QDI KuDoz 7E - recenze živě

PCtuning: Dnešní recenze by měla být svým způsobem jedinečná - budeme se totiž snažit o to, aby byla svým způsobem interaktivní. V 7h zahajujeme první části, kde nejdříve uvedeme obecné parametry desky QDI Kudoz 7E/333 s čipovou sadou KT333 (pro procesory AMD) a s podporou pamětí DDR 333, a vy svými příspěvky a nápady povedete mou ruku v dalším zkoumání parametrů této desky. Můžeme se zaměřit na taktování na paměti, na overclocking nebo na speciální "fičůry" této desky...
QDI KuDoz 7E - recenze živě
Kapitoly článku

0.00 - 7.15h: Pokud bychom sestavovali žebříček výrobců základních desek, objevila by se firma QDI někde ke konci první desítky, možná osmičky. Pokud bychom hodnotili to, jak dlouho tito výrobci v tomto odvětví pracují, nejspíše by firma QDI poskočila dopředu ještě více. Já sám znám tuto značku šest let (firma QDI vyrábí základní desky již 13 let!) a musím říci, že základní desky tohoto výrobce si vždy držely svou vlastní specifickou linii.

Tak především, v případě QDI se jedná o docela konzervativního výrobce základních desek - v tom horším i v tom nejlepším toho slova smyslu. U QDI se totiž nedočkáte spousty převratných novinek ani rychlého nasazování nových čipových sad, přese všechny firemní "fičůry" zde nemůžete očekávat ani žádné brutální přetaktovávací schopnosti - na druhou stranu základní desky QDI mají výbornou pověst co se týče stability a kvality zpracování, přičemž výkonem ostatním značkám rozhodně neustupují. Člověk by až chtěl říci "stará dobrá Anglie" - promiňte Čína :-)

P.S. Svým charakterem (zejména konzervativismem a kvalitou) je firma QDI podobná jiné šedé eminenci "deskového byznysu", firmě Gigabyte.

KuDoZ 7E/333

Základní deska KuDoZ 7E/333 představuje v současné nabídce QDI nejvyšší platformu pro procesory AMD Athlon XP / Duron. Základním mottem této desky má být: optimální výkon + dobrá kvalita za přijatelnou cenu.

Základní deska je postavena na bází čipové sady VIA KT333, která je evolučním rozvinutím čipsetu KT266A (a předcházejících: KT133, KT133A, KT266...). Hlavní inovací je přidaná podpora pamětí DDR PC2700 333MHz (166MHz x2) - maximální teoretická propustnost tohoto řešení tak vzrostla na 2.7 GB/sec.

KT333 a... propustnost paměti

Podpora rychlých pamětí je u KT333 pouze "zásluhou" čipu northbridge, neboť paměti DDR taktované na 333MHz pracují vůči sběrnici procesoru (FSB 266MHz) asynchronně, a to v poměru 3:4, přičemž úzkým hrdlem v této "frekvenční konfiguraci" je právě (a bohužel) sběrnice procesoru.

Praxe ukázala, že asynchronní komunikace paměť - procesor, přináší obvykle pouze mizivý nárůst výkonu (zejména, je-li takt paměti vyšší než takt procesoru - ilustrací nechť jsou DDR čipsety pro Pentia III). To vše probíhá navíc v situaci, kdy vysoké taktování paměti si často vynucuje opatrnější nastavení časování (CAS 2.5 místo CAS2 atd.). To je také důvod, proč je i u čipsetu KT333 obecně výhodnější taktovat - i paměti DDR 333 - na "pouhých" 266MHz (tj. synchronně se sběrnici FSB, 3:3), avšak při agresivnějším "tajmingu".

Pokud by z toho vyplynulo, že KT333 nemá v praxi co nabídnout, byl by to chybný závěr - čipová sada KT333 totiž zároveň předvedla i jiné své kvality - vysoký přetaktovávací potenciál + nadstandardní (jak na poměry VIA) stabilitu.

Poznámka: Jako čip southbridge je použit čip VT8233A j s podporou Ultra ATA 133.

Po tomto krátkém úvodu začneme obvyklou perlustrací našeho pokusného vzorku...

Témata článku: Windows, Napájecí zdroj, Chaos, Slot, Silence, Spona, Led zdroje, Speedfan, Napájecí kabely, Živě, Ostatní moduly, Anglie, Teoretická propustnost, Základní takt, Test paměti, Klidový stav, Vysoký takt, REC, HW monitor, Easy, Recenze, Chybný závěr, PS 2, Clock, Nadstandardní kvalita


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize