Hongkongská firma Legend QDI Limited (známá jako QDI) představila dvě základní desky s čipovou sadou Intel i815. Jedná se o modely SynactiX 1 SynactiX 2.
Hongkongská firma Legend QDI Limited (známá jako QDI) představila dvě základní desky s čipovou sadou Intel i815. Jedná se o modely SynactiX 1 SynactiX 2.
První základní deskou je QDI SynactiX 1. Jako North Bridge je použit zmíněný Intel 815, jako South Bridge Intel 82801AA, použitý již k i810 a i810e. Podporovány jsou procesory v pouzdru Socket 370 s napájením od 1,5V pro jádro. Z vypsaného dlouhého seznamu existujících procesorů je nutné zmínit se alespoň o Intel Pentium III FC-PGA. Mohou mít FSB s taktem 66, 100 či 133 MHz oficiálně s tím, že lze přetaktovat až do 150 MHz. O velikosti kroku se výrobce nezmiňuje. Do tří DIMM slotů lze osadit PC133 SDRAM moduly do maximální kapacity 512 MB. Vestavěný videoakcelerátor je připojen na sběrnici AGP 4x. Zvuková karta je standardu AC-97 verze 2.1. Další zařízení lze připojit přes 2x PCI, 1x AMR či 1x AGP. To je zde pro případ, že by se vyřadil vestavěný videoakcelerátor, což je vítaná vlastnost. Základní deska obsahuje 2 kanály IDE standardu UltraDMA/66 s podporou ZIP nebo LS-120 mechaniky, jeden kanál disketových jednotek, jeden sériový a jeden paralelní port, 2x USB verze 1.1, PS/2 porty pro klávesnici a myš, výstup na sluchátka, Line-in a mikrofonní vstup, game port, IrDA verze 1 (115.200 bps). Z dalších vlastností potěší uživatele Wake up on LAN nebo Wake up on modem, Alert on LAN, Power-on by keyboard password Trend ChipAwayVirus on Guard nebo přímo jako dílo QDI funkce RecoveryEasy, SpeedEasy, BIOS-ProtectEasy či ManageEasy. Zde je nutno podotknout, že obdobné funkce bývají i na základních deskách jiných výrobců, jenom mají jiné názvy. Základní deska je formátu MATX s rozměry 244 x 188 mm.
Model QDI SynactiX 2 je vlastně větším bratříčkem předchozího modelu, se kterým je až na detaily naprosto shodný. Místo dvou obsahuje pět PCI slotů a jeden ISA slot. Deska je klasického formátu ATX s rozměry 305 x 205 mm.
Živě komentuje: Na čipové sadě Intel 815, která má samozřejmě podporu novějších procesorů s FSB 133 MHz, rychlejší RAM PC133 a tak dále, je zajímavá jedna vlastnost – video část. Je to první čipset s vestavěným videoakcelerátorem, který pracuje s AGP 4x. To je sice příjemné, ale stále to není to, co myslím. Pokud se mi jako uživateli nelíbí vestavěný videoakcelerátor, mám zde možnost jej vyřadit a osadit základní desku jakoukoli videokartou nebo videoakcelerátorem, ať ISA, PCI či AGP. To je velmi demokratické řešení s výhledem do budoucna. Jen nevím, jak tuto vlastnost upotřebit v nízkých krabicích typu slim line či super slim line. Právě ty se používají v kategorii, pro kterou je právě čipset Intel 815 navržen, to je pro kategorii levných kancelářských počítačů. To považují za problém, protože v takových počítačích se zkrátka karta na výšku nevejde, proto se zde používají můstky (nebo se tomu říká lidově "stromečky"). Ty jsou ale ISA/PCI či jen PCI provedení. Proto se možnost přidat videoakcelerátor AGP od třetí firmy trochu míjí účinkem.