Radeon HD 2600 XT iSilenceIII
 • Leadtek GeForce 8600 GTS Extreme
 • MSI GeForce 8500 GT
 • MSI GeForce 8600 GTS 512MB
 • MSI Radeon HD 2600 XT 512 MB
 • PowerColor Radeon X1950 Pro
 • Sapphire Radeon HD 2600 Pro DDR3
 • Zotac GeForce 8600 GT

Výkonné grafické karty (nad šest tisíc korun s DPH)

 • Foxconn GeForce 8800 GTX
 • Gigabyte GeForce 8800 Ultra
 • HIS Radeon HD 2900 XT
 • Leadtek GeForce 8800 GTS 640 MB
 • Poinf Of View GeForce 8800 GTS 320 MB
 • Sapphire Radeon HD 2900 Pro
 • Sapphire Radeon HD 2900 XT DDR4

Nedalo nám to nepodělit se s vámi již dnes o výsledky nejnovějšího přírůstku do rodiny grafických karet ATI, Radeona HD 2900 Pro. Srovnáme jej s jeho nejbližšími konkurenty, 320MB verzí GeForce 8800 GTS a 512MB verzí Radeona HD 2900 XT od společnosti HIS. Srovnání s ostatními grafickými kartami najdete v papírové podobě v časopisu Computer 20/07, který vychází 18. října 2007, tedy za deset dní. Grafické karty z vyšší třídy prošly celkem 34 herními testy, absolvovaly 3Dmark 05 a 06 a měření spotřeby. Radeon HD 2900 Pro vše absolvoval dvakrát - na základních taktech a po přetaktování, ke kterému je díky svému původu jako stvořený.

Odkud se Radeon HD 2900 Pro vzal

Zprávy o tom, že se chystá nová grafická karta, která by měla výkonem zapadnout někam mezi Radeon HD 2600 XT a Radeon HD 2900 XT se už nějaký čas proslýchaly. Přesto bylo velkým překvapením, když se jednoho dne nová karta zničehonic objevila v sortimentu produktů společnosti HIS. Předpokládalo se totiž, že nové Radeony dostanou poloviční 256bitovou paměťovou sběrnici tak, aby výkonem nemohly konkurovat rychlejším Radeonům HD 2900 XT.

Důvod, proč se domnívat, že tomu tak skutečně bude, nám dávaly i v srpnu představené profesionální grafické karty ATI FireGL, mezi kterými se objevil i model s čipem označeným R600 Pro, který má právě 256bitovou sběrnici.

Specifikace výrobce HIS uvádějící 512bitovou sběrnici tak nikdo nebral vážně, svádělo se to na chybu při tvorbě dokumentace - mystifikace ve specifikacích produktů rozhodně není nic neobvyklého. Nahrával tomu i fakt, že konkurenční produkty, jejichž specifikace se objevily v cenících obchodů, měly mít sběrnici 256bitovou. O to větší překvapení bylo, když společnost HIS 512bitovou sběrnici potvrdila, postupně došlo k opravě parametrů u karet dalších výrobců zveřejněných v cenících obchodů. Za nějaký čas se objevily i u konkurentů objevily v oficiální nabídce produkty s obdobnými parametry, a tak bylo definitivně jasno.

Výrobci tedy nabízí karty, které se od plnohodnotných Radeonů HD 2900 XT liší jen frekvencí grafického jádra a pamětí, a přitom jsou výrazně levnější. O 256bitové sběrnici se stále ještě mluví jako o možnosti, se kterou by mohl přijít další očekávaný model - Radeon HD 2900 GT.

Taktovací frekvence jádra je oproti HD 2900 XT snižená o 140 MHz ze 740 na 600 MHz, paměti naproti tomu běží téměř stejně rychle – takt se snížil ze 1650 na 1600 MHz efektivně v případě Radeona HD 2900 Pro od společnosti HIS, u testovaného Sapphire HD 2900 Pro pak paměti běží na 1566 MHz efektivně. Opět tedy záleží spíše na výrobci, ATI nechává svým partnerům volnou ruku.

Pro podrobnější popis nejvýkonnějších grafických čipů společnosti AMD/ATI vás tedy odkážeme na náš rozsáhlý článek Test Radeonu HD 2900 XT: R600 je konečně tady!. Pro jistotu jen připomínáme, že ani v případě Radeona HD 2900 Pro není v čipu přítomný dekodér UVD, který by měl výrazně ulehčit procesoru počítače při zpracování videa s HD rozlišením a najdete jej v Radeonech HD 2600 a 2400. U výkonnějších karet by se podle nepotvrzených zpráv měl objevit až spolu s novým grafickým čipem RV670.

Na fóru Xtreme Systems už se experimentuje i s flashováním BIOSu grafické karty tak, aby z ní byl opět plnohodnotný Radeon HD 2900 XT.

Podobně jako v případě Radeonů HD 2900 XT se i u HD 2900 Pro objevují v nabídce výrobců modely osazené různým množštvím různě rychlých pamětí, výkonnější verze by měly dostat až 1 GB pamětí typu GDDR4.

To, co jsme k novým kartám doposud řekli, vypadalo docela optimisticky. Možná vás ale zchladí šeptanda, podle níž by se k novým Radeonům mělo dostat jen několik tisíc zákazníků. Uvidíme, co na tom bude pravdy, protože...

Řada lidí už netrpělivě očekává, jak s trhem zahýbá uvedení nových grafických karet Radeon s 55nm čipy RV670 a chystaná novinka GeForce 8800 GT s grafickým čipem G92. Ty by měly zcela změnit poměry v segmentu, ve kterém bylo od uvedení GeForce 8800 až na jediný 320MB model GeForce 8800 GTS prakticky mrtvo – totiž mezi grafickými kartami za pět až devět tisíc korun.

Spekulacemi o obou plánovaných produktech nás už pár dní bombardují všechny zahraniční a následně české IT servery, a tak má nový Radeon HD 2900 Pro možná první a přitom poslední příležitost, kterak si užít svých pět minut slávy. Je dost dobře možné, že jej už za pár týdnů stihne osud kdysi podobně proslulého modelu - Radeona X800 GTO2.

Ale nepředbíhejme. Jak si tedy vede nový Radeon HD 2900 Pro ve srovnání s konkurencí?

Témata článku: Video, ATI Rage, Might and Magic, GeForce, World, Grafická karta, Karta, Test, Voltra, Company, Heroes of Might And Magic, Plánovaný produkt, Obdobný parametr, Drive, Magic, Colin McRae, Vyrobené kusy, Heroes, Chystaná novinka, Trhák, Vysoký hluk, Honor, Radeon, Planet, StalkerSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware