Servery | SSD | Úložiště

První SSD pro PCI Express se 5.0 chlubí rychlostí čtení až 14,6 GB/s

První SSD pro PCI Express se 5.0 chlubí rychlostí čtení až 14,6 GB/s

V prodeji už je řada druhů výkonných SSD pro PCI Express 4.0 s rychlostí až kolem 7,4 GB/s, avšak s příchodem procesorů Intel Core 12. generace (Alder Lake) jsme se dočkali upgradu na rychlejší sběrnici PCI Express 5.0 u kompatibilních základních desek. A právě pro ni už má společnost Fadu Technology vlastní SSD s rekordními specifikacemi.

SSD řady Fadu Echo jsou určené primárně na servery a jsou dostupné ve formátu E1.S, E1.L, E3 a U.2. Fadu používá vlastní řadič FC5161, který je kompatibilní s PCI Express 5.0 ×4 (NVMe 1.4+) a s OCP Cloud 2.0. Samotné NAND flash čipy jsou připojení přes 16kanálové rozhraní s ONFi 5 (2 400 MT/s).

Nejvýkonnější model zvládne rychlost sekvenčního čtení až 14,6 GB/s, v případě sekvenčního zápisu pak 10,4 GB/s. Skvělé jsou i hodnoty náhodného čtení (3,4 milionu IOPS), u náhodného zápisu už je to horších 735 tisíc IOPS. Pro servery a datacentra je důležitá i spotřeba, která je průměrně poměrně nízkých 5,2 W.

Dle vyjádření budou SSD dostupné zákazníkům v průběhu příštího roku bez bližšího upřesnění nebo zveřejnění ceny.

Diskuze (2) Další článek: Vy a počítač: Mobil jako skener? Kdepak, většina sáhne po klasice

Témata článku: Technologie, Intel, Servery, SSD, Úložiště, Datacentra, Core, Čtení, IOPS, Alder Lake, Rychlost, Základní deska, PCI Express, Pevné disky SSD na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy