První žena mezi počítači: Ada, hraběnka z Lovelace

Aby žena začátkem devatenáctého století studovala a navíc matematiku, dnes bychom tomu řekli „úlet“. Ale dcera slavného básníka taková byla a nastínila vývoj počítačů sto let dopředu.
Kapitoly článku

„Jednoho rána jsem se probudil a zjistil jsem, že jsem slavný,“ napsal později básník Lord Byron o svém rozpoložení poté, co vydal první dva zpěvy Childe Haroldovy pouti. Dílo se okamžitě stalo populárním a Byron se tak stal hvězdným hostem večírků tehdejší společenské smetánky. Na jednom takovém potkal Annabella Milbanke z bohaté šlechtické rodiny, kterou si záhy vzal a 10. prosince 1815 oslavil narození dcery Ady. To ještě slavný básník netušil, že se z ní stane neméně slavná matematička, která nastíní základy programování počítačů.

Klepněte pro větší obrázek 
Augusta Ada Byron později známá pod jménem Ada Lovelace zachycená na obraze ve svých 21 letech (obraz sbírky British Government Art Collection, foto: wiki, volné dílo)

Byron ale nebyl dobrým manželem, vedl záletný život rozmarného básníka, a tak ho Annabella pět týdnů po narození dcery opustila. Ada už svého otce nikdy nespatřila, zemřel na jedné ze svých cest 19. dubna 1824 během řeckého povstání proti Turkům.

Ada a počítací stroj

Adina matka i samotný Byron velice stáli o to, aby se dcera tak nějak „nepotatila“. Nikdo nechtěl, aby Ada zdědila otcovu rozervanost, rozháraný život plný zklamání a romantických dobrodružství. Annabelle se proto rozhodla, že svou dceru nechá učit v matematice. Něco takového bylo pro mladou slečnu z lepší rodiny v tehdejší Anglii naprosto neobvyklé, ovšem pomocí domácího učitele to bylo možné zařídit. Ada projevila matematické nadání i zálibu v číslech.

Ada Lovelace

Matematička, která detailně popsala fungování Babbageova mechanického počítače a vytvořila pro něj první algoritmus. 

 • narození: 10. prosince 1815
 • úmrtí: 27. listopadu 1852
 • původ: Anglie

Annabelle se o svou dceru příliš nezajímala a ponechala ji v péči své matky Judith. Ada měla velice chatrné zdraví a například spalničky ji upoutaly na lůžko po dobu téměř celého roku. Díky tomu měla hodně času na matematiku a rozvíjení své technické představivosti. Měla i zájem o romantickou poezii, ale s tou její vychovatelé v obavě o otcovy geny neustále bojovali.

V květnu 1833, když ji bylo sedmnáct, byla zařazena do skupiny mladých žen, představených na královském dvoře. Jakkoliv na ni nádhera a vznešenost dvora zapůsobila, mnohem větší dojem na ni udělala jiná událost o pár týdnů později. Poprvé se totiž setkala s Charlesem Babbagem, jednačtyřicetiletým vdovcem, který lepší společnosti předváděl ve svém salonu model svého stroje Difference engine. Zájemci s ním mohli zajít do vedlejší bývalé stodoly a podívat se na stále ještě nedokončený stroj ve skutečné velikosti.

Lidé byly z jeho díla nadšeni. Doba byla těhotná velkými očekáváními, které měla přinést exploze technických dovedností, a tak se nelze divit, co vše si od této lepší „programovatelné kalkulačky“ vlastně slibovali. Například vévoda z Wellingtonu, slavný vítěz nad Napoleonem, soudil, že by stroj mohl analyzovat situace před bitvou a zjišťovat, zda má smysl klání podniknout.

Také Adina matka byla ohromená z toho „myslícího stroje“. Ovšem nikdo vlastně nechápal, jak to všechno funguje. Jedině Ada, navzdory svému věku, stroji rozuměla. Jediná ona dokázala ocenit skutečnou krásu těch mechanických převodů.

Matematička Ada, hraběnka z Lovelace

Ada se pustila do studia londýnské univerzity. V této době se jednalo o zcela unikátní záležitost, jelikož ženy, a to ani ty z lepších kruhů, obvykle nestudovaly. Ovšem Ada nebyla jen tak někdo – byla dcerou slavného básníka, o jehož genialitě v té době již málokdo pochyboval. Znala se s Babbagem, Darvinem či Faradayem.

Adiným vzorem se v té době stala Mary Somervilleová, taktéž matematička, z jejíchž prací Ada studovala. Mary se stala její přítelkyní a učitelkou, zadávala jí úkoly a opravovala řešení. Ba co víc, její syn Woronzow Adě doporučoval, aby se vdala, a dokonce pro ni našel dobrou partii. Šlo o jednoho z jeho bývalých spolužáků, Williama Kinga, velice bohatého barona. Vyšlo to. Jen pár týdnů po prvním setkání ji požádal o ruku, s čímž Ada souhlasila.

Klepněte pro větší obrázek 
Ada v sedmnácti letech (zdroj: wiki, volné dílo)

Svatba se konala v červenci 1835 a nešlo o žádný romantický vztah, ale o čistě pragmatickou záležitost. Ada doufala, že se tím zbaví závislosti na své dominantní matce, zatímco Williamovi se líbila představa mít poněkud excentrickou, ale zajímavou a talentovanou ženu z bohaté a známé rodiny. Jeho kalkulace se vyplatila, protože díky bratranci Annabelly, jenž byl v této době premiérem, mu byl v roce 1838 propůjčen titul hraběte z Lovelace. Ada se tak stala hraběnkou z Lovelace a pod tímto jménem ji známe i my dnes.

Na vánoce 1835 předala Annabella své dceři jako dar portrét jejího otce. Fotografie tehdy ještě nebyly a Ada tak měla poprvé možnost poznat svého rodiče i po vizuální stránce. Ten známý romantický obraz Lorda Byrona v tradičním albánském kroji ji učaroval. Možná i proto pojmenovala své první dítě, syna, jménem Byron. Dcera, narozená o rok později v roce 1837, pak nesla jméno po babičce – Annabella. Třetím dítětem byl syn Ralph, přičemž poté se Adino zdraví výrazně zhoršilo. Lékaři ji ordinovali silné opiáty, k čemuž se přidal i alkohol, kterému do značné míry propadla.

V průběhu svého manželství, navzdory svým mateřským povinnostem a zdravotním komplikacím, se Ada snažila dále věnovat vědě, konkrétně matematice. Ačkoliv studium nakonec musela přerušit a nikdy je nedokončila, přesto byla nadanou matematičkou. Dnes je ovšem poněkud tendenční dívat se na Adu jako na matematičku přímo geniální. To je zcela falešný pohled.

Nelze sice upřít, že Ada měla pro matematiku vlohy, ovšem ke genialitě měla poměrně hodně daleko a matematiku samotnou ničím zásadním neobohatila. Jejím současníkem byl například Carl Friedrich Gauss, největší matematik všech dob, no a ve srovnání s ním… Ne, to opravdu nelze srovnávat. Nemůžeme Adu a její přinos budoucím věkům zcela bagatelizovat, ovšem řekněme si upřímně, že nebýt ženou a nebýt dcerou slavného otce, je velkou otázkou, zda by dnes bylo její jméno tak populární.

Témata článku: Historie, Osobnosti počítačové historie, Matematika, August, Žena, Napoleon, Anglie, Britská vláda, 19. století, Tiskárny štítků, Dějiny, Původní data, Baron, Vlohy, Charles, Přepisování, Myšlenka, Augusta, Stroj, Lord, Jiná látka, Salon, Byron, Tehdejší doba, King

22 komentářů

Nejnovější komentáře

 • snoopycz 11. 12. 2015 13:53:58
  "Lidé byly z jeho díla nadšeni." -> "Lidé byli z jeho díla...
 • Arvo 10. 12. 2015 21:56:19
  "...princip rekurze, který dnes nechápou ani mnozí začínající...
 • sidey 10. 12. 2015 13:33:33
  Clanek z rijna je tu znova proc?
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky