QR kód už existuje 25 let. A zjevně ještě dlouho existovat bude

QR kód už existuje 25 let. A zjevně ještě dlouho existovat bude

Se zkratkou QR jste se jistě už setkali. Stojí za ní anglické sousloví Quick Response (rychlá odezva) a reprezentuje čtvercový kód, který je nositelem informace a slouží pro automatizovaný sběr dat. Poprvé byl použit už v roce 1994 japonskými automobilkami.

Za 25 let existence se masově rozšířil a dnes se používá zejména k platebním a identifikačním účelům na denní bázi. Zajímavosti o QR kódu sesbíral český start-up Trisbee, který jej používá k bezkontaktním platbám.

QR kódy postupně nahrazují čárové kódy (tzv. Bar Code), známé například z obalů potravin. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod – dokážou obsáhnout větší množství dat, jejich načtení je rychlejší a nevyžadují specializované zařízení, stačí mobilní telefon s fotoaparátem. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby klasických spotřebitelů – můžete jimi uhradit fakturu, účet v restauraci, nákup na samoobslužné pokladně v supermarketu nebo zaplatit za benzín na čerpací stanici.

Proč je QR kód lepší než čárový

QR kód obsahuje 100× více informací než čárový, proto je díky němu možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři. QR kód pojme až 4 296 znaků textu nebo 7 089 číslic.

Většina smartphonů dnes obsahuje vestavěnou čtečku QR kódů. V případě plateb se QR kód načte přímo v aplikaci mobilního bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Právě v oblasti fintech, tedy spojení světa financí a technologií, je používání QR kódů čím dál oblíbenější.​ 

A má i další, na první pohled banální výhodu. Kód můžete načíst ze všech stran – zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani mírné pomačkání nebo natržení, protože si s ním většina čteček poradí.

Další zajímavosti o QR kódech:

  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími tak, aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání, a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • QR kódy si na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.
Diskuze (18) Další článek: Bloodhound chce překonat rychlostní rekord v pohybu po zemi. Raketový vůz už se testuje

Témata článku: GPS, Mobility, Kód, Pardubicko, Česká republika, Quick Response, QR kód, Guinness, Bude


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery