První ročník LinuxExpo 2001 ukončen

Národní dům na pražském Smíchově hostil v pátek a sobotu 2. a 3. března první ročník veletrhu LinuxExpo. Jaká překvapení čekala na pořadatele, vystavovatele nebo návštěvníky?
Národní dům na pražském Smíchově hostil v pátek a sobotu 2. a 3. března první ročník veletrhu LinuxExpo. Jaká překvapení čekala na pořadatele, vystavovatele nebo návštěvníky?

Jak jsem referoval v pátek, vystavovací plocha byla zcela zaplněna celé týdny před vlastním zahájením. Délku seznamu firem nelze v žádném případě srovnávat s jinými veletrhy na našem území (hlavně ne s Invexem). Hlavní důvody jsou dva - Invex je určen pro prakticky každého, kdežto LinuxExpo jen pro příznivce Linuxu, kterých stále ještě není takové množství, jako příznivců Microsoftu (tedy lépe řečeno uživatelů). Druhým důvodem je ročník, protože bylo by nefér srovnávat na české poměry gigantický mnoha lety prověřený Invex s veletrhem v jeho prvním ročníku.

Hned na začátku LinuxExpa byl na semináři Kylix Day představen jeden z několika stěžejních produktů, které měly právě zde českou premiéru. Bylo jím vývojové prostředí Kylix firmy Borland (dříve Inprise, ještě dříve Borland). To je určeno pro vývoj multiplatformních aplikací, určených nejen pro Linux, ale též pro MS Windows. Borland staví na velkém úspěchu vývojového prostředí Delphi, které stavělo na předchozí úspěchy Turbo Pascalu. Ty však byly určeny pro operační systémy Microsoftu (MS DOS či MS Windows). Toho si Borland je vědom, takže Kylix je tvořen tak, aby přechod vývojářů v prostředí MS Windows/Delphi na Linux/Kylix byl pokud možno co nejméně bolestivý. Dosavadní kladné zkušenosti beta testerů dávají naději snadného přechodu aplikací pro MS Windows na platformu Linuxu. Mezi první firmy, které přislíbily přechod rovněž na platformu Linux za použití Kylixu byl Aktis, který je autorem celé skupiny ekonomických programů. K překvapení všech zúčastněných se veřejně ke Kylixu přihlásil i Richard Kaucký, ředitel firmy Software602. Podle pracovníků české pobočky Borlandu by první kusy Kylixu měly dorazit k českým zákazníkům do jednoho či několika týdnů s tím, že již nyní jsou zákazníky objednávány.

Druhým produktem, který byl představen veřejnosti a je pro tento veletrh výhradně určen, byl SuSE Linux 7.1CZ. Ten je poprvé lokalizován do takových detailů, jakým je papírová krabice. K tomuto produktu se ještě vrátím v samostatném článku.

Organizace veletrhu byla přiměřená prvnímu ročníku. Vlastní výstavní plocha byla vyznačena dobře, zato cesta do přednáškového sálu nebyla vyznačena vůbec. Samotný přednáškový sál vůbec znamenal těžký oříšek pro pořadatele. Použitý projektor zobrazoval nekvalitně, připojený počítač nebyl připojen na Internet, takže některé přednášky o produktech životně spojených s internetem bylo možné přednést jen za použití představivosti jak přednášejícího, tak posluchačů. Vzhledem k hlasové indispozici některých přednášejících bylo nutné sehnat mikrofon, který nebyl vůbec připraven, takže přednášející se museli spolehnout na svůj hlas a na disciplinovanost posluchačů. Sál však nebyl velký a disciplína byla velká, takže hlasově vybaveným nedělaly neozvučené přednášky žádný problém. Internetová stránka nabízela poměrně profesionálně všechny potřebné informace o veletrhu, dokonce zde byl přítomen katalog v PDF formátu, který přesně odpovídal tomu, který byl při vstupu na veletrh rozdáván.

Již jsou známy výsledky losování vstupenek o věcné ceny (připomínám, že hlavní výhrou byl IBM WorkPad c3). Výsledky losování lze najít na straně http://www.linuxexpo.cz/vyhry.htm Podívejte se, jestli ta vaše vstupenka nepatí mezi ty vylosované.

Živě komentuje: Stále sílící pozici Linuxu ve světě lze pozorovat celou řadu let. Před několika lety bylo skoro módním trendem, že velké softwarové firmy začaly hlásat podporu Linuxu a vznikly tak stovky a tisíce produktů. Mezi takové firmy patří takové giganty jako IBM, Oracle atd. Tato vlna se nyní přehoupla do českých zemí, což dokazuje Software602 nebo Aktis. Sílící uživatelská základna v Čechách si svým způsobem vynutila vznik samostatného specializovaného veletrhu LinuxExpo a velký zájem návštěvníků to dokázal.

Situace LinuxExpa mi připomněla začátky PC Salonu ještě před přemístěním do budovy U Hybernů. Rozměry výstavních prostor jsou porovnatelné, nadšení návštěvníků rovněž. PC Salon byl bohužel obecně zaměřený, takže vedle konkurence Invexu nemohl obstát, proto již neexistuje. LinuxExpo je ale specializovaný, takže má reálnou šanci na přežití.

Poznámka nakonec - stále nevím, zda se v protější restauraci "U tučňáků" skutečně schází příznivci Linuxu nebo ne. Pokud ne, mohl by to být dobrý začátek pravidelných setkání, nebo se mýlím?

Diskuze (1) Další článek: ASK M3: malý, lehký, výkonný LCD projektor

Témata článku: Windows, Linux, Předchozí návštěvník, Salon, Druhý produkt, Seznam firem, Mikrofony k pc, Ročník, Hlavní důvod, Velká naděje, První ročník, Specializovaný projektor, Lin, Velké překvapení