Grafické karty | Nvidia | GeForce RTX 3000

První ukázky, jak GeForce RTX 3090 zvládá hraní v rozlišení 8K

Již dnes se začne prodávat nejvýkonnější model z nové nabídky desktopových grafických karet od Nvidie - GeForce RTX 3090. Vybraní youtubeři dostali možnost vyzkoušet a ukázat, jak si tento kousek poradí s hraním v rozlišení 8K, o kterém Nvidia tvrdí, že je s touto kartou možné.

Na Youtube kanálech Linus Tech Tips a MKBHD se objevily záběry toho, jak jednoduché je propojení grafiky a 8K televize - stačí totiž použít jeden kabel certifikovaný pro HDMI 2.1, který tuto rychlost zvládne. Televize byla v obou případech stejná, protože zatím jako jediná tuto kombinaci ve spolupráci s technologií G-Sync umožňuje - LG ZX Signature s úhlopříčkou 88 palců.

V obou případech dostali recenzenti nejspíše přísné instrukce k tomu, co mohou ukázat, aby to nevypadalo zas tak „blbě“. Ukázka výkonu tak probíhala v lehčí hře Doom Eternal, Forza Horizon 4 a dostalo se i na těžší Control.

U Doom Eternal bylo možné dosáhnout 60 snímků za sekundu i při maximálním nastavení kvality, čemuž se nelze divit. V případě Forza Horizon 4 už k tomu bylo zapotřebí trochu snížit kvalitu obrazu a nejvíce kompromisů bylo nutné udělat u Controlu. V případě Controlu se bez DLSS a s vyšším rozlišením renderingu počet snímků pohyboval nad hranicí 20 fps. Po zapnutí DLSS a snížení rozlišení renderingu už ale bylo možné se dostat i přes 50 fps.

I když to na první pohled nezní příliš pozitivně, opak je pravdou. Musíme si totiž uvědomit, že při rozlišení 8K se vykresluje 4× více pixelů, než při rozlišení 4K. Kritickou částí se kromě hlavního čipu tak stává velká a rychlá paměť, v případě GeForce RTX 3090 je to 24 GB GDDR6X.

Diskuze (6) Další článek: Zrodilo se monstrum: 55" HDR monitor Philips Momentum 558M1RY [test]

Témata článku: YouTube, Grafické karty, Nvidia, 8K, Hry, GeForce RTX 3000, FPS, Ukázka, Control, DOOM Eternal, DLSS, Forza Horizon, GeForce, Linus tech Tips, MKBHD, Hraní

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5