Kód

QR kód už existuje 25 let. A zjevně ještě dlouho existovat bude

QR kód už existuje 25 let. A zjevně ještě dlouho existovat bude

Se zkratkou QR jste se jistě už setkali. Stojí za ní anglické sousloví Quick Response (rychlá odezva) a reprezentuje čtvercový kód, který je nositelem informace a slouží pro automatizovaný sběr dat. Poprvé byl použit už v roce 1994 japonskými automobilkami.

Za 25 let existence se masově rozšířil a dnes se používá zejména k platebním a identifikačním účelům na denní bázi. Zajímavosti o QR kódu sesbíral český start-up Trisbee, který jej používá k bezkontaktním platbám.

QR kódy postupně nahrazují čárové kódy (tzv. Bar Code), známé například z obalů potravin. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod – dokážou obsáhnout větší množství dat, jejich načtení je rychlejší a nevyžadují specializované zařízení, stačí mobilní telefon s fotoaparátem. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby klasických spotřebitelů – můžete jimi uhradit fakturu, účet v restauraci, nákup na samoobslužné pokladně v supermarketu nebo zaplatit za benzín na čerpací stanici.

Proč je QR kód lepší než čárový

QR kód obsahuje 100× více informací než čárový, proto je díky němu možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři. QR kód pojme až 4 296 znaků textu nebo 7 089 číslic.

Většina smartphonů dnes obsahuje vestavěnou čtečku QR kódů. V případě plateb se QR kód načte přímo v aplikaci mobilního bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Právě v oblasti fintech, tedy spojení světa financí a technologií, je používání QR kódů čím dál oblíbenější.​ 

A má i další, na první pohled banální výhodu. Kód můžete načíst ze všech stran – zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani mírné pomačkání nebo natržení, protože si s ním většina čteček poradí.

Další zajímavosti o QR kódech:

  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími tak, aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání, a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • QR kódy si na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.
Diskuze (18) Další článek: Bloodhound chce překonat rychlostní rekord v pohybu po zemi. Raketový vůz už se testuje

Témata článku: Mobility, GPS, Kód, QR kód, Guinness, Pardubicko, Quick Response, Česká republika


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky