Quantum představil pevné disky Fireball lct20

Firma Quantum ohlásila pevné disky řady Fireball lct20 s velmi tichým provozem.
Firma Quantum ohlásila novou řadu pevných disků s názvem Quantum Fireball lct20. Tato řada obsahuje disky s kapacitou 20 GB na plotnu a je určena pro oblast běžných spotřebitelů a obchodně zaměřených uživatelů.

Řada disků vychází z předchozí rodiny Fireball lct15, zde byl ovšem kladen důraz na nehlučnost disku. Jsou implementovány technologie jako Quiet Drive Technology (QDT), Data Protection System (DPS) nebo Shock Protection System II (SPS) pro vyšší odolnost disku proti poruchám. Vlastní mechanika byla pro tišší chod optimalizována. Disk tak vydává při práci hluk na úrovni 30 dB. Cena disku s kapacitou 40 GB bude 259 USD. Dodávky budou zahájeny v průběhu srpna tohoto roku.

Novou řadu s otáčkami 7200 ot/min uvede Quantum v průběhu příštího kalendářního čtvrtletí.

Parametry nových disků

Název Quantum Fireball lct20
Kapacity 10, 20, 30 a 40 GB
Otáčky 4500 ot/min
Interní přenosová rychlost max. 298 Mb/s
Přístupová doba 12 ms
Hlučnost - idle 27 dB
Hlučnost - přístup pod 30 dB
Spotřeba - idle pod 5 W
Spotřeba - provoz pod 8,5 W
Rozhraní ATA UltraDMA/100
Firma Quantum byla založena v roce 1980 a dodává své disky do počítačů firem Acer, Apple, Compaq, Dell, eMachines, Fujitsu-Siemens, Gateway, Hewlett-Packard, IBM, NEC, Samsung a dalších. Disků řady Fireball bylo od jejího počátku v roce 1995 vyrobeno přes 90 milionu kusů.

Živě komentuje: Firma Quantum patří k mála „diskovým“ firmám, které přežily. Vzpomene si snad někdo na disky Miniscribe nebo snad Conner (nyní ve vlastnictví Seagate)? Přitom právě Conner měl velmi zajímavý pevný disk se dvěma čtecími mechanikami a díky tomu dosahoval přístupové doby zhruba 4 ms v době, kdy ostatní ještě nedosáhli 10 ms. Dvě mechaniky však znamenaly dvojí nebezpečí poruchy a navíc dvojnásobnou cenu za ně při zachované kapacitě.

Quantum není na poli nehlučných disků nováčkem. Vzpomeňme na 5,25“ disky Bigfoot. Ano, je to správně. V tehdejších počítačích již bylo dost místa pro umístění 5,25“ pevného disku. Ostatní firmy přešly v té době jen na 3,5“ disky, ale bylo k nim většinou nutno přidat redukci na uchycení. Quantum tak „zabil dvě mouchy jednou ranou“ – díky vyššímu průtoku (hlavně na obvodu) se docílilo rozumné přenosové rychlosti, proto nebylo nutné použít vyšší otáčky. Díky tomu mohla zůstat hlučnost na nízké úrovni.

Vedlejším produktem nehlučných disků bývá i nižší spotřeba, a proto se disky nepřehřívají. I to je důležité, pokud chceme, aby počítač (potažmo pevný disk) pracoval i v parném létu (v těchto dnech si to nemusíme představovat, stačí se porozhlédnout kolem). Některé disky v tomto horkém počasí vyžadují chlazení přídavným větráčkem. Ten však nebývá standardním příslušenstvím takových disků, a proto se může stát, že pevný disk „nějak drhne“ a data nechce přenášet. Přehříváním se samozřejmě snižuje spolehlivost jak disku samotného, tak i spolehlivost dat. Doufejme, že nové disky Quantum budou patřit k oné kategorii „chladných“ disků, stejně jako k ní patřily již zmiňované disky Bigfoot.

Váš názor Další článek: Rambus ohlásila nejrychlejší paměťovou sběrnici světa

Témata článku: Apple, Pevné disky, Emachines, Disk, Acer chlazení, Quantum, Tehdejší doba, Bigfoot, Porucha, Kalendářní čtvrtletí, Disko, Shock, Horké počasí, Vedlejší produkt, Fireball


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky