Apple | Procesory | ARM

První testy Macu mini s čipem ARM ukazují, že i emulovaná aplikace běží rychleji než nativní na Surface Pro X

Apple na konferenci WWDC oznámil přechod na vlastní čipy postavené na Armu a vybraným vývojářům začal poskytovat i vývojářský kit v podobě speciální verze Macu mini s čipem Apple A12Z, který je v iPadech Pro.

Je však třeba si uvědomit, že se jedná o dva roky starý čip, protože Apple A12X byl uveden v iPadu Pro v roce 2018 a verze A12Z se liší pouze tím, že má místo 7jádrové grafiky o 10 % výkonnější 8jádrovou grafiku. Procesorová část je zcela stejná - čtyři výkonná a čtyři úsporná jádra s frekvencí až 2,49 GHz.

V databázi testovacího programu Geekbench 5 se už objevily první testy, které prezentují výkon čtyřjádrového procesoru, protože z nějakého důvodu došlo ke špatné detekci, nebo se možná při emulaci nepoužívají slabší úsporná jádra. Spuštěn byl tak Geekbench 5 v emulaci (verze pro x86, překlad zajišťuje Rosetta 2), kdy tento čip dosáhl v jednojádrovém testu kolem 800 bodů a v rozmezí 2 500 až 3 000 bodů ve vícejádrovém testu.

Klepněte pro větší obrázek

A teď zajímavé srovnání. MacBook Pro s procesorem Intel Core i5-1038NG7 dosáhl s jedním jádrem na 1 200 bodů a při více jádrech pak na 4 400 bodů. Vzhledem k tomu, že Apple A12Z je více méně dva roky starý čip, dá se to pochopit. Musíme si ale uvědomit, že na Apple A12Z běžela aplikace v emulaci a to už vrhá na výsledky zcela jiné světlo.

Ještě zajímavější je pohled na srovnání výkonu Surface Pro X, který obsahuje výkonný čip ARM SQ1 od Microsoftu s frekvencí až 3 GHz (základ je od Qualcommu). Geekbench 5 na Windows 10 v ARM verzi dopadl hůře i přesto, že běžel v nativní verzi pro ARM. Surface Pro X dosáhl na 726 bodů, respektive 2 831 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Je vidět, že Rosetta 2 se Applu opravdu povedla a vzhledem k tomu, co předvádí „iPadovský“ A12Z, bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se výkon dostane s 5nm čipem Apple A14, respektive A14X/A14Z a případně dalšími variantami.

Diskuze (67) Další článek: Vyšel Firefox 78. Zvyšuje pohodlí a pod povrchem má řadu změn či novinek

Témata článku: Microsoft, Testy, Apple, Procesory, Počítače, macOS, Čipy, iPad, ARM, Qualcomm, WWDC, Mac mini, Surface Pro X, TES, MINI +, APL, Rosetta, Test, Jádro, Aplikace, Pro, Grafika, Apple Rosetta, Verze, GeekBench, Apple Mac Mini na Heureka.cz