První velký výkonnostní test prohlížečů

Acid3, SunSpider, V8, HTML5 Test, Peacekeeper a test spotřeby paměti. Změřili jsme všechny velké prohlížeče včetně betaverze nového Internet Exploreru 9. Jak se mu daří?

Od uvedení betaverze Internet Exploreru 9 uběhl bezmála týden, a tak přišel čas na první srovnávací testy s konkurencí. Začnu nejprve těmi známými zkouškami „odvahy“ počínaje javascriptovým SunSpiderem a konče obecným testem HTML5 podpory. Na řadu se ale dostane i testování šité na míru – třeba spotřeba operační paměti při velkém náporu. Poslední test tak změří schopnost prohlížeče vypořádat se s náhlými vysokými nároky na paměť a s jejím postupným uvolňováním. Přeci nikdo nechce surfovat v programu, který si pro sebe dokáže zabrat stovky megabajtů RAM (a virtuální paměti) během několika sekund.

To je ale pouze začátek. Příště se můžete těšit na další testy šité na míru, ve kterých změříme rychlosti prohlížečů a jejich odezvy. Ale pěkně popořádku.

Acid3: IE9 stovky nikdy nedosáhne, nepotřebuje to

Prakticky všechny prohlížeče dnes webové stránky alespoň trochu akcelerují. Týká se to Firefoxu 4, Chromu 7, Safari a také Internet Exploreru 9. Samotná akcelerace vám ale nepomůže se správným vykreslením webové stránky. Prohlížeč si tedy musí poradit především s webovými standardy. Ty dokáže otestovat populární Acid3 test. Je sice pravda, že není úplně ideálním adeptem, interpretace jeho výsledků je ale jednoduchá, účelem je totiž to, aby se správně zobrazil jednoduchý obrázek.

acid3.png
Acid3 skóre a hlavní webové prohlížeče

V Acid3 testu může prohlížeč dosáhnout maximálně 100 bodů. V minulosti se to už podařilo Opeře, Safari i Chromu. Čeká se tedy na Firefox (verze 4 dosáhne skóre 97/100) a Internet Explorer 9. V tom druhém případě se ale asi jen tak nedočkáme – možná dokonce nikdy. V případě IE9 se totiž skóre zastavilo na hranici 95 bodů a výš už nepůjde. Jak je to možné? Nový Internet Explorer totiž nemá v plánu podporu multimediálního XML jazyka SMIL (ztráta dvou bodů), který se dnes prakticky nepoužívá a do budoucna ho vystřídá především SVG. No a další tři body pak IE9 ztrácí díky záměrné absenci SVG fontů. IE9 podporuje webové fonty kaskádových stylů a na SVG fonty pohlíží stejně okrajově jako na SMIL.

SunSpider: Firefox 4 stále poslední

SunSpider je nejpopulárnější test rychlosti zpracovávání Javascriptu. Ten dnes tvoří páteř každého moderního webu, rychlost překladu a interpretace je tedy životně důležitá. Na testovací platformě zvítězil Chrome 7, následovaný Operou, Safari, první betaverzí Internet Exploreru 9 a nakonec v pořadí už šestou betaverzí Firefoxu 4. Pro Internet Explorer je tato pozice historickým úspěchem, jeho předchozí verze 8 totiž zpravidla dosahovala mnohonásobně nižšího výsledku než ten nejpomalejší hráč ze čtveřice Chrome, Opera, Safari a Firefox.

sunspider.png
Javascriptový SunSpider test: čím nižší číslo, tím rychlejší prohlížeč
Absolutní hodnoty se liší v závislosti na použitém hardwaru a OS

HTML5 Test: Je třeba přidat

Dalším ultimativním testem je HTML5 Test. Podobně jako Acid3 dává prohlížečům skutečně zabrat, testuje je totiž prakticky na vše, co jen s touto normou vzdáleně souvisí.Test je natolik krutý, že jej zatím žádný prohlížeč nezvládnul. Nejvyšší možné skóre je 300 bodů. Chrome 7 se může pochlubit 231 body, Safari 5 a Firefox 4 Beta 6 se pak s drobným rozdílem dělí o druhé a třetí místo. Opera 10 dosáhla se 159 body kupodivu pouze poloviční úspěšnosti a Internet Explorer 9 obsadil z velké pětky prozatím poslední místo – 96 bodů.

html5 test.png
HTML5 Test u nás není příliš známý, pro srovnání jsem tedy dopočítal i skóre pro IE8

