Wi-Fi | Bluetooth | Qualcomm

Qualcomm jako první podporuje najednou Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2

Smartphony a tablety s čipsety řady Snapdragon by jako první na světě mohly podporovat nejnovější generace bezdrátových rozhraní. Qualcomm dnes odhalil čipy FastConnect 6700 a 6900 přinášející Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2. Letošní aktualizace specifikace obou sítí přinášejí sice jen minimum, ale zato užitečných novinek.

Wi-Fi 6E

Wi-Fi 6E rozši5uje dřívější Wi-Fi 6 (802.11.ax) a jedinou změnou je, že funguje i v nově uvolňovaném pásmu 6 GHz. To je momentálně důležité jen v USA, kde již došlo k harmonizaci a lokální sítě získaly navíc kapacitu 1,2 GHz (frekvence 5925 až 7125 GHz). Wi-Fi tak mohou běžet na 14 nových 80MHz kanálech či sedmi 160Hz.

V Evropě i jinde ve světě se na harmonizaci zatím čeká, takže příchod Wi-Fi 6E u nás ještě nemá žádný smysl. A jestli k němu dojde, pásmo nebude tak široké jako v USA. Sdružení evropských regulátorů mluví „jen“ o šířce 500 MHz (5925 až 6425 MHz), která stačí na tři 160MHz kanály nebo šest 80MHz. To je ovšem pořád dvakrát tolik, než je dostupných dnes v pásmu 5 GHz.

Frekvence využívané pro bezdrátové sítě Wi-Fi a WiGig v EU
Pásmo Frekvence Šířka Využití
2,4 GHz 2400 až 2483,5 MHz 83,5 MHz indoor i outdoor
5 GHz 5150 až 5350 MHz 200 MHz indoor
5470 až 5725 MHz 255 MHz indoor i outdoor
5725 až 5875 MHz 150 MHz indoor i outdoor s omezeným výkonem
6 GHz 5925 až 6425 MHz 500 MHz indoor i outdoor, zatím neharmonizováno
60 GHz 57 GHz až 66 GHz 9 GHz indoor i outdoor
*pásmo zatím nebylo uvolněno

Implementace v čipech Qualcommu zachází dál, než stanovuje standard. Navíc podporuje i účinnější modulaci 4K QAM, která zvyšuje propustnost na jeden Hertz až o 20 %. Bonusem je též čtyřproudový přenos signálu využívající najednou dva kanály v pásmu 2,4 GHz a dva na 5/6 GHz. Maximální teoretická rychlost FastConnectu 6900 bude až 3,6 Gb/s, u verze 6700 pak 2,9 Gb/s. Ony nestandardní nadstavby ale pochopitelně budou muset podporovat router i koncové zařízení.

Bluetooth 5.2

Pokud jde o Bluetooth 5.2, jeho hlavním zlepšovákem je zahrnutí profilu LE Audio. Ten přináší novinky pro bezdrátová sluchátka. Podporuje nový kodek LC3, který zvyšuje kvalitu hudby i hovorů oproti současnému SBC. Kromě toho umí streamovat jeden zdroj zvuku do několika přijímačů (sluchátek a reproduktorů).

Nově také může fungovat i v naslouchátkách, takže špatně slyšící by mohli s jedním naslouchátkem poslouchat okolí, ale zároveň též telefonovat či poslouchat hudbu. Čip FastConnect 6900 používá pro Bluetooth dvě antény, jež by měly zlepšit kvalitu a dosah signálu.

V zařízeních ještě letos

Oba FastConnecty zamíří do velkovýroby až ve druhé polovině roku, takže by se v prvních zařízeních mohly objevit ještě před Vánocemi. Qualcomm momentálně oznámil jen zvláštní síťové čipy na 14nm křemíku, ale podporu nových Wi-Fi a Bluetooth zcela jistě zavede i rovnou do mobilních čipsetů. Minimálně tedy špičkového Snapdragonu 875.

Firma kromě toho představila také první čipsety určené pro novou generaci routerů. Ty budou rovněž podporovat Wi-Fi 6E, modulaci 4K QAM, nabídnou až 16 souběžných streamů a celkovou kapacitu 10,8 Gb/s.

Diskuze (4) Další článek: Malinký počítač Intel NUC 11 Extreme bude mít dosud nepředstavený mobilní čip a vysoký výkon

Témata článku: Technologie, USA, Evropa, Wi-Fi, Bluetooth, Evropská unie, Qualcomm, Router, Síť, Snapdragon, SBC, Pásmo, Jak, Podpor, Indoor, QAM, Axa, Omezený výkon, GHz, MHz, Čipset, Čip, LE AudioSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy