Quantum hledá kvalitu

Prahu navštívil Pierre Brunswick, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu „diskové“ firmy Quantum a nechal se přemluvit k prozrazení novinek, které tato firma chystá pro letošní rok.
Živě: Jaké máte novinky v oblasti disků?

Brunswick: Třebaže v absolutních číslech v oblasti pevných disků nevedeme, jsme jedničkou v technologiích DLT (Digital Tape Library) a SSD (Solid State Disk). V pevných discích jsme však na tom opravdu velmi dobře s kvalitou a zabezpečením dat. Už při minulé návštěvě jsem mohl představit naše disky, které jsou odolné vůči nárazovému šoku, a to v nepracovním stavu. Stačí si jen uvědomit, že pouhé překlopení disku z užší strany na tu plochou na desce stolu dochází k nárazovému šoku až 200 g. Takže už jen při vybalování disku před montáží do počítače jej lze upuštěním z malé výšky nenapravitelně poškodit — naše disky Quantum jsou ale konstruovány tak, že hlavičky si v zaparkovaném stavu na plotny s magnetickou vrstvou nekleknou.

Jako úplnou novinku v oblasti ochrany dat máme u disku Quantum Fireball Plus KA (ATA/66 MHz; 6,4-18,2 GB; 5,5 ms, 7 200 ot/min) testovací software. Tento Fireball je z nové rodiny pro rok 1999. Na tomto disku už je software rezidentní, brzy bude na všech našich discích, avšak testovací software lze stáhnout z webu Quantum. Software provádí rychlý test povrchu, který se spouští z bootovací diskety z DOSu. Test trvá cca 90 vteřin. Zjistí-li test chyby, lze provést rozšířený test — když pak i ten zjistí více než 4 chyby v bitech (testují se všechny bity na přesnost a kvalitu 0/1), pak lze disk reklamovat. To je velmi důležité, protože vrácení disku a jeho prověření u nás stojí 250-300 dolarů, a přitom je více než 60 % reklamací zbytečným poplachem.

Živě: V současné době se uvažuje o tom, že by se daly diskové technologie využít i mimo hlavní obor výpočetní techniky…

Brunswick: Do této oblasti Quantum hodlá také šlápnout. Pro oblast konzumní elektroniky máme technologii Quantum QuickView, která je určena především pro náročnější diváky TV — pro lidi, kteří jsou více zaneprázdněni a pro lidi, kteří si chtějí lépe vybrat svůj vlastní program v patřičnou hodinu. Zatímco ještě v 70. letech bylo ve Spojených státech běžných 20 kanálů, tj. tisíc hodin na TV týdně, dnes je to 200 kanálů a 30 tisíc hodin týdně. QuickView proto pomůže náročnějším divákům vybrat a nahrát patřičný program. Je to samozřejmě konkurence pro videorekordéry VHS, avšak QuickView je mnohem pohodlnější, výkonnější a rychlejší na vyhledávání — disk má prakticky okamžitý přístup, zatímco pásku je třeba přetáčet. Další výhodou této technologie je, že lze nahrávat více programů najednou, nebo přehrávat (i zpomaleně) jeden program a zároveň nahrávat další. Díky indexaci pak je možno rychle skočit na nahraný program, který uživatel momentálně potřebuje.

QuickView je technologie, určená pro OEM-partnery. Zatím s ní vyrábí popsané zařízení firma TiVo, se kterou máme partnerství na vytvoření „osobního televizoru“ (Personalized TV), kterou založili bývalí manažeři Silicon Graphics. Quantum už ale jedná také se Sony. Z této spolupráce by měl vzniknout přístroj, který nepotřebuje hostitelský počítač, a má mít kapacitu záznamu 6-10 hodin. Ještě bych podotknul, že cena za jednotku času je u disků dokonce nižší, než u pásků VHS.

Živě: Co víte o trhu PC u nás? Máte pro naše lokální výrobce nějakou výhodnou nabídku?

Brunswick: Máme, my totiž dodáváme především kvalitu. Podle našeho průzkumu však váš trh nerozeznává jednotlivé výrobce disků. Zákazníci u vás znají procesory, potom základní desky a čipové sady. Avšak co se týče disků, zde se ptají pouze po kapacitě a ceně. Naše disky nejsou v nejnižší cenové relaci, ale co se týče kvality a zabezpečení dat — viz mé předchozí vysvětlení — jsou disky Quantum na špičce. Berou je od nás do svých PC prakticky všichni velcí značkoví výrobci na světě.

Živě: Máte také něco nového pro servery?

Brunswick: Pro servery, kde není požadavkem mít drahé rozhraní SCSI, ale kde postačí Ultra ATA/66, lze použít už disky Fireball, které jsou velmi výkonné a s dostatečnou kapacitou.

V oblasti SCSI přijdou na trh disky Atlas 4 a Atlas 10K, který už bude mít rychlost otáčení 10 tisíc otáček/min. Tyto disky jsou vybaveny zatím nejmodernějším rozhraním double Ultra2 LVD (Low Voltage Differential), takže je možno je připojit k počítači na větší vzdálenost. V páskových jednotkách DLT jsme přišli už v roce 1998 se super DLT s kapacitami 100 MB až 500 MB.

Živě: Jaká si myslíte, že je hranice v záznamové kapacitě na disku?

Brunswick: Základním problémem je odpovědět si na otázku, co potřebujete právě teď. Pro rok 1999 asi bude platit, že běžný počítač si vystačí se 6 GB diskové kapacity, zatímco počítač pro doma bude mít 12 GB, to kvůli hrám.

Quantum umí v laboratoři vyrobit 20 GB na jedné plotně s magnetickou vrstvou, snímané dvěma hlavami. Prozatím to ale je příliš nákladné na hromadnou výrobu. Můžeme přidat plotny i hlavy. Je třeba si uvědomit i to, že snímací a záznamová hlava je 2-3x dražší než plotna. Takže s každým zvyšováním maximální kapacity nad běžně zvládnutou úroveň cena neúměrně roste.

Váš názor Další článek: Už se ví, kolik zaplatíte za Office 2000!

Témata článku: Software, Quantum, Televizory Sony, Hlavní obor, Nejnižší hranice, Atlas software, Fireball, Cenová relace, Tape, Vita software, Testovací program, Absolutní špička


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 59

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji