Q pokračuje v tradici DEC

Compaq rozvíjí dále původní produkty firmy Digital, zejména servery a jejich vybavení.
Q je jakýmsi novým logem firmy Compaq, DEC je starou známou zkratkou společnosti Digital Equipment Company, která však tuto zkratku neměla příliš ráda.

Nové 64bitové AlphaServery řady GS (Global Server) již tedy nesou označení Compaq a společně s novým logem přinesly obrovský výkon, který lze využít při nejnáročnějších aplikacích podnikových informačních systémů. Například dosáhly rekordu při provozu modulu Sales and Distribution informačního systému SAP R/3.

AlphaServer GS 140 a GS 60 jsou osazeny procesorem Alpha 21264 (EV6), který je binárně kompatibilní s předchozími typy. U procesoru EV6 byla zvětšena vyrovnávací paměť cache a paměťová propustnost. Díky optimalizaci instrukcí bylo dosaženo nárůstu výkonu při stejné frekvenci, a sice až dvojnásobnému.

Nové servery AlphaServer GS 140 a GS 60 nahrazují dřívější modely 8400 a 8200. Starší systémy lze aktualizovat výměnou procesorových desek. Zároveň došlo k aktualizacím operačních systémů na Digital UNIX 4.0.e a OpenVMS 7.1-2. Nová verze OS Digital UNIX např. podporuje sadu znaků pro Euro. Compaq předpokládá portaci operačního systému Digital UNIX i na procesor Merced. Operační systém OpenVMS 7.2 bude kompatibilní s rokem 2000, a bude podporovat řadu nových technologií, např. Java.

Model GS 60 lze osadit až 6 procesory, GS 140 až 14 procesory. Servery s procesory Alpha jako první prolomily magickou výkonnostní hranici 100 tisíc TpmC (počet transakcí za minutu.

Compaq tedy dnes má ucelenou řadu riscových serverů s procesory Alpha, která podporuje tři operační systémy -- Digital UNIX, OpenVMS a Windows NT. V příštím roce Compaq přejde z 0,25mikronové technologie na 0,18mikronovou.

Clusterová architektura Galaxy bude uvolněna společně s operačním systémem OpenVMS 7.2, a bude umožňovat automatické vyvažování zátěže mezi jednotlivými části jednoho serveru -- zdroje jednoho serveru bude možno alokovat pro jednotlivé aplikace, nebo upgradovat jednotlivé části serveru zvlášť.

Compaq na technologii Alpha velmi spoléhá, a připravil např. speciální programy na podporu jejich prodeje, např. upgrade na systémy GS, nebo upgrady ze systémů VAX na servery s procesory Alpha.

Váš názor Další článek: Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Témata článku: Alpha, DEC, Jednotlivá transakce, Deco, Podniková část


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji