Quantum hledá kvalitu

Prahu navštívil Pierre Brunswick, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu „diskové“ firmy Quantum a nechal se přemluvit k prozrazení novinek, které tato firma chystá pro letošní rok.
Živě: Jaké máte novinky v oblasti disků?

Brunswick: Třebaže v absolutních číslech v oblasti pevných disků nevedeme, jsme jedničkou v technologiích DLT (Digital Tape Library) a SSD (Solid State Disk). V pevných discích jsme však na tom opravdu velmi dobře s kvalitou a zabezpečením dat. Už při minulé návštěvě jsem mohl představit naše disky, které jsou odolné vůči nárazovému šoku, a to v nepracovním stavu. Stačí si jen uvědomit, že pouhé překlopení disku z užší strany na tu plochou na desce stolu dochází k nárazovému šoku až 200 g. Takže už jen při vybalování disku před montáží do počítače jej lze upuštěním z malé výšky nenapravitelně poškodit — naše disky Quantum jsou ale konstruovány tak, že hlavičky si v zaparkovaném stavu na plotny s magnetickou vrstvou nekleknou.

Jako úplnou novinku v oblasti ochrany dat máme u disku Quantum Fireball Plus KA (ATA/66 MHz; 6,4-18,2 GB; 5,5 ms, 7 200 ot/min) testovací software. Tento Fireball je z nové rodiny pro rok 1999. Na tomto disku už je software rezidentní, brzy bude na všech našich discích, avšak testovací software lze stáhnout z webu Quantum. Software provádí rychlý test povrchu, který se spouští z bootovací diskety z DOSu. Test trvá cca 90 vteřin. Zjistí-li test chyby, lze provést rozšířený test — když pak i ten zjistí více než 4 chyby v bitech (testují se všechny bity na přesnost a kvalitu 0/1), pak lze disk reklamovat. To je velmi důležité, protože vrácení disku a jeho prověření u nás stojí 250-300 dolarů, a přitom je více než 60 % reklamací zbytečným poplachem.

Živě: V současné době se uvažuje o tom, že by se daly diskové technologie využít i mimo hlavní obor výpočetní techniky…

Brunswick: Do této oblasti Quantum hodlá také šlápnout. Pro oblast konzumní elektroniky máme technologii Quantum QuickView, která je určena především pro náročnější diváky TV — pro lidi, kteří jsou více zaneprázdněni a pro lidi, kteří si chtějí lépe vybrat svůj vlastní program v patřičnou hodinu. Zatímco ještě v 70. letech bylo ve Spojených státech běžných 20 kanálů, tj. tisíc hodin na TV týdně, dnes je to 200 kanálů a 30 tisíc hodin týdně. QuickView proto pomůže náročnějším divákům vybrat a nahrát patřičný program. Je to samozřejmě konkurence pro videorekordéry VHS, avšak QuickView je mnohem pohodlnější, výkonnější a rychlejší na vyhledávání — disk má prakticky okamžitý přístup, zatímco pásku je třeba přetáčet. Další výhodou této technologie je, že lze nahrávat více programů najednou, nebo přehrávat (i zpomaleně) jeden program a zároveň nahrávat další. Díky indexaci pak je možno rychle skočit na nahraný program, který uživatel momentálně potřebuje.

QuickView je technologie, určená pro OEM-partnery. Zatím s ní vyrábí popsané zařízení firma TiVo, se kterou máme partnerství na vytvoření „osobního televizoru“ (Personalized TV), kterou založili bývalí manažeři Silicon Graphics. Quantum už ale jedná také se Sony. Z této spolupráce by měl vzniknout přístroj, který nepotřebuje hostitelský počítač, a má mít kapacitu záznamu 6-10 hodin. Ještě bych podotknul, že cena za jednotku času je u disků dokonce nižší, než u pásků VHS.

Živě: Co víte o trhu PC u nás? Máte pro naše lokální výrobce nějakou výhodnou nabídku?

Brunswick: Máme, my totiž dodáváme především kvalitu. Podle našeho průzkumu však váš trh nerozeznává jednotlivé výrobce disků. Zákazníci u vás znají procesory, potom základní desky a čipové sady. Avšak co se týče disků, zde se ptají pouze po kapacitě a ceně. Naše disky nejsou v nejnižší cenové relaci, ale co se týče kvality a zabezpečení dat — viz mé předchozí vysvětlení — jsou disky Quantum na špičce. Berou je od nás do svých PC prakticky všichni velcí značkoví výrobci na světě.

Živě: Máte také něco nového pro servery?

Brunswick: Pro servery, kde není požadavkem mít drahé rozhraní SCSI, ale kde postačí Ultra ATA/66, lze použít už disky Fireball, které jsou velmi výkonné a s dostatečnou kapacitou.

V oblasti SCSI přijdou na trh disky Atlas 4 a Atlas 10K, který už bude mít rychlost otáčení 10 tisíc otáček/min. Tyto disky jsou vybaveny zatím nejmodernějším rozhraním double Ultra2 LVD (Low Voltage Differential), takže je možno je připojit k počítači na větší vzdálenost. V páskových jednotkách DLT jsme přišli už v roce 1998 se super DLT s kapacitami 100 MB až 500 MB.

Živě: Jaká si myslíte, že je hranice v záznamové kapacitě na disku?

Brunswick: Základním problémem je odpovědět si na otázku, co potřebujete právě teď. Pro rok 1999 asi bude platit, že běžný počítač si vystačí se 6 GB diskové kapacity, zatímco počítač pro doma bude mít 12 GB, to kvůli hrám.

Quantum umí v laboratoři vyrobit 20 GB na jedné plotně s magnetickou vrstvou, snímané dvěma hlavami. Prozatím to ale je příliš nákladné na hromadnou výrobu. Můžeme přidat plotny i hlavy. Je třeba si uvědomit i to, že snímací a záznamová hlava je 2-3x dražší než plotna. Takže s každým zvyšováním maximální kapacity nad běžně zvládnutou úroveň cena neúměrně roste.

Váš názor Další článek: Už se ví, kolik zaplatíte za Office 2000!

Témata článku: Software, Hlavní obor, Atlas software, Absolutní špička, Cenová relace, Quantum, Nejnižší hranice, Vita software, Televizory Sony, Fireball, Testovací program, Tape

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší