Quark představuje QuarkXPress 5.0 beta

Máte-li zájem, můžete si stáhnout pro testovací účely kompletní verzi. Pohled na nové vlastnosti dává tušit, že po dlouhé době tu bude opravdu zajímavý Quark.
QuarkXPress je synonymem pro DTP programy. Adobe se na něj snažil tlačit PageMakerem, nyní InDesignem, přesto je QuarkXPress nadále etalonem toho, jak by mělo vypadat profesionální DTP. Poslední verze QuarkXPressu vzbuzovaly spíše rozporuplné pocity a řada uživatelů zůstávala na starších verzích, které také poskytují dostatečný komfort obsluhy. Firma Quark nyní připravuje pátou verzi XPressu a dle prvních dojmů to vypadá na opravdu zajímavý produkt s dostatkem nových užitečných vlastností.

Betaverze, kterou si můžete nahrát na serveru Quarku má něco přes 50 MB a je k dispozici pro Apple i Windows. Jedná se o plnou verzi, která má pouze tříměsíční omezení, po té přestane fungovat. Jediným problémem při spuštění je nutnost nastavení anglické klávesnice jako výchozí, na podobné problémy jsme ale u nelokalizovaných Quarků již zvyklí.

Rychle ale k novým vlastnostem:

  • Webové dokumenty – přímo v QuarkXPressu můžete navrhovat webové stránky, které se později zobrazí tak, jak jste si je navrhli. To vše díky CSS, tabulkám a převodům do obrázku, kde to nelze vyřešit prostředky CSS. Přesto není přenositelnost mezi QXD a HTML snadná a nad finálním kódem HTML stránek máte jen malou kontrolu. Použitelné je to pro jednoduché stránky nebo naopak umělecká dílka. Stávající QXD dokument do HTML neuložíte, stejně tak do Quarku nenačtete HTML, takže se prakticky jedná jen o funkci, která tam prostě nemohla chybět, její využitelnost moc velká není.
  • Tabulky – konečně a pořádně. Tabulky lze kreslit, dobře editovat a vepisovat text. Tabulka může být obrázková nebo textová, lze volit různé styly pro svislé a vodorovné linky.
  • Vrstvy – podpora vrstev přesně taková, jak si představujete. Objekty umístěné do vrstvy můžete naráz schovávat, zakázat jejich tisk, případně další. Zatím se vrstvy simulovaly pomocí předloh a seskupování objektů. Vrstvy z QuarkXPressu 5.0 budou jistě hodně využívány.
  • Kontextové nabídky – byly rozšířeny nabídky na stisk pravého tlačítka myši. Ty nyní umožňují řadu akcí, dle konkrétního vybraného objektu.
  • Tisk – při tisku můžete tisknout i prázdné separace, náhled ukazuje více informací včetně registračních značek a další informace. Díky této drobnosti se dají ušetřit metry filmu. Hodně se vylepšil tisk na nepostscriptových tiskárnách, lze měnit velikost tisku, tisknout náhledy, obrázky v plném rozlišení, prostě vše, co zatím nešlo. U stylů, které vyžadují Postscript budou uživatelé varováni.

Klepněte pro větší obrázek

  • Funkce pro kompletaci dokumentu do jednoho adresáře překopíruje nejen dokumenty a obrázky, ale také nastavení barevných profilů a použitá písma.
  • Další důležité drobnosti: můžete přizpůsobit rámeček obrázku, zatím to šlo jen obráceně, text může mít různé odsazení na různých stranách boxu.
Nový QuarkXPress mne během pár chvil, kdy jsem odhaloval jeho novinky velmi potěšil. Tvorba webových dokumentů tam spíš ani nemusela být, dokud nedokáže Quark uložit normální QXD do HTML formátu, tak není moc o co stát. Přesto tabulky, vrstvy a další drobnosti jsou tím, co by mohlo stávající uživatele QuarkXPressu motivovat k upgradu.
Diskuze (26) Další článek: Letos by měl poprvé od roku 1986 klesnout roční prodej PC

Témata článku: Apple, Stávající nabídka, Registrační značka, Rozporuplná vlastnost, Tiskárny v akci

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů