Notebooky | Nvidia | Quadro

Quadro RTX 6000 je nejvýkonnější mobilní čip současnosti. Čeká se i dostupnější RTX 2080 Ti do notebooků

Nvidia na letošní výstavě IFA v Berlíně představila nejvýkonnější mobilní čip současnosti. Jedná se o čip Turing TU102, jehož velikost je na poměry mobilního světa nevídaná: 754 mm². Prozatím bude tento čip dostupný jako profesionální grafická karta Quadro RTX 6000 a jeden z prvních notebooků, který bude tento čip obsahovat, je Asus ProArt StudioBook One.

Vzhledem k velikosti čipu a jeho spotřebě kolem 250 - 265 W ovšem nastává problém, jak takový čip v malém těle uchladit. Nvidia proto ve spolupráci s výrobci notebooků ukázala unikátní systém chlazení, který spoléhá na tenkou vrstvu z titanu, která pracujíce na principu parní komory a předává teplo velkému pasivu. Ten už pak ofukuje dvojice výkonných ventilátorů.

Nvidia dále prozradila, že výkon tohoto řešení bude maximálně o 10 % horší než desktopová varianta. Cena bude bohužel vysoká, první ohlášené notebooky mají cenovku kolem 6000 eur (cca 150 tisíc korun), ovšem spekuluje se o tom, že později by mohla z tohoto čipu vzniknout i mobilní RTX GeForce 2080 Ti, kde by mohla být cena značně nižší.

Diskuze (10) Další článek: Předčasně odhalený Intel NUC: Nová verze miniaturního počítače dostane modernější krabičku i vnitřnosti

Témata článku: , , , , , , , , , , ,