První vražda přes internet na obzoru

(Inzerce) Podle Europolu se dá první vražda s využitím nějaké věci ovládané přes Internet očekávat ještě v roce 2014.

Evropské centrum pro kybernetickou bezpečnost, což je specializovaná agentura organizace Europol, vydalo výroční zprávu, která hodnotí stav a výhled informační bezpečnosti v Evropě. Jedním ze závěrů je, že organizovaný zločin bude v čím dál větší míře využívat inovativní postupy a obchodní modely.

Vedle nového trendu „Zločin jako služba“, který zpřístupňuje internetový zločin i laikům, se zpráva zabývá možnou zneužitelností čím dál větší závislosti firem i občanů na internetu, zejména fenoménu „Internet věcí“. Jde o to, že všemožné přístroje a zařízení, dříve izolované a tedy relativně v bezpečí, dostávají nové funkce vzdáleného ovládání. Příkladem je pouliční osvětlení, domácí spotřebiče nebo třeba také kardiostimulátor.

Ostatně, bývalý americký viceprezident Dick Cheney si kvůli obavě z možného útoku nechal preventivně odpojit bezdrátové funkce svého kardiostimulátoru již v roce 2007. Co mohlo být v roce 2007 vnímáno jako paranoia, potvrdil v roce 2012 hacker Barnaby Jack, když demonstroval zranitelnost v zabezpečení dálkového ovládání voperované inzulínové pumpy: jím ovládaná pumpa vstříkla figuríně dávku inzulínu, která by byla pro člověka smrtelná.

„Předpověď, že již v roce 2014 můžeme očekávat vraždu přes internet, učinila již na jaře 2014 americká bezpečnostní firma IID. Ale že ji Europol zahrnul do své zprávy, ukazuje, že toto riziko bude už brzy třeba brát vážně,“ komentuje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Podle Petra Šnajdra však hrozí, že podobné zprávy vyvolají v uživatelích pocit, že internetové hrozby číhají všude a že se proti nim ve skutečnosti nedá chránit. „Naprostá většina ohrožení na internetu je za pomoci kvalitního bezpečnostního produktu zvládnutelná pouhým zdravým rozumem,“ vysvětluje Petr Šnajdr.

Platí to také pro ochranu před botnety, tedy rozsáhlými sítěmi počítačů, ovládaných zločinci z internetového podsvětí. Tyto botnety sice ročně infikují po celém světě dalších 500 milionů počítačů a mají na svědomí škody přesahující 110 miliard dolarů (odhad americké policie FBI), ale existuje proti nim účinná ochrana. Například společnost ESET rozšířila svůj vlajkový bezpečnostní produkt ESET Smart Security v nové verzi 8 o technologii Botnet Protection. Ta analyzuje odchozí síťovou komunikaci a hledá podezřelé příznaky, a také porovnává servery, k nimž se chráněný počítač připojuje, se seznamem pochybných serverů, spojených s aktivitami botnetů.

Další článek: YouTube od roku 2007 zaplatil za warez přes miliardu dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,