V8 Benchmark: Podobně jako SunSpider

V8 Benchmark je test od tvůrců stejnojmenného javascriptového enginu V8, který používá Google Chrome. Oproti SunSpideru zde o kvalitě rozhoduje co nejvyšší číslo a asi nebude překvapením, že se vede nejlépe Chromu (na testovací konfiguraci získal 3 182 bodů). Další pořadí jsou pak jak přes kopírák podle prvního testu. Druhé místo tedy získala Opera, třetí Safari 5 a čtvrté pak Internet Explorer 9. S pátým místem se musí i v tomto případě spokojit Firefox 4.

v8 benchmark.png
V8 Benchmark zhoršil celkové skóre především Safari

Peacekeeper: Firefox boduje

A z výkonnostních testů ještě jeden – Peacekeeper. Není sice příliš známý, docela často ale zamíchá kartami. Platilo to i tentokrát, jako jediný komplexní javascriptový test totiž trošku zvýšil sebevědomí Firefoxu 4, který tentokráte už konkurenční Internet Explorer 9 Beta 1 porazil. A docela výrazně, porazil totiž i Safari 5. Na prvním místě se sice udržel Chrome 7, nicméně druhá Opera byla pouze o několik procent pomalejší.

peacekeeper.png
V Mozille by měli mít Peacekeeper rádi

Benchmark na míru: Žrouti paměti

Rychlost Javascriptu je sice důležitá, nicméně na skutečném výkonu při běžném surfování se tyto zaznamenané rozdíly pravděpodobně vůbec nepodepíšou. Při prohlížení stránek Živě.cz prostě nemáte šanci poznat, jestli je Opera nebo Chrome o deset procent rychlejší než Firefox nebo třeba právě Internet Explorer 9. Skutečných výkonnostních aplikací je zase málo – jedná se zatím spíše o dema, než tedy bude náročný interaktivní obsah na pořadu dne, vývoj prohlížečů zase o něco poskočí. Mnohem důležitější než spíše teoretické „JS benchmarky“ je prostě zcela běžná každodenní zkušenost a pocit ze surfování. Vytěžuje vám prohlížeč procesor a zaplácává operační paměť zbytečnými daty? Reaguje uživatelské rozhraní příliš pomalu a než se aktivuje jeden ze čtrnácti otevřených panelů prohlížeče, stačíte si uvařit kávu? Právě o to tu jde a právě tímto směrem se zaměřím příště.

První skutečný test ale prohlížeče podstoupí už tentokrát, podíval jsem se totiž na to, jak se jim daří vyrovnat s náhlým náporem obřích dat. Představte si situaci, kdy rychle otevíráte jeden panel za druhým. V jednom budou Google Mapy, vy ale náhle přeskočíte na YouTube a pustíte si nějaké video. Pak hop na Živě.cz a tak dále, dokud se okno nezaplní desítkou panelů. Nechcete na nic čekat, chcete se k panelům rychle vracet a rozhodně se nehodláte smířit s praxí, kdy by snad takové nároky prohlížeč doslova zahltily, a vám došla operační paměť.

Jak ale něco takového objektivně otestovat? Nakonec jsem si pro tento případ napsal vlastní testovací aplikaci. Je poměrně jednoduchá – jediné co umí, je totiž periodický záznam toho, kolik daný prohlížeč zrovna čerpá systémových prostředků; v našem případě paměti. Tyto hodnoty můžete samozřejmě ručně odečítat třeba ze Správce úloh ve Windows, nicméně Internet Explorer nebo třeba Chrome používají hromadu izolovaných procesů, ve Správci úloh jsou tedy hned několikrát a vy byste museli každý okamžik sčítat hodnoty pro všechny samostatné části – pracovní vlákna – prohlížeče.

vlastni benchmark.png
Jednoduchý benchmark, který měří postupný vzestup spotřeby paměti prohlížečů

Měřič spotřeby tedy mám po ruce – hodnoty ukládá do jednoduchého CSV souboru, který mohu dále upravit v Excelu. Druhou překážkou je ovšem tvorba nějakého standardizovaného souboru úloh, který každý prohlížeč vykoná a to se stejnými prodlevami a časovou posloupností. V tomto případě pomohl zase Advanced Key and Mouse Recorder („automatických myší“ najdete na webu hromadu, ale jen tato fungovala spolehlivě se všemi prohlížeči). Nejprve si v něm nahrajete makro – tedy pohyb myši po ploše, její stisky a také údery na klávesnici. A pak makro přehrajete. Akce se budou opakovat pro každý z prohlížečů a virtuální myš a klávesnice bude postupně surfovat, hýbat webovou mapou na portálu Mapy.cz nebo třeba spouštět video na YouTube – pokaždé úplně stejným normovaným způsobem a zcela automaticky.

