Quark představuje QuarkXPress 5.0 beta

Máte-li zájem, můžete si stáhnout pro testovací účely kompletní verzi. Pohled na nové vlastnosti dává tušit, že po dlouhé době tu bude opravdu zajímavý Quark.
QuarkXPress je synonymem pro DTP programy. Adobe se na něj snažil tlačit PageMakerem, nyní InDesignem, přesto je QuarkXPress nadále etalonem toho, jak by mělo vypadat profesionální DTP. Poslední verze QuarkXPressu vzbuzovaly spíše rozporuplné pocity a řada uživatelů zůstávala na starších verzích, které také poskytují dostatečný komfort obsluhy. Firma Quark nyní připravuje pátou verzi XPressu a dle prvních dojmů to vypadá na opravdu zajímavý produkt s dostatkem nových užitečných vlastností.

Betaverze, kterou si můžete nahrát na serveru Quarku má něco přes 50 MB a je k dispozici pro Apple i Windows. Jedná se o plnou verzi, která má pouze tříměsíční omezení, po té přestane fungovat. Jediným problémem při spuštění je nutnost nastavení anglické klávesnice jako výchozí, na podobné problémy jsme ale u nelokalizovaných Quarků již zvyklí.

Rychle ale k novým vlastnostem:

 • Webové dokumenty – přímo v QuarkXPressu můžete navrhovat webové stránky, které se později zobrazí tak, jak jste si je navrhli. To vše díky CSS, tabulkám a převodům do obrázku, kde to nelze vyřešit prostředky CSS. Přesto není přenositelnost mezi QXD a HTML snadná a nad finálním kódem HTML stránek máte jen malou kontrolu. Použitelné je to pro jednoduché stránky nebo naopak umělecká dílka. Stávající QXD dokument do HTML neuložíte, stejně tak do Quarku nenačtete HTML, takže se prakticky jedná jen o funkci, která tam prostě nemohla chybět, její využitelnost moc velká není.
 • Tabulky – konečně a pořádně. Tabulky lze kreslit, dobře editovat a vepisovat text. Tabulka může být obrázková nebo textová, lze volit různé styly pro svislé a vodorovné linky.
 • Vrstvy – podpora vrstev přesně taková, jak si představujete. Objekty umístěné do vrstvy můžete naráz schovávat, zakázat jejich tisk, případně další. Zatím se vrstvy simulovaly pomocí předloh a seskupování objektů. Vrstvy z QuarkXPressu 5.0 budou jistě hodně využívány.
 • Kontextové nabídky – byly rozšířeny nabídky na stisk pravého tlačítka myši. Ty nyní umožňují řadu akcí, dle konkrétního vybraného objektu.
 • Tisk – při tisku můžete tisknout i prázdné separace, náhled ukazuje více informací včetně registračních značek a další informace. Díky této drobnosti se dají ušetřit metry filmu. Hodně se vylepšil tisk na nepostscriptových tiskárnách, lze měnit velikost tisku, tisknout náhledy, obrázky v plném rozlišení, prostě vše, co zatím nešlo. U stylů, které vyžadují Postscript budou uživatelé varováni.

Klepněte pro větší obrázek

 • Funkce pro kompletaci dokumentu do jednoho adresáře překopíruje nejen dokumenty a obrázky, ale také nastavení barevných profilů a použitá písma.
 • Další důležité drobnosti: můžete přizpůsobit rámeček obrázku, zatím to šlo jen obráceně, text může mít různé odsazení na různých stranách boxu.
Nový QuarkXPress mne během pár chvil, kdy jsem odhaloval jeho novinky velmi potěšil. Tvorba webových dokumentů tam spíš ani nemusela být, dokud nedokáže Quark uložit normální QXD do HTML formátu, tak není moc o co stát. Přesto tabulky, vrstvy a další drobnosti jsou tím, co by mohlo stávající uživatele QuarkXPressu motivovat k upgradu.

Témata článku: Apple, Tiskárny v akci, Registrační značka, Rozporuplná vlastnost, Stávající nabídka

26 komentářů

Nejnovější komentáře

 • the 13. 9. 2001 22:10:05
  Ještě že máme odborníky (v dobrém), celou dobu co čtu tuhle disku čekám,...
 • the 13. 9. 2001 22:10:04
  Ještě že máme odborníky (v dobrém), celou dobu co čtu tuhle disku čekám,...
 • Tonda 12. 9. 2001 16:29:47

  O tom TeXu by to napsal já ))

  Mám...

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky