Pwn Pad: Hackerský Nexus 7 vyzbrojený pro kyberútok

Kdejaký hollywoodský hacker vytáhne z kapsy telefon, několikrát ťukne na displej a už se prolomí do cizí sítě. Realita je složitější, ale hackerské telefony se opravdu prodávají.

Jak vypadá takový typický hacker optikou Hollywoodu? Nejspíše vytáhne z kapsy telefon, nebo malý tablet, párkrát do něj ťukne a s úsměvem na tváři zahlásí, že už zná přihlašovací jméno a heslo své oběti. Realita nemusí být kupodivu příliš odlišná.

Mohlo by vás zajímat:

Stejně jako má každý řidič v svém voze lékárničku, hackerská scéna tu má už nějaký pátek specializovanou distribuci BackTrack, která obsahuje desítky nástrojů, které poslouží třeba k odposlechu síťové komunikace a prolomení hesla k Wi-Fi.

Samotný BackTrack nemá za úkol ubližovat ostatním, jeho autoři jej totiž sestavili proto, aby měli správci sítí nástroj, kterým by mohli testovat zabezpečení vlastní podnikové, hotelové a jiné sítě. A jak jinak otestovat ochranu sítě, než na ni aktivně zaútočit? BackTrack lze ale pochopitelně i zneužít, jedná se tedy o dvousečnou a hojně využívanou zbraň.

Následovníkem BackTracku je Kali Linux. Vyvíjejí ho stejní lidé z Offensive Security a klade si za cíl otestovat zabezpečení už i opravdu rozsáhlých korporátních systémů. Distribuce samotná je k dispozici ve formě live distribuce pro běžné x86/64 systémy, k dispozici jsou ale i obrazy pro malé počítače počínaje populárním Raspberry Pi a konče i některými chromebooky.

Hackerský supertelefon a tablet

Pwnie Express šel však ještě o něco dál a Kali Linux prodává společně s tabletem, nebo mobilním telefonem jako ucelené integrované řešení. Prvním takovým hackerským supertelefonem byla Nokia N900 a její linuxové Maemo 5 s upraveným jádrem, nyní však už Pwnie Express prodává jen placky s Androidem – Pwn Pad a Pwn Phone.

229070346
Pwn Pad s externím Wi-Fi modulem TL-WN722N

Zatímco v případě Pwn Phonu se jedná u upravený LG Nexus 5, Pwn Pad je ve skutečnosti Nexus 7 (modelová řada 2013). V obou mobilních počítačích běží Android 4.4, jako linuxový systém na pozadí ale slouží upravený Kali Linux jménem Pwnix a více než stovka monitorovacích a crackovacích nástrojů známých z „velkého“ Linuxu. Dvě desítky nástrojů jsou ale dostupné přímo poklepem na zástupce, přičemž od uživatele nevyžadují nikterak pokročilé znalosti. Přesně v této chvíli se z telefonu stává potenciálně nebezpečná hackerská placka na jedno kliknutí jako z hollywoodského filmu.

3550771 622628564 137504597 
Uvnitř běží na první pohled běžný Android, zařízení ale disponuje stovkou poměrně specifických programů. Angry Birds zde nehledejte.

Aby mohly telefon a tablet sloužit skutečně jako výkonné testovací krabičky, skrze USB k nim lze připojit výkonnější Wi-Fi adaptér. Poté už stačí začít útočit.

EvilAP a další lahůdky na jedno klepnutí

Pokud se podíváte na hlavní displej Pwn Padu a Pwn Phonu, objevíte na něm několik zajímavých programů.  Útočník by nejspíše začal u EvilAP. Jedná se o záškodnický Wi-Fi hotspot připravený k odposlechu. EvilAP na sebe zároveň umí přesměrovat všechny požadavky z okolí, čili k takovému hotspotu se může klient (cizí telefon, tablet, notebook) za určitých okolností připojit i tehdy, aniž by o tom měl majitel nejmenšího tušení.

924670742 
Spuštění zákeřného hotspotu EvilAP...
29091688 
...a přesměrování všech požadavků okolí na zákeřný hotspot

Jakmile se tak stane, veškerou komunikaci lze monitorovat. Od toho je v telefonu program Ettercap, který funguje podobně jako třeba Wireshark. Vedle něj je však na ploše Androidu vidět i zástupce programu SSLstrip. Jeho úkolem je zachytit jakýkoliv HTML kód a veškeré odkazy HTTPS zaměnit za HTTP. V tomto případě tedy útočník spoléhá na to, že některé špatně navržené weby mají formulář k přihlášení dostupný i na HTTP a na šifrované HTTPS spojení se přepnou až při odesílání webového formuláře.

Pokud tedy SSLstrip změní cíl formuláře z HTTPS://… na HTTP://.., hacker s tabletem či telefonem v ruce může bez problému zachytit odeslané hodnoty z přihlašovacího formuláře. Program tyto klíčové hodnoty umí z komunikace odfiltrovat a ukládat do textového souboru.

185541155 
465588264
Zachytávání hesel pomocí EvilAP a SSLstrip

V softwarové výbavě nesmí chybět ani monitorovací a crackovací nástroje pro Wi-Fi Kismet a Airodump/Aircrack a hned nad ikonou webového prohlížeče září ještě Wifite. Jedná se o nadstavbu zmíněného Aircracku, který jsme si na Živě.cz před lety vyzkoušeli při prolamování se do Wi-Fi sítě s velmi chabým zabezpečením WEP. Heslo jsme tehdy získali během několika okamžiků. Hlavní výhoda Wifite spočívá v jeho jednoduchosti. Útočník nemusí zadávat příliš mnoho příkazů a parametrů, což je při útoku z mobilu a tabletu bez pořádné klávesnice poměrně důležité.

624079115 321747784 847166276
Analytické síťové programy jsou textové, mnohé z nich ale mají upravené rozhraní pro co nejsnazší ovládání pomocí softwarové klávesnice na mobilu a tabletu

Pouze pro movité hackery

Pwn Pad a Pwn Phone jsou tedy opravdu ke všemu připravené krabičky, o čemž svědčí i příběh Nabila Ouchna, který si Pwn Pad vyzkoušel během dlouhé chvíle na letišti, spustil zákeřný hotspot EvilAP a během chvíle získal přístupová hesla několika uživatelů k různým službám včetně poštovních serverů.

Obě placky ale nebudou pro každého, Pwnie Express si totiž za tento tajný sen každého hackera (ať už toho bílého, nebo černého) účtuje poměrně vysokou částku. Za hackerskou edici Nexusu 7 zájemce zaplatí 1 095 dolarů a upravený Nexus 5 stojí dokonce 1 295 dolarů. Pokud se vám to zdá příliš, můžete si hackerský Android postavit sami – návodů je plný internet.

Diskuze (24) Další článek: AMD Beema a Mullins: čipy pro levné notebooky a tablety

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,