Mou posloupností bylo postupné otvírání panelů s Mapy.cz, Google Mapy, YouTube, Živě.cz, iDnes, Aktuálně, CNN, CNET, Novinky.cz, BetaNews a s webem Adobe Flash. Na každém panelu s tímto webem zároveň proběhla nějaká akce. V případě mapových portálů tedy virtuální myš přibližovala a oddalovala mapu, posouvala ji a na pozadí se tak načítala kvanta dat. Při návštěvě YouTube se zase spustilo video, to už se ale v dalším panelu otvíral další web. Nový panel se otvíral po několika sekundách, každý z prohlížečů se tedy musel okamžitě vyrovnat s obrovským náporem dat. A takhle to dopadlo.

spotreba pameti.png
Spotřeba paměti po spuštění prohlížečů a s postupným otevřením desítky panelů
Pro přehlednost jsou v grafu vyznačena i minima a maxima spotřeby

Nejdynamičtěji se s pamětí snažil pracovat Firefox. Při posouvání map sice zabíral v paměti stále větší a větší prostor (zdaleka nejvíce ze všech), při otevření dalšího panelu ale paměť zase rychle uvolňoval (všimněte si výrazných zubů). To se ovšem krátkodobě podepsalo na jeho výkonu – prohlížeč se občas „škubal“ a jeho reakce byly zpomalené.

IE9 mi nic nezobrazí správně

Pokud si hrajete s betaverzí IE9 a stránky se vám oproti IE8 vykreslují špatné, přepněte se do kompatibilního režimu IE8.

kompatibilni rezim.png

Mnoho webů totiž používá nejrůznějších optimalizací pro starší verze Internet Explorer, kterým ale naopak nerozumí standardní režim IE9. Dokud autoři webu neupraví svůj kód, IE9 může mít problém – paradoxně proto, že se snaží stránky vykreslovat správně a úpravám pro své předchůdce neriozumí.

Mapy daly zabrat také Safari, to se ale nesnažilo okamžitě paměť uvolňovat, a tak otvírání dalších a dalších panelů probíhalo poměrně plynule. Internet Explorer 9 s pamětí pracoval prakticky totožně jako Opera 10. Oba prohlížeče se nijak výrazně nesnažily uvolňovat zabranou paměť, ale ani ji nealokovaly příliš mnoho, nebylo to tedy ani třeba. Na druhou stranu, Firefox 4 sice na začátku zažil doslova datové orgie, jakmile se s nimi ale vypořádal, spotřeba paměti klesla a z ohnivé lišky se na konci (deset otevřených panelů) stal velmi úsporný prohlížeč. Otázkou zůstává, co by v té chvíli s prohlížečem udělal přechod k některému ze starších panelů. Firefox očividně uvolnil jejich paměť (uložil si ji v podobě cache do souboru na disku), znovunačtení by tedy bylo pomalejší, než kdyby se stránka načetla přímo z paměti.

Vítězem testu se stal Chrome 7. Podíváte-li se na graf, výkyvy alokace a uvolňování paměti se ho prakticky netýkají a spotřeba pomalu a lineárně roste s postupným otvíráním nových a nových panelů. Přesto nepřekročil hranici 400 MB zabrané paměti.

Samozřejmě můžete namítnout, že běžně pracujete s dvaceti otevřenými panely, jejichž souhrnná spotřeba nepřekročí 200-300 MB paměti RAM. To je samozřejmě v nejlepším pořádku a především je to zcela normální. V tomto testu jsem měřil především nápor prohlížeče při rychlém otvírání nových panelů. V takovém případě spotřeba roste raketovou rychlostí. V momentě, kdy zvolníte tempo, ale prakticky u všech prohlížečů zapracuje optimalizace spotřeby a prohlížeč po sobě začne uklízet. Pokud tedy s prohlížečem nebudete dělat psí kusy, jeho alokace paměti se vždy zastaví na několika stech MB.

Náporový test měl tedy za úkol odhalit jednu věc. Co se s pamětí a odezvou prohlížeče stane ve chvíli, kdy začnete otvírat okna s náročným webovým obsahem a nebudete chtít čekat.

To je pro dnešek vše, brzy ale připravíme další testy. Objektivně změříme, jak dlouho trvá každému z prohlížečů stáhnout a vykreslit stránku od klepnutí na odkaz až po kompletní zobrazení. Změříme také odezvy uživatelského rozhraní, rychlost startu, velikost plochy, kterou každý z programů věnuje obsahu a další vymoženosti současného surfování.


Na čem jsem testoval: notebook Acer Aspire TimelineX 3820TG (Core i5-430M, 4 GB RAM, Windows 7)

Diskuze (106) Další článek: Jak na kontrolu záznamů ve Windows registrech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,