Wi-Fi | NAS | QNAP

QNAP spojil NAS a Wi-Fi router s meshem do jednoho zařízení

Moderní Wi-Fi routery obvykle mají konektor pro USB disky, díky nimž mohou posloužit jako síťová úložiště. QNAP na to ale šel obráceně. NAS doplnil o funkce Wi-Fi routeru. Tchajwanská společnost uvedla novinku QMiroPlus-201W, která se může stát ústředním bodem domácí sítě.

Disková část obsahuje dvě šachty pro 2,5" SATA HDD nebo SSD. Ta síťová pak nese pět ethernetových portů (jeden 2,5Gb/s, čtyři 1Gb/s), které mohou sloužit jako WAN i LAN. Bezdrátová část podporuje Bluetooth 5 a Wi-Fi 5 třídy AC2200. QMiroPlus-201W má čtyři integrované antény a pracuje současně ve třech pásmech, jednom 2,4GHz (400 Mb/s) a dvou 5GHz (po 867 Mb/s).

Jedno 5GHz pásmo slouží pro připojení (backhaul) až tří mesh satelitů/nodů. QNAP totiž prodává ještě QMiro-201W se stejnou výbavou, lepším ziskem antén, ale jen se dvěma 1Gb/s ethernety a šachty na disky. Menší jednotka pomůže rozšířit síť do míst, kde už má QMiroPlus-201W slabý signál.

Že jde o dvě zařízení spojená v jedno, ukazují i hardwarové specifikace. Část s NASem běží na 2Ghz čtyřjádru Intel Celeron J4125 se 4 GB DDR4 a 4 GB eMMC úložiště. Router pohání Qualcomm IPQ4019 se čtyři 717MHz jádry Cortex-A7, 512 MB DDR3, 4 MB SPI NOR flash a 4 GB eMMC. Také systém je duální kombinující diskový QTS 4.5.2 a síťový QuRouter.

QNAP QMiroPlus-201W se už u nás prodává za cenu od 13 500 Kč. QMiro-201W pak stojí od 3100 Kč, což na třípásmový Wi-Fi router (byť jen se dvěma ethernety) není vůbec špatné.

Diskuze (5) Další článek: Královské námořnictvo testuje umělou inteligenci proti nadzvukovým střelám

Témata článku: Intel, Wi-Fi, Router, SSD, Síť, Qualcomm, NAS, QNAP, WAN, Wi-Fi Router, Domácí síťLáva vs. optický kabel. Na Islandu provedli jeden velmi netradiční test komunikační techniky

Láva vs. optický kabel. Na Islandu provedli jeden velmi netradiční test komunikační techniky

** Na islandském poloostrově Reykjanes se stále vylévá žhavá láva ** Místní telekomunikační společnost řeší, co udělá s optickými kabely ** Provedla proto experiment, kdy přes kabel nechala přelít lávu

Karel Kilián
IslandOptické kabelySopka
Vyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware
10 největších oznámení z akce Xboxu: epický Starfield a várka nových hitů

10 největších oznámení z akce Xboxu: epický Starfield a várka nových hitů

Na tohle jsme čekali snad všichni. Microsoft nezklamal a na své prezentaci předvedl jednu pecku za druhou.

Martin Nahodil
XboxBethesdaE3