Hardware | Procesory | AMD | Přetaktování

První testy: 32jádrový Threadripper 2990X výkonem o moc nezaostává za 28jádrem od Intelu

Nový 32jádrový procesor ThreadRipper 2990X se postupné dostává na testy největším technologickým redakcím a začínají unikat informace ohledně výkonu a možnosti taktování. Nyní už dává logiku, proč Intel na své prezentaci svého 28jádrového procesoru musel tento procesor přetaktovat na 5 GHz pomocí podchlazené vody – konkurenční Threadripper od AMD je totiž s výkonem nebezpečně blízko, upozornila čínská redakce HKPEC.

Základní takt procesoru je 3,4 GHz a procesor se sám přetaktuje díky XFR až na 4 GHz. Samozřejmě že ne na všech jádrech, ale jenom na jednom. Výkon na jedno jádro bude tedy velmi podobný jako má již vydaný Ryzen 5 2600X.

Procesor je dále vybaven 64MB L3 cache a 16 MB L2 cache. Co je ale velmi zajímavé je výkon tohoto procesoru po přetaktování všech jader na 4,12 GHz za pomocí obyčejného AIO vodního chlazení Corsair H150i.

Klepněte pro větší obrázek
Procesor Threadripper 2990X jede na základním taktu 3,4 GHz

Autor testu totiž na této frekvenci dosáhl v programu Cinebench R15 na 6 399 bodů, což není moc daleko od hodnoty 7 334 bodů, na kterou dosáhl podchlazený 28jádrový procesor od Intelu na taktu 5 GHz. Nutno připomenout že stabilita takového taktu nebyla ověřena žádnou redakcí a také že měl procesor v danou chvílí brutální spotřebu přesahující 700 W.

Naopak Threadripper X2990 na frekvenci 4,1-4,2 GHz asi nebude problém provozovat i s relativně levným vodním AIO chlazením. Vydání tohoto "monstra" chystá AMD již na následující letní měsíce a jelikož se procesor začíná objevovat v rukách čínských magazínů, nastiňuje dobu vydání na trh v řádu několika týdnů. Přesné datum však AMD zatím neoznámilo.

Diskuze (38) Další článek: Výrobci grafik vracejí obrovské množství čipů zpět Nvidii. Ta nové modely jen tak neuvede

Témata článku: Hardware, Intel, Procesory, AMD, AMD Zen, Threadripper, Ryzen, Přetaktování, První test, Vodní chlazení, Jádro, Cache, Základní takt, Přesné datum, GHz, Test, Takt, Procesor, Výkon, AIO


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

LIDAR mi zničil foťák, říká návštěvník CESu, který si vyfotil autonomní auto. Není to kupodivu úplný nesmysl

LIDAR mi zničil foťák, říká návštěvník CESu, který si vyfotil autonomní auto. Není to kupodivu úplný nesmysl

** Firma AEye vystavovala na CESu LIDAR pro autonomní vozy ** Návštěvníkovi, který si auto vyfotil, poškodil laser snímač foťáku ** Je problém v LIDARu AEye, v laseru, nebo jinde?

Karel Kilián | 65

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 26