Půjčujeme DVD filmy – online

Možná jde o mezikrok k samotnému stahování filmů za poplatek, nicméně digitální cesta, která zatím neexistuje, je nahrazena cestou „analogovou“. V současné chvíli se ale jedná o maximální pohodlí a přiblížení se k zákazníkovi, který má do kamenné půjčovny daleko nebo je tělesně postižený.

Pokud zkusíme najít na českém Internetu online DVD půjčovny zjistíme, že situace je dost špatná a známé přirovnání k šafránu je více než na místě. V podstatě se u nás vyskytují dva druhy služeb – půjčovny s rozvozem titulů až do domu a druhý typ využívající poštovních zásilek. Rozdíly jsou ale mnohem zásadnější, nežli jen v druhu dopravy média k zákazníkovi.

První typ půjčovny s rozvozem zastupuje například firma Videopro, která je však zajímavá pouze pro obyvatele Prahy:

Klepněte pro větší obrázek

Mapa Prahy s vyznačenou hranicí první zóny a drop-boxy

Na výběr je ze 1700 titulů všech žánrů. Bez zálohy si můžete objednat 3 DVD. Ty vám přiveze kurýr až domů a to do 90 minut. Město je rozděleno na dvě rozvozové zóny, kdy v první je samozřejmě dovozné levnější. Vrácení titulu probíhá buďto osobně druhý den v půjčovně, předáním kurýrovi nebo pomocí tzv. drop-boxů, které jsou rozmístěny po městě.

Na konkrétních příkladech si ukážeme, jak hluboko budeme muset sáhnout do kapsy, založení zákaznické karty nepočítaje:

  • půjčení 2 DVD na jeden den (2x 40 Kč) a dovoz v 1. zóně (35 Kč): celkem 115 Kč
  • půjčení 3 DVD na jeden den (3x 40 Kč) a dovoz v 2. zóně (50 Kč): celkem 170 Kč
  • půjčení DVD přehrávače na jeden den – od 150 Kč

Další náklady nás může stát i vrácení titulu, v případě vrácení po kurýrovi to bude 60-80Kč, v případě použití drop-boxů nebo osobního vrácení pouze čas. Dále lze aplikovat drobné množstevní slevy, ale o těch a o dalších možnostech a aktuálních cenách se dozvíte na webových stránkách poskytovatele služby.

Jiný typ služby potom nabízí firma Cinetik. Ve virtuální internetové půjčovně si vyberete film a ten je vám posléze zaslán poštou, přičemž si jej můžete ponechat až do doby, než si budete chtít vypůjčit další titul.

Objednaná DVD jsou doručována poštou většinou do 2 pracovních dnů. Vrácení probíhá stejnou cestou. Samozřejmě je možné, že vybraný titul má zrovna někdo půjčený, ale v katalogu je uvedena informace o jeho aktuální dostupnosti.

Cinetik má v současné době několik cenových programů a pracuje na několika novinkách, ale já zvolím jako příklad zlatou střední cestu, jejíž parametry jsou následující:

  • jednorázová vratná záloha 500 Kč
  • měsíční předplatné 298 Kč
  • 2x 3 DVD bezpečně

Nebudu-li tedy počítat zálohu, za necelých 300 Kč si můžete v průběhu jednoho měsíce objednat celkem 6 DVD titulů, jejichž doručení bude rozvrženo do 2 zásilek. Bohužel u tohoto paušálu se nepočítá s přiloženou a vyplacenou návratovou obálkou, protože se jedná o bezpečnější formu komunikace se zákazníkem a média se musí poslat zpět opět formou cenného psaní, které vás přijde zhruba na 25 Kč.

Současně v posledních dnech přibyla možnost platit pouze za objednané tituly a nikoli paušální měsíční poplatek.

Když to tedy shrnu, pro spoustu filmových nadšenců, kteří nemají přístup do klasické půjčovny, popřípadě zdravotně postižené, nebo pro ty, jejichž čas je drahý, se jedná o užitečnou službu, která je i finančně dostupná.

A jelikož služba Cinetiku je zřejmě jedinou a současně již delší dobu působící firmou v této oblasti, položil jsem několik všetečných otázek jejímu zástupci Pavlu Bořkovcovi:

Jak dlouho již nabízíte vaši online službu?

První zásilku jsme odeslali před přibližně 3/4 rokem - 3. dubna 2003. Již předtím jsme však nějakou kratší dobu provozovali klasickou "kamennou" půjčovnu, abychom si ověřili chování klientů. Provoz této půjčovny jsme posléze ukončili, abychom se mohli soustředit na svůj hlavní cíl - zásilkovou půjčovnu filmů.

Kolik máte v současné době uživatelů?

Počet registrovaných uživatelů jsou jednotky tisíc, počet aktivních klientů (tj. klientů, kteří platí a půjčují si filmy) je řádově několik set.

Kam se poděly levnější "nezabezpečené" měsíční tarify?

Tarify, které zmiňujete (říkáme jim "pohodlné" tarify) dočasně neaktivujeme novým klientům. Naši stávající klienti je však i nadále využívají. Tento stav souvisí s průběžnou obměnou tarifů podobně jako je tomu u mobilních operátorů. "Pohodlné" tarify se tedy nikam neztratily, pouze uvolnily místo jiným tarifům.

Setkáváte se často s případy, kdy se dopis s cennými "plackami" ztratí?

Ztrátovost obyčejných psaní se dle údajů České pošty pohybuje v řádu jednotek promile. Ztrátovost naši zásilek je pochopitelně vyšší, avšak odpovídá našim předpokladům a nedosahuje žádných závratných hodnot (což byla při spuštění služby naše hlavní obava).

Jeden váš reklamní slogan se chlubí velkým množstvím DVD titulů (asi 1000), nicméně v porovnání s jinými DVD půjčovnami je to docela málo, co myslíte?

Naše databáze obsahuje cca 2 tisíce titulů, avšak ne o všechny je mezi našimi klienty zájem. Větší nabídku titulů nemáme proto, že o ně není mezi klienty žádný zájem. Druhým důvodem je aktuální nedostupnost některých titulů - film prostě není možné od distributora objednat, a proto jej bohužel nemůžeme do naší nabídky zařadit.

Kolik nových titulů měsíčně v průměru přibude ve vašem katalogu?

Toto číslo je velmi proměnlivé - záleží na tom, jaké filmy se daný měsíc nově objeví v nabídce. Dosavadní průměr byl kolem 15-20 titulů.

Je ve vašem webovém katalogu i nějaká kniha přání, kam by mohli uživatelé vkládat náměty na filmy, které postrádají?

Zatím nikoli - naši klienti nám své náměty a přání píší formou e-mailu. Avšak uvažujeme o zřízení diskusního fóra, které by sloužilo právě pro tyto potřeby - jako jakási kniha přání a stížností.

Je pravděpodobné, že v budoucnu nahradí klasický způsob půjčování filmů opravdové online půjčování popřípadě streaming přímo z "půjčovny" k uživateli na televizi/počítač. Budete se snažit jít touto průkopnickou cestou, stejně jako jste se stali průkopníky v současném online půjčování filmů?

Určitě ano. Ale nejdříve musí vzniknout podmínky pro to, aby mohla být podobná služba komerčně úspěšná. Tím nemyslíme pouze často zmiňovanou dostatečnou "konektivitu" do dostatečně velkého počtu domácností, ale také existenci levného a jednoduchého přehrávače, který by nahradil či doplnil dnešní videa či DVD přehrávače.

Může samozřejmě jít o zařízení nahrazující zároveň i počítač, ale nemyslíme si, že lidé si budou masově stahovat filmy proto, aby si je mohli přehrát na monitoru počítače. Tím se samozřejmě nechceme dotknout těch, kteří to již dnes (většinou nelegálně) dělají - rozhodně jich podle našich zkušeností není málo - ale určitě nepůjde o cestu vhodnou pro většinu lidí.

Závěrem je nutné říci, že aktuální informace je třeba si ověřit přímo u poskytovatelů, protože ceny a možnosti výpůjček se mění poměrně rychle. Jelikož zatím téměř chybí konkurence, není zde bohužel ani příliš velký prostor pro srovnávání.

Z vlastní zkušenosti však mohu konstatovat, že přes údaje a tvrzení Cinetiku o velkém počtu titulů jsem při namátkovém výběru několika novinek a několika klasických filmů byl úspěšnější v kamenné DVD půjčovně. Tento fakt nahrává i dnes zmiňovanému Videopro, jelikož funguje současně jako klasická půjčovna. Výhodou služby Cinetiku je sice možnost mít doma titul půjčený podstatně delší dobu, ale na druhou stranu se to projevuje dlouhými čekacími lhůtami pro ostatní diváky. Není však sporu o tom, že v některých případech jsou obě zde rozebírané služby velmi přínosné a rozšiřují trh o prvek, který tu dlouho chyběl.

Diskuze (25) Další článek: Autoři červů spolu válčí

Témata článku: DVD, Druhý případ, První film, Drop, Měsíční předplatné, Půjčování filmů, Měsíční tarif, Obyčejný zákazník, Dostatečný zájem, Fil, Půjčování, Pravděpodobný parametr, Drahý dům, Vybraný titul, Klasický film, Zóna, Velké město


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači