Bezdrátové nabíjení

Qi má sourozence. Bude bezdrátově nabíjet vrtačky a napájet kuchyňské spotřebiče

Wireless Power Consortium (WPC) vyvíjející standard Qi chce bezdrátové nabíjení dostat i do mnohem náročnější elektroniky, než jsou mobily, hodinky nebo sluchátka. Pracuje na technologiích, které uživí třeba i mixér.

Qi umí standardně dodávat energii o výkonu jen 5 wattů, pomocí nových nabíjecích profilů se zvýšil až na 15 wattů. Xiaomi sice nedávno ukázalo dokonce 80W nabíjení, ale to využívá proprietární nadstavbu nedostupnou jiným výrobcům (ti mají vlastní alternativy).

Standard Qi by se také „brzy“ měl rozšířit o nové profily zvyšující výkon na 30–60 wattů, aby se jím daly nabíjení i náročnější notebooky. Uvozovky ale uvádíme proto, že to „brzy“ trvá již několik let.

 

WPC už certifikovalo 6000 Qi nabíječek a 900 mobilů, hodinek apod.

 

WPC nicméně mezitím připravuje i další technologie. Před rokem představila Ki, celým jménem Ki Cordless Kitchen. Elektromagnetickou indukci již v kuchyni běžně používáme na varných deskách. Novinka ale nebude sloužit jen pro ohřev hrnců či pánví, ale je přizpůsobena i pro přeměnu na elektrickou energii o výkonu až 2200 wattů. Navíc nabídne obousměrnou komunikaci pomocí NFC.

Kruhové podložky Ki integrované přímo v kuchyňské lince tak mohou napájet třeba rychlovarné konvice, roboty, toustovače apod. a zároveň je bude možné dálkově ovládat či programovat. Ki zatím existuje jen ve formě návrhu specifikací. Kdy dojde k finalizaci a dostupnosti reálných produktů, je zatím ve hvězdách.

Ki bude bezdrátově napájet kuchyňské spotřebiče:

Mezi Qi a Ki chce WPC nově napasovat ještě standard nazvaný Medium Power. Ten zatím ještě nemá ani návrh specifikací. Tvůrci jej ale chtějí dimenzovat pro výkon mezi 30 a 65 watty s budoucím rozšířením na 200 wattů. Zároveň by mohl být volitelně kompatibilní s Qi, takže podložky pro MP by nabily i mobil. Medium Power bude nabíjet aku vrtačky, sekačky, chytré vysavače, ale také drony nebo elektrokola.

Diskuze (19) Další článek: Apple pracuje na novém Macu Pro. Už bude mít čip s architekturou Arm

Témata článku: Technologie, Hodinky, Xiaomi, Bezdrátové nabíjení, Ohřev, Podložka, Bude, Vrtačka, Spotřebiče, WPC, Hodinky na Heureka.czNad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Pracují pro NATO, NASA, přinášejí do Česka inovace. Úspěšní Češi vystoupí na E15 Technologic Festival

Pracují pro NATO, NASA, přinášejí do Česka inovace. Úspěšní Češi vystoupí na E15 Technologic Festival

** Jaké to je radit šéfovi NATO? ** Proč nám umělá inteligence pomůže ven z krize? ** Jak se vyvíjí lunární vozítko?

tisková zprávaFilip Kůžel
KonferenceVesmírTechnologie
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10