Google

PWA je způsob, jak z webu udělat aplikaci. Funguje tak nově Google Travel, ale také další weby. PWA je i na Živě

Google v minulém roce zabil samostatnou aplikaci trip, která sloužila pro plánování výletů. Funkci převzal přímo vyhledávač a samostatná sekce Google Travel. Ta nyní místo klasické aplikace získala podobu PWA, lze ji tak nainstalovat na všechny systémy.

Web Google Trips (česky Cesty) sdružuje informace o vašich nadcházejících cestách, které vyzobává z Gmailu, a zároveň doporučuje, kam byste se mohli podívat na základě vašeho vyhledávání apod. Zároveň integruje průvodce, vyhledávač letenek a hotelů.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá Google Travel, česky Cesty.

Místo vytváření aplikace se ale Google rozhodl udělat z webu PWA, tedy „progresivní webovou aplikaci“, která je sice téměř běžnou webovou stránkou, lze ji ale snadno nainstalovat. Na počítači i mobilních telefonech se tak otevře v novém okně, kde se chová jako klasická nainstalovaná aplikace a objeví se i na domovské stránce/ploše a ve výpisu aplikací a programů.

PWA jsou již desítky, instalace je snadná

To je ostatně i hlavní výhoda PWA, kdy je možné si webové stránky snadno přidat do telefonu, aniž by zabíraly zbytečné místo. Mohou navíc využívat i offline úložiště (pokud se tak vývojář rozhodne) a další vychytávky. Instalaci přitom podporují všechny velké systémy, tedy Windows 10, macOS, Android i iOS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
PWA si můžete přímo nainstalovat do zařízení.

Na počítači v Chromu na vás přímo v adresním řádku vyskočí výzva k nainstalování, na Androidu pak výsuvná lišta při spodním okraji displeje. Obojí přitom udělá to stejné – přidá odkaz na plochu ke spuštěn aplikace. Tyto přitom mohou vývojáři přidávat i přímo do obchodů, setkávat se tak s nimi budeme zřejmě čím dál častěji.

Vyzkoušejte si PWA přímo na Živě

Když z mobilu navštívíte web DIGIarena.zive.cz, můžete si ho také přidat na plochu jako aplikaci. Pravděpodobně vás k tomu telefon rovnou vyzve.

Na mobilní DIGIareně už několik týdnů testujeme nové technologie. Web nepoužívá HTML, ale celý je napsaný v kódu AMP. Výhodou je skvělá rychlost nebo možnost vytvořit právě aplikaci PWA – na oplátku je ale v AMP zakázaný javascript a technologie má řadu dalších omezení. Trochu problematické je to i s reklamou v AMP, i když to, že ji na DIGIareně aktuálně neuvidíte, má teď jiné důvody.

Co myslíte, je tohle cesta, kudy by mobilní weby měly jít?

Diskuze (26) Další článek: Fígl pro aplikaci Google Mapy i Mapy.cz, o kterém se moc neví: zoomování jedním prstem

Témata článku: Software, Google, Internet, Web, Android, Gmail, Chrome, Mobilní aplikace, Instalace, Vyhledávač, Cesta, DigiArena, Aplikace, Vývojář


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu