První virus, který napadá JPG soubory

Se železnou pravděpodobností je nějaký původně aprílový žertík, přetaven ve skutečnost. Červ Perrun se umí šířit skrze JPG soubory.
Perrun není popravdě žádný nebezpečný virus, je to typické dílko, které autoři zasílají přímo antivirovým společnostem jako důkaz možností. Proto také tento červ není nijak rozšířen a také jen se replikuje a nic neničí.

Nejedná se také o čistý JPG virus, nešíří se totiž výhradně přes JPG soubory, spíše je využívá jako nosiče kódu. Mailem se šíří jako obyčejný exe soubor, tedy nic, co by mohlo ujít vaší pozornosti. Po spuštění uloží na disk počítače spouštěcí prográmek a zapíše se do registrů na spouštění JPG souborů. Kdykoli tak otevřete JPG soubor, spustí se nejdříve spouštěcí prográmek, který se pak pokusí zobrazit JPG systémovou DLL knihovnou. Uživatel si tak ničeho nevšimne. Prográmek zkontroluje, zda je JPG zavirován a pokud ano, spustí program v něm uložený. Zavirovávají se JPG soubory jen v aktuální složce a pouze po jednom. Bližší informace o Perrunu najdete na webu McAfee.

Popravdě není virus zajímavý ani svým proklamovaným důkazem možností. Stále totiž spoléhá na spouštěcí rutinu a z JPG souborů si vytahuje pouze případný destrukční kód. Pokud tedy někdo dostane zavirovaný JPG soubor, nic mu nehrozí, protože se kód nemá jak spustit. Jistě to ukazuje na možnost vkládání hlavního destrukčního mechanismu do většinou nekontrolovaného typu souborů a samotný aktivátor tak může navenek vypadat poměrně nevinně. Pochopitelně se antivirovým společnostem stačí zaměřit na aktivátor a JPG nákazu, ať sebevíc destruktivní mohou zatím nechat klidně spát.

Diskuze (53) Další článek: Poslední ovladače od nVidie už s podporou budoucích čipů

Témata článku: Soubor, Jpg


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky