QLC a 96 vrstev: Samsung představil SSD s novými čipy, cena opět padne dolů

QLC a 96 vrstev: Samsung představil SSD s novými čipy, cena opět padne dolů

Samsung na akci Tech Day představil spoustu novinek z oblasti SSD, které se již brzy objeví na trhu a také prozradil, na čem pracuje a jaké další vylepšení lze v rámci SSD očekávat.

QLC SSD a stále více vrstev

V případě cenově dostupných SSD, které jsou určené pro běžné použití, jsou už SLC či MLC čipy NAND flash dávno minulostí a budoucnost je ve vícevrstvých TLC (tři bity na buňku) nebo QLC (čtyři bity na buňku).

Zatímco v předchozí generaci V4 už Samsung u vlastních V-NAND čipů používal 64 vrstev, u nové generace V5 už to bude 96 vrstev. Nová generace tak přináší zvýšení kapacity, kdy stejný jednoterajtový čip může být o 33 % hustší než s použitím TLC.

Co přinesou čipy QLC? O tom jsme se na jaře pobavili:

Odezva při čtení se mezigeneračně zlepšila o 37 %, v případě zápisu pak dokonce o 45 %. 1Tb čip standardně nabízí propustnost 1,4 Gb/s.

Nové čipy budou součástí šesti nových modelů SSD (tři pro koncové uživatele, tři zaměřené na podniky). Jedním z hlavních bude Samsung 970 Evo Plus (OEM verze PM981a), který bude k dispozici s kapacitou 250 GB až 2 TB a nabídne zvýšenou rychlost sekvenčního zápisu až 3 GB/s.

Mezi dalšími modely jsou Samsung 860 QVO s rozhraním SATA, 980 QVO pro rozhraním M.2 (NVMe) nebo BM991, BM1733 (formát NF1, U2, kapacita až 32 TB, propustnost až 10 GB/s) a BM9A3. Kromě BM1653 (SAS) budou všechny tyto modely s rozhraním M.2, NVMe.

Model Samsung PM1733 nabídne kapacity 1,6 TB až 30,72 TB, přičemž v rámci nového dvouportového rozhraní PCI Express 4.0 nabídne rychlost sekvenčního čtení až 8 GB/s a sekvenčního zápisu až 3,8 GB/s. U náhodného přístupu se chlubí 1,5 milionu IOPS při čtení a 250 tisíc IOPS při zápisu.

Vybrané modely budou podporovat například Extreme ECC nebo V-NAND State Stabilizer, který pomocí umělé inteligence chrání uložení dat pokročilejší cestou.

Schéma pro označování OEM SSD od Samsungu má jasnou strukturu – „SM“ znamená MLC, „PM“ je pro TLC a „BM“ je pak pro QLC čipy.

Budoucnost flash pamětí

Samsung prozradil, že už nyní pracuje na další generaci pamětí V-Nand flash (V6), které budou kolem 100 vrstev. Už nyní přitom plánuje mnohem vzdálenější budoucnost, kdy bude nadále škálovat počet vrstev. Díky tomu se bude rapidně zvedat kapacita a rychlost, což souvisí i s cenou za jeden gigabajt, která se bude rychle snižovat.

Plán je zatím na generace V7 až V10, které by už měly mít přes 500 vrstev a oproti současným generacím tak více než pětinásobné zvýšení. Otázka zní, jak dobře půjde kapacitu škálovat a zda nebude nutné stále více vykrývat poškozování takových čipů dodatečnou kapacitou.

Bližší informace o dalších mírně odlišných modelech budou zveřejněné později.

Druhá generace Z-NAND

Pro náročnější uživatele si Samsung připravil i druhou generaci SSD na bázi Z-NAND flash, což je taková levnější konkurence například pro Intel Optane. I v tomto případě je totiž primárním cílem nízká odezva a vysoká výdrž.

Druhá generace SSD na bázi Z-NAND je k dispozici s čipy SLC (128Gb čipy) nebo MLC (256Gb čipy). Stejně jako v případě kapacit, které jsou dvakrát větší než u první generace, se i téměř dvakrát zlepšily odezvy, které jsou u SLC modelu 1-3 mikrosekund, respektive 70 mikrosekund při čtení a zápisu. V případě MLC modelů je to 5 mikrosekund, respektive 150 mikrosekund.

SLC modely SZ1735 budou v prodeji v kapacitách 800 GB až 4 TB, přičemž v rámci pětileté záruky umožní každý den přepsat celý disk 30x. Rychlost sekvenčního čtení je až 3 GB/s, náhodné čtení a zápis je 750 tisíc, respektive 250 tisíc IOPS a odezva při čtení by měla být kolem 16 mikrosekund. Bližší informace o SLC modelu SZ1733 a levnějších MLC modelech budou k dispozici později.

Diskuze (14) Další článek: Během první poloviny letošního roku zemřelo na spalničky 37 Evropanů

Témata článku: Umělá inteligence, Intel, Samsung, SSD, Náročný uživatel, Model, Náhodný přístup, Náhodné čtení, Vzdálená budoucnost, VRS, Vrstva, Nová generace, SLC, Celý disk, PCI Express, Koncový uživatel, Vybraný model, Sekvenční zápis, SSD Intel, SAS, První generace, Nízká odezva, MLC čip NAND, Sekvenční čtení, Sata


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety