Quentin představil Apple G3

Seznamte se s krásnými novými stroji Applu.
V úterý 26. ledna proběhla prezentace nových modelů počítačů Apple Macintosh u firmy CDS, která se má údajně o další výlučnost v distributorství poprat s CHS, případně s ostatními firmami.

Uživatelé počítačů Apple jsou většinou zákazníky ze studií DTP. Ti jsou na velmi stabilních počítačích Macintosh životně závislí.

Oblasti DTP se u nás věnuje např. firma Quentin. Ta si nemůže dovolit projevit vůči svým zákazníkům z oblasti DTP a grafiky zaváhání — ani dodavatelé, ani zákazníci nemohou čekat, co se s trhem Apple u nás stane. Proto firma Quentin také představila ve čtvrtek 28. ledna úplnou řadu počítačů Apple s procesory PowerPC třetí generace — G3.

Společnost Quentin také už dokonce vybudovala nový distribuční kanál pro dodávky produktů firmy Apple Computer.

Jací jsou noví Macové?
Nové modely počítačů Apple Macintosh jsou opět určeny především pro profesionální uživatele v oblasti DTP, pre-press a multimédií. Začátkem ledna byly představeny na tradičním veletrhu Macworld Expo v San Francisku. Nový Power Macintosh G3 má, podobně jak už naznačil iMac, opět revoluční a futuristický design. V současné době jsou počítače Macintosh G3 dodávány ve čtyřech konfiguracích.

Společně s nimi byly představeny i nové monitory - 17" Apple Studio Display (zobrazitelná úhlopříčka 16,0 ") s maximálním rozlišením 1 600 x 1 200 (60 Hz), 21" monitor pro nejnáročnější uživatele, který má integrovanou technologii ColorSync. Tento monitor má obrazovku Trinitron (zobrazitelná úhlopříčka 19,8 ") s maximálním rozlišením 1 600 x 1 200 (85 Hz) a je vybaven rozbočovači pro sběrnici USB. Posledním přírůstkem v monitorech je plochý LCD 15" Apple Studio Display.

Power Macintosh G3 využívá možností rychlejší architektury s využitím nejnovějších technologií společnosti Apple a podle firmy Quentin má také dobrý poměr cena/výkon.

Rychlost G3 a výbava
Nové modely řady Power Macintosh G3 využívají schopností procesorů G3 (PowerPC 750) s taktovací frekvencí 300, 350 a 400 MHz s vyrovnávací pamětí (back-side) pracující rychlostí 1:2 vůči taktu procesoru a o velikostech 512 kB (G3/300 MHz) a 1 Mb (G3/350 a 400 MHz). Základní deska pracuje na frekvenci 100 MHz, podporuje až 1 GB operační paměti a obsahuje 3 sloty PCI 33 MHz/64 bit. Je zde rovněž jeden slot 66 MHz/32 bit pro výkonnou grafickou kartu s čipem ATI RAGE 128 a 16 MB VRAM, která poskytuje velmi vysoký výkon pro dvou- i třídimenzionální aplikace; karta obsahuje konektor VGA, pro připojení standardních monitorů Apple s konektorem DB-15 je k dispozici přechodka. V rámci komunikačních rozhraní je zabudován 10/100BASE-T Ethernet (konektor RJ45) a volitelný vnitřní modem 56k (s podporou standardů K56flex a V.90).

Nové systémy Power Macintosh G3 se dodávají s jednotkou CD-ROM (24x), v některých konfiguracích je zahrnuta mechanika DVD-ROM (s 5násobnou rychlostí) a jednotka ZipDrive; disketová jednotka chybí. Interní disky o velikostech 6 až 12 GB využívají sběrnici Ultra ATA nebo Ultra2 LVD SCSI (volitelná PCI-karta). Podpora současných SCSI či sériových zařízení je možná pomocí výrobků třetích stran; ADB je integrováno.

USB i FireWire
Mezi nejdůležitější novinky patří rozhraní FireWire (standard IEEE 1394), což je vysokorychlostní sériová sběrnice pro připojení nových modelů tiskáren, digitálních videokamer a fotoaparátů i pevných disků založených na této technologii. Dvě zásuvky FireWire jsou přímo na základní desce, podporují rychlost až 400 Mb/s a jednotlivá zařízení je možno připojovat a odpojovat za chodu bez nutnosti restartu. Maximální počet připojených zařízení může dosáhnout až 63.

Nový Power Macintosh G3 navazuje na současný trend společnosti Apple, a to na podporu nové ho standardu USB pro připojování zařízení. Tato sběrnice s maximální rychlostí 12 Mb/s je vhodná pro připojení vstupních a výstupních zařízení s nižšími nároky na přenosovou rychlost (klávesnice, myš, skener, záznamová média, modem nebo tiskárna). U systémů se sběrnicí USB je samozřejmostí schopnost plug-and-play, připojování a odpojování zařízení za chodu a připojení až 127 zařízení.

Jak dále s Apple?
Apple si už rozhodně se světem Wintelu nestojí fifty-fifty. Z kdysi dominantního postavení v DTP má Apple už pouze 50 %. Jak již bylo v úvodu naznačeno, na našem trhu dochází k někdy až hysterickému přetahování se o veslo. Lhostejno proč, zákazník chce zboží které potřebuje a stabilitu dodavatele, případně servisu. Jedině tak potom může vyniknout další ze základních vlastností počítačů Macintosh – stabilita systému jako takového, o kterou se mohou opřít i běžní uživatelé v kancelářích, pokud se pro tuto platformu rozhodnou. Quentin, dceřiná firma známého Macronu, s obratem přes 100 milionů korun, specializující se na DTP i Apple, jim stabilitu poskytnout může.

Futuristický design a kombinace modré barvy s průhledným plastem mohou udělat z počítačů Macintosh opravdu pozoruhodný kus kancelářského vybavení.

Nové modely stolních počítačů firmy Apple Macintosh G3 jsou dostupné již od konce ledna.

Váš názor Další článek: Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Apple, Nové zařízení, Side, Kancelářské vybavení, Macintosh, Rj45, APP, Základní konfigurace, Maximální rychlost, Standardní monitor


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 62


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku