Samsung | SSD

QLC a 96 vrstev: Samsung představil SSD s novými čipy, cena opět padne dolů

QLC a 96 vrstev: Samsung představil SSD s novými čipy, cena opět padne dolů

Samsung na akci Tech Day představil spoustu novinek z oblasti SSD, které se již brzy objeví na trhu a také prozradil, na čem pracuje a jaké další vylepšení lze v rámci SSD očekávat.

QLC SSD a stále více vrstev

V případě cenově dostupných SSD, které jsou určené pro běžné použití, jsou už SLC či MLC čipy NAND flash dávno minulostí a budoucnost je ve vícevrstvých TLC (tři bity na buňku) nebo QLC (čtyři bity na buňku).

Zatímco v předchozí generaci V4 už Samsung u vlastních V-NAND čipů používal 64 vrstev, u nové generace V5 už to bude 96 vrstev. Nová generace tak přináší zvýšení kapacity, kdy stejný jednoterajtový čip může být o 33 % hustší než s použitím TLC.

Co přinesou čipy QLC? O tom jsme se na jaře pobavili:

Odezva při čtení se mezigeneračně zlepšila o 37 %, v případě zápisu pak dokonce o 45 %. 1Tb čip standardně nabízí propustnost 1,4 Gb/s.

Nové čipy budou součástí šesti nových modelů SSD (tři pro koncové uživatele, tři zaměřené na podniky). Jedním z hlavních bude Samsung 970 Evo Plus (OEM verze PM981a), který bude k dispozici s kapacitou 250 GB až 2 TB a nabídne zvýšenou rychlost sekvenčního zápisu až 3 GB/s.

Mezi dalšími modely jsou Samsung 860 QVO s rozhraním SATA, 980 QVO pro rozhraním M.2 (NVMe) nebo BM991, BM1733 (formát NF1, U2, kapacita až 32 TB, propustnost až 10 GB/s) a BM9A3. Kromě BM1653 (SAS) budou všechny tyto modely s rozhraním M.2, NVMe.

Model Samsung PM1733 nabídne kapacity 1,6 TB až 30,72 TB, přičemž v rámci nového dvouportového rozhraní PCI Express 4.0 nabídne rychlost sekvenčního čtení až 8 GB/s a sekvenčního zápisu až 3,8 GB/s. U náhodného přístupu se chlubí 1,5 milionu IOPS při čtení a 250 tisíc IOPS při zápisu.

Vybrané modely budou podporovat například Extreme ECC nebo V-NAND State Stabilizer, který pomocí umělé inteligence chrání uložení dat pokročilejší cestou.

Schéma pro označování OEM SSD od Samsungu má jasnou strukturu – „SM“ znamená MLC, „PM“ je pro TLC a „BM“ je pak pro QLC čipy.

Budoucnost flash pamětí

Samsung prozradil, že už nyní pracuje na další generaci pamětí V-Nand flash (V6), které budou kolem 100 vrstev. Už nyní přitom plánuje mnohem vzdálenější budoucnost, kdy bude nadále škálovat počet vrstev. Díky tomu se bude rapidně zvedat kapacita a rychlost, což souvisí i s cenou za jeden gigabajt, která se bude rychle snižovat.

Plán je zatím na generace V7 až V10, které by už měly mít přes 500 vrstev a oproti současným generacím tak více než pětinásobné zvýšení. Otázka zní, jak dobře půjde kapacitu škálovat a zda nebude nutné stále více vykrývat poškozování takových čipů dodatečnou kapacitou.

Bližší informace o dalších mírně odlišných modelech budou zveřejněné později.

Druhá generace Z-NAND

Pro náročnější uživatele si Samsung připravil i druhou generaci SSD na bázi Z-NAND flash, což je taková levnější konkurence například pro Intel Optane. I v tomto případě je totiž primárním cílem nízká odezva a vysoká výdrž.

Druhá generace SSD na bázi Z-NAND je k dispozici s čipy SLC (128Gb čipy) nebo MLC (256Gb čipy). Stejně jako v případě kapacit, které jsou dvakrát větší než u první generace, se i téměř dvakrát zlepšily odezvy, které jsou u SLC modelu 1-3 mikrosekund, respektive 70 mikrosekund při čtení a zápisu. V případě MLC modelů je to 5 mikrosekund, respektive 150 mikrosekund.

SLC modely SZ1735 budou v prodeji v kapacitách 800 GB až 4 TB, přičemž v rámci pětileté záruky umožní každý den přepsat celý disk 30x. Rychlost sekvenčního čtení je až 3 GB/s, náhodné čtení a zápis je 750 tisíc, respektive 250 tisíc IOPS a odezva při čtení by měla být kolem 16 mikrosekund. Bližší informace o SLC modelu SZ1733 a levnějších MLC modelech budou k dispozici později.

Diskuze (14) Další článek: Během první poloviny letošního roku zemřelo na spalničky 37 Evropanů

Témata článku: Intel, Umělá inteligence, Samsung, SSD, Druhá generace, Sekvenční čtení, Náročný uživatel, Pětinásobné zvýšení, Zvýšená rychlost, Sekvenční zápis, Běžné použití, Evo Plus, V-Nand flash, Náhodný přístup, Poškozování, Koncový uživatel, Kapacita, Pětiletá záruka, Celý disk, Předchozí generace, TLC, Dol, Náhodné čtení, Vzdálená budoucnost, Vrstva


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu