Quark představuje QuarkXPress 5.0 beta

Máte-li zájem, můžete si stáhnout pro testovací účely kompletní verzi. Pohled na nové vlastnosti dává tušit, že po dlouhé době tu bude opravdu zajímavý Quark.
QuarkXPress je synonymem pro DTP programy. Adobe se na něj snažil tlačit PageMakerem, nyní InDesignem, přesto je QuarkXPress nadále etalonem toho, jak by mělo vypadat profesionální DTP. Poslední verze QuarkXPressu vzbuzovaly spíše rozporuplné pocity a řada uživatelů zůstávala na starších verzích, které také poskytují dostatečný komfort obsluhy. Firma Quark nyní připravuje pátou verzi XPressu a dle prvních dojmů to vypadá na opravdu zajímavý produkt s dostatkem nových užitečných vlastností.

Betaverze, kterou si můžete nahrát na serveru Quarku má něco přes 50 MB a je k dispozici pro Apple i Windows. Jedná se o plnou verzi, která má pouze tříměsíční omezení, po té přestane fungovat. Jediným problémem při spuštění je nutnost nastavení anglické klávesnice jako výchozí, na podobné problémy jsme ale u nelokalizovaných Quarků již zvyklí.

Rychle ale k novým vlastnostem:

  • Webové dokumenty – přímo v QuarkXPressu můžete navrhovat webové stránky, které se později zobrazí tak, jak jste si je navrhli. To vše díky CSS, tabulkám a převodům do obrázku, kde to nelze vyřešit prostředky CSS. Přesto není přenositelnost mezi QXD a HTML snadná a nad finálním kódem HTML stránek máte jen malou kontrolu. Použitelné je to pro jednoduché stránky nebo naopak umělecká dílka. Stávající QXD dokument do HTML neuložíte, stejně tak do Quarku nenačtete HTML, takže se prakticky jedná jen o funkci, která tam prostě nemohla chybět, její využitelnost moc velká není.
  • Tabulky – konečně a pořádně. Tabulky lze kreslit, dobře editovat a vepisovat text. Tabulka může být obrázková nebo textová, lze volit různé styly pro svislé a vodorovné linky.
  • Vrstvy – podpora vrstev přesně taková, jak si představujete. Objekty umístěné do vrstvy můžete naráz schovávat, zakázat jejich tisk, případně další. Zatím se vrstvy simulovaly pomocí předloh a seskupování objektů. Vrstvy z QuarkXPressu 5.0 budou jistě hodně využívány.
  • Kontextové nabídky – byly rozšířeny nabídky na stisk pravého tlačítka myši. Ty nyní umožňují řadu akcí, dle konkrétního vybraného objektu.
  • Tisk – při tisku můžete tisknout i prázdné separace, náhled ukazuje více informací včetně registračních značek a další informace. Díky této drobnosti se dají ušetřit metry filmu. Hodně se vylepšil tisk na nepostscriptových tiskárnách, lze měnit velikost tisku, tisknout náhledy, obrázky v plném rozlišení, prostě vše, co zatím nešlo. U stylů, které vyžadují Postscript budou uživatelé varováni.

Klepněte pro větší obrázek

  • Funkce pro kompletaci dokumentu do jednoho adresáře překopíruje nejen dokumenty a obrázky, ale také nastavení barevných profilů a použitá písma.
  • Další důležité drobnosti: můžete přizpůsobit rámeček obrázku, zatím to šlo jen obráceně, text může mít různé odsazení na různých stranách boxu.
Nový QuarkXPress mne během pár chvil, kdy jsem odhaloval jeho novinky velmi potěšil. Tvorba webových dokumentů tam spíš ani nemusela být, dokud nedokáže Quark uložit normální QXD do HTML formátu, tak není moc o co stát. Přesto tabulky, vrstvy a další drobnosti jsou tím, co by mohlo stávající uživatele QuarkXPressu motivovat k upgradu.
Diskuze (26) Další článek: Letos by měl poprvé od roku 1986 klesnout roční prodej PC

Témata článku: Apple, Registrační značka, Stávající nabídka, Tiskárny v akci, Rozporuplná vlastnost


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji