Apple | Procesory | ARM

První testy Macu mini s čipem ARM ukazují, že i emulovaná aplikace běží rychleji než nativní na Surface Pro X

První testy Macu mini s čipem ARM ukazují, že i emulovaná aplikace běží rychleji než nativní na Surface Pro X

Apple na konferenci WWDC oznámil přechod na vlastní čipy postavené na Armu a vybraným vývojářům začal poskytovat i vývojářský kit v podobě speciální verze Macu mini s čipem Apple A12Z, který je v iPadech Pro.

Je však třeba si uvědomit, že se jedná o dva roky starý čip, protože Apple A12X byl uveden v iPadu Pro v roce 2018 a verze A12Z se liší pouze tím, že má místo 7jádrové grafiky o 10 % výkonnější 8jádrovou grafiku. Procesorová část je zcela stejná - čtyři výkonná a čtyři úsporná jádra s frekvencí až 2,49 GHz.

V databázi testovacího programu Geekbench 5 se už objevily první testy, které prezentují výkon čtyřjádrového procesoru, protože z nějakého důvodu došlo ke špatné detekci, nebo se možná při emulaci nepoužívají slabší úsporná jádra. Spuštěn byl tak Geekbench 5 v emulaci (verze pro x86, překlad zajišťuje Rosetta 2), kdy tento čip dosáhl v jednojádrovém testu kolem 800 bodů a v rozmezí 2 500 až 3 000 bodů ve vícejádrovém testu.

Klepněte pro větší obrázek

A teď zajímavé srovnání. MacBook Pro s procesorem Intel Core i5-1038NG7 dosáhl s jedním jádrem na 1 200 bodů a při více jádrech pak na 4 400 bodů. Vzhledem k tomu, že Apple A12Z je více méně dva roky starý čip, dá se to pochopit. Musíme si ale uvědomit, že na Apple A12Z běžela aplikace v emulaci a to už vrhá na výsledky zcela jiné světlo.

Ještě zajímavější je pohled na srovnání výkonu Surface Pro X, který obsahuje výkonný čip ARM SQ1 od Microsoftu s frekvencí až 3 GHz (základ je od Qualcommu). Geekbench 5 na Windows 10 v ARM verzi dopadl hůře i přesto, že běžel v nativní verzi pro ARM. Surface Pro X dosáhl na 726 bodů, respektive 2 831 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Je vidět, že Rosetta 2 se Applu opravdu povedla a vzhledem k tomu, co předvádí „iPadovský“ A12Z, bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se výkon dostane s 5nm čipem Apple A14, respektive A14X/A14Z a případně dalšími variantami.

Diskuze (67) Další článek: Vyšel Firefox 78. Zvyšuje pohodlí a pod povrchem má řadu změn či novinek

Témata článku: Microsoft, Apple, Testy, Procesory, Počítače, macOS, Čipy, ARM, iPad, Qualcomm, Mac mini, WWDC, Surface Pro X, Jádro, GeekBench, Čip, Grafika, APL, Mac Min, MINI +, Mac, Apple Rosetta, Test, Verze, AplikaceJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

Kalifornie je přísnější než EU. Zakazuje benzínové sekačky a zahradní techniku se spalovacím motorem

** EU chce od roku 2035 zakázat auta se spalovacími motory ** Kalifornie jde dál - od roku 2024 zakáže benzínové sekačky ** Prý v některých směrech znečišťují ovzduší více než auta

Karel Kilián
ZnečištěníZahradyUSA
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy