Q pokračuje v tradici DEC

Compaq rozvíjí dále původní produkty firmy Digital, zejména servery a jejich vybavení.
Q je jakýmsi novým logem firmy Compaq, DEC je starou známou zkratkou společnosti Digital Equipment Company, která však tuto zkratku neměla příliš ráda.

Nové 64bitové AlphaServery řady GS (Global Server) již tedy nesou označení Compaq a společně s novým logem přinesly obrovský výkon, který lze využít při nejnáročnějších aplikacích podnikových informačních systémů. Například dosáhly rekordu při provozu modulu Sales and Distribution informačního systému SAP R/3.

AlphaServer GS 140 a GS 60 jsou osazeny procesorem Alpha 21264 (EV6), který je binárně kompatibilní s předchozími typy. U procesoru EV6 byla zvětšena vyrovnávací paměť cache a paměťová propustnost. Díky optimalizaci instrukcí bylo dosaženo nárůstu výkonu při stejné frekvenci, a sice až dvojnásobnému.

Nové servery AlphaServer GS 140 a GS 60 nahrazují dřívější modely 8400 a 8200. Starší systémy lze aktualizovat výměnou procesorových desek. Zároveň došlo k aktualizacím operačních systémů na Digital UNIX 4.0.e a OpenVMS 7.1-2. Nová verze OS Digital UNIX např. podporuje sadu znaků pro Euro. Compaq předpokládá portaci operačního systému Digital UNIX i na procesor Merced. Operační systém OpenVMS 7.2 bude kompatibilní s rokem 2000, a bude podporovat řadu nových technologií, např. Java.

Model GS 60 lze osadit až 6 procesory, GS 140 až 14 procesory. Servery s procesory Alpha jako první prolomily magickou výkonnostní hranici 100 tisíc TpmC (počet transakcí za minutu.

Compaq tedy dnes má ucelenou řadu riscových serverů s procesory Alpha, která podporuje tři operační systémy -- Digital UNIX, OpenVMS a Windows NT. V příštím roce Compaq přejde z 0,25mikronové technologie na 0,18mikronovou.

Clusterová architektura Galaxy bude uvolněna společně s operačním systémem OpenVMS 7.2, a bude umožňovat automatické vyvažování zátěže mezi jednotlivými části jednoho serveru -- zdroje jednoho serveru bude možno alokovat pro jednotlivé aplikace, nebo upgradovat jednotlivé části serveru zvlášť.

Compaq na technologii Alpha velmi spoléhá, a připravil např. speciální programy na podporu jejich prodeje, např. upgrade na systémy GS, nebo upgrady ze systémů VAX na servery s procesory Alpha.

Váš názor Další článek: Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Témata článku: DEC, Jednotlivá transakce, Podniková část, Deco, Alpha


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 78