Notebooky | Tablety | ARM

První recenze notebooků s Windows 10 a čipy ARM: Intel a AMD mají novou konkurenci

  • První redakce se dostaly k testování nových notebooků postavených na čipech ARM, které ale mají Windows 10
  • Platforma ARM sice přináší skvělou výdrž, výkon je ale omezený
  • Nová verze Windows 10 kompatibilní s čipy ARM ukazuje, že emulace neřeší vše

První zahraniční redaktoři se dostali k novým zařízením, které jsou sice postavené na platformě ARM, ale zároveň obsahují desktopový operační systém Windows 10 S (Pro). Ten vyniká především tím, že umožňuje pomocí emulace spouštět i klasické x86 aplikace, které standardně běží jen na procesorech od Intelu nebo AMD.

Zatím jsou k dispozici recenze na dvě zařízení a vzhledem k tomu, že se Microsoft pokouší opět o něco nového, podrobně se podíváme, jak se mu to s první generaci povedlo.

Po fiasku jménem Windows RT, což měl být úsporný mobilní operační systém kompatibilní s čipy ARM určený třeba i pro tablety a další podobná zařízení, se Microsoft pokusil vše udělat znovu a lépe. Novou low-end platformu pro čipy ARM postavil na Windows 10 a původní omezení spouštění pouze Windows UWP aplikací rozšířil o možnost spouštět takřka jakékoli aplikace díky emulaci. Představa a návrh je sice hezká věc, jak to ale funguje v reálné podobě?

Zatím dvě zařízení

K dispozici jsou recenze zatím jen dvou produktů nové kategorie – HP Envy x2 a Asus NovaGo. Zatímco řešení od HP je 12,3palcový tablet s připojitelnou klávesnici v krytu, Asus se vydal cestou plnohodnotného 13,3palcového konvertibilního notebooku (2v1).

V obou případech je základem Windows 10 S, respektive Windows 10 Pro, na který lze zdarma upgradovat (přeměna trvá asi minutu). Liší se hlavně tím, že na Windows 10 S můžete spouštět aplikace pouze z Windows Store, na Windows 10 Pro (obojí verze pro čipy ARM) pak i aplikace z jiných zdrojů.

Výbava je na tento segment poměrně standardní, takže nechybí displej s rozlišením Full HD, IPS panel, USB, slot na microSD kartu, HDMI výstup, Bluetooth, Wi-Fi a hlavně LTE modemy. Microsoft totiž tyto zařízení cílí jako „vždy připojené“. Operační paměť má kapacitu 4 GB až 8 GB a interní úložiště je možné vybírat mezi 64 GB až 256 GB.

Nic z této výbavy není jinak rozdílné od klasických notebooků a tabletů pro čipy s instrukční sadou x86 (Intel, AMD) a další zařízení jistě nabídnