Výzkum | Děti | Vzdělávání

Psychologové zkoumali tisícovku českých školáků. Zjistili, že zákaz mobilů nemá žádný smysl

Psychologové zkoumali tisícovku českých školáků. Zjistili, že zákaz mobilů nemá žádný smysl

Některé české školy přistoupily k zákazu požívání mobilních telefonů během školních přestávek. Jedním z důvodů mělo být mimo jiné to, že spolu děti nekomunikují a neutužují sociální vztahy.

Tento předpoklad však doposud nebyl podložen žádnými tvrdými daty, a tak školy a školáky začal zkoumat Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Vědci sledovali chování žáků jak na školách, kde byly telefony zakázané, tak na těch, kde byli ředitelé k mobilům shovívavější. Výsledek? Podle institutu povolení telefonů během přestávek nikterak nesouvisejí s problematickým chováním dětí.

Klepněte pro větší obrázek
Co dělají školáci o přestávkách

„Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat,“ prezentuje hlavní zjištění studie David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Klepněte pro větší obrázek
Mobily rostou na důležitosti s věkem školáka

Stručně řečeno, psychologický výzkum, který probíhal na 32 jihomoravských školách a více než tisícovce dětí, prokázal, že školáci se během přestávek nejčastěji baví, připravují na hodinu a teprve pak koukají na mobil nebo tablet. Nehledě na to, jestli je to zakázané, či nikoliv.

Nelze než doufat, že na svých mobilech čtou Živě.cz.

Diskuze (46) Další článek: V bílé Vánoce ani nedoufejte. ČHMÚ zpracoval pravděpodobnostní mapu

Témata článku: Výzkum, Děti, Výuka, Masarykova univerzita, Vzdělávání, Škola, Tisícovka, Psycholog, Zákaz, Školák, Přestávka, Telefon, Mobil


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky