Poskytovatelé internetu | SpaceX | Starlink

Původně měl Starlink pokrýt především chudý svět. Teď touží i po bohatém severu

Na oběžných drahách je zatím pouhý zlomek družic sítě Starlink, která by jednou mohla nabídnout globální internetové pokrytí, SpaceX už ale žádá americký federální telekomunikační úřad FCC (PDF) o úpravu oběžných drah příští várky satelitů.

Hlavním důvodem má být pokrytí nejjižnějších států USA satelitním internetem už během příští sezóny hurikánů v roce 2020. Aby to bylo možné, původní strukturu sítě satelitů je třeba více rozčlenit na tři samostatné celky, které v první vlně pokryjí právě i zmíněné jižní státy USA.

Komerční start služby by měl odstartovat někdy na přelomu let 2020 a 2021, přičemž podle původních plánů měl Starlink zpočátku nabízet internet především v rozvojovém světě. Úprava konfigurace sítě nicméně povede k tomu, že se k satelitnímu internetu pravděpodobně dostane rychleji i bohatý sever.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma Starlinku v případě jeho kompletního vybudování

A proč má vlastně Elon Musk větší zájem o jih a ne třeba o hustě osídlenou Evropu? Odpověď je nasnadě: konkurence. Naše města i venkov jsou už dnes relativně dobře zasíťovaná a v době, kdy Starlink spustí komerční provoz, lze zároveň předpokládat postupné rozšiřování mobilních sítí páté generace. Stručně řečeno, není vůbec jisté, zdali by v takové konkurenci mohl Starlink nabídnout koncovou službou s lepším poměrem cena/výkon.

Diskuze (35) Další článek: Google se vyhýbal placení daní, teď proto Francii zaplatí miliardu eur

Témata článku: Internet, USA, Elon Musk, Evropa, Poskytovatelé internetu, SpaceX, IT Osobnosti, Starlink, Satelit, Sever, Oběžná dráha, Pokrytí, Bohatý sever

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky