V dnešním světě se i nemožné může stát skutečností, když firma ATI dokáže splnit všechny dané sliby a vyvinout jeden z nejzajímavějších grafických čipů dneška. Čekání bylo dlouhé, objevil se dokonce i skandál, avšak Radeon 8500 je již i na našem trhu a má v rukou samé trumfy: technologie zítřka, výkon, kvalitní ovladače a hlavně - přijatelnou cenu. Již není nutné pochybovat. Radeon 8500 je grafický zázrak!
Grafická karta je neodmyslitelnou součástí počítače, která převádí data na obraz. Díky tomu můžeme s počítačem interaktivně spolupracovat. První grafické karty byly z dnešního hlediska primitivní a uměly zobrazit jen znaky, později jednoduchou grafiku (). Nyní již existují grafické karty o několik řádů složitější a v mnoha ohledech i "inteligentnější". Dnešní karty již "nezobrazují" ale grafiku "akcelerují" (urychlují) - a to jak 2D, tak i 3D (prostorové) zobrazení. Tím jednak odpadá práce počítači, jednak se zkvalitňuje grafické zobrazení. Přes jednoduchou bitmapovou grafiku, od her typu Wolfenstein (z roku 1991) se nyní dostáváme do situace, kdy se již počítačové hry díky technologicky vyspělým grafickým kartám pomalu, ale jistě blíží realitě.
Kanadská firma ATI již po mnoho let dělá kvalitní grafické karty. Byly doby, kdy byla největším výrobcem grafických karet na světě. Dodávala milióny grafických čipů do desktopů, notebooků i pracovních stanic. Avšak svět se mění! Po nástupu 3Dfx na trh se celkově trh s grafickými kartami stal o mnoho agresivnější. ATI si udržovala dostatečnou kvalitu a určitý odstup od konkurence. Její grafické čipy jako např. Rage 128 sice nebyly tak výkonné jako Voodoo, avšak v sobě skrývaly velký multimediální potenciál - viz. řada All-in-Wonder. Proto si je také mnoho uživatelů zamilovalo. Vysoké tempo nasazené 3Dfx, však neunesla ani samotná 3Dfx, S3 a částečně i Matrox, který téměř odešel ze spotřebního grafického segmentu. Poté co 3Dfx zkrachovalo, tak na trhu s grafickými kartami zůstaly jen dvě významné firmy - nVidia a ATI. NVidia má svoje GeForcky a ATI svoje Radeony...
Po uvedení GeForce 3 začal trh s grafickými kartami zavánět monopolem nVidie. V létě tohoto roku nás však čekalo velmi příjemné probuzení a oživení celého trhu s grafickými kartami. ATI ohlásila svůj Radeon 8500, na kterého právě čtete recenzi. První benchmarky, první popis technologií, každé slovíčko o této grafické kartě znělo úžasně. Vypadalo to, že ATI se opět ujímá vlády nad grafickým království. Byl tady však problém. Na světě v létě existovalo pouze několik samplů těchto karet, masově se měly začít vyrábět až ve 3. kvartále 2001. To vzneslo otázku největší. Dokáže ATI uvést svoji novou grafickou kartu dostatečně rychle? Druhým otazníkem zůstávaly ovládače, které nebyly zrovna silnou stránkou ATI. Kdyby se však obojí povedlo ATI splnit, tak by se stal doslova zázrak.

Málokdy firmy plní své plány do puntíku, a ani ATI se to zcela nepovedlo. Na trh se tyto grafické karty dostaly s určitým zpožděním. Celkem nic se však nestalo - podobně na tom byla totiž i nVidia. Nová Titania od nVidie byly sice oficiálně uvedena 1. října, avšak k uživateli se reálně dostaly až v listopadu. Karty od ATI se měly začít prodávat již někdy v září, ale uvedení na trh bylo posunuto na říjen/listopad. V této době se nové Radeony 8500 začaly prodávat, avšak jen v malém množství. Do Evropy (a tedy i k nám) se dostaly až na začátku prosince. Toto čekání bylo nakonec vykoupeno velmi příznivou cenou těchto grafických karet.
Původní cena 400 USD spadla na něco kolem 200 USD, pokud si ji ještě pořídíte v provedení LE (Limited Edition - vysvětlení dále), tak se dostáváme na cenu kolem 180 - 190 USD. V našich cenách to znamená, že koncová cena Radeonu 8500 je kolem 10 000 Kč bez DPH a LE verze stojí kolem 9000 Kč bez DPH. Pokud se podíváme na konkurenci (GeForce3 TI 200 a 500) vypadají tyto ceny velice slibně - LE verze Radeonu 8500 stojí zhruba jen o tisíc korun více než GeForce 3 Titanium 200 od nVidia - to je celkem zanedbatelný rozdíl. Cenový poměr k Titanium 500 je velmi zajímavý, ušetříte asi 7000 Kč.
A co za těch svých těžce vydělaných 10 000 dostanete?