SpaceX | Starlink | Poskytovatelé internetu

Původně měl Starlink pokrýt především chudý svět. Teď touží i po bohatém severu

Na oběžných drahách je zatím pouhý zlomek družic sítě Starlink, která by jednou mohla nabídnout globální internetové pokrytí, SpaceX už ale žádá americký federální telekomunikační úřad FCC (PDF) o úpravu oběžných drah příští várky satelitů.

Hlavním důvodem má být pokrytí nejjižnějších států USA satelitním internetem už během příští sezóny hurikánů v roce 2020. Aby to bylo možné, původní strukturu sítě satelitů je třeba více rozčlenit na tři samostatné celky, které v první vlně pokryjí právě i zmíněné jižní státy USA.

Komerční start služby by měl odstartovat někdy na přelomu let 2020 a 2021, přičemž podle původních plánů měl Starlink zpočátku nabízet internet především v rozvojovém světě. Úprava konfigurace sítě nicméně povede k tomu, že se k satelitnímu internetu pravděpodobně dostane rychleji i bohatý sever.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma Starlinku v případě jeho kompletního vybudování

A proč má vlastně Elon Musk větší zájem o jih a ne třeba o hustě osídlenou Evropu? Odpověď je nasnadě: konkurence. Naše města i venkov jsou už dnes relativně dobře zasíťovaná a v době, kdy Starlink spustí komerční provoz, lze zároveň předpokládat postupné rozšiřování mobilních sítí páté generace. Stručně řečeno, není vůbec jisté, zdali by v takové konkurenci mohl Starlink nabídnout koncovou službou s lepším poměrem cena/výkon.

Diskuze (35) Další článek: Google se vyhýbal placení daní, teď proto Francii zaplatí miliardu eur

Témata článku: Internet, SpaceX, USA, Evropa, Starlink, Satelit, Elon Musk, Poskytovatelé internetu, IT Osobnosti, CDF, Oběžná dráha, Úřad FCC, OSI, Starlink Elon Musk, Sever, Pokrytí, Bohatý sever

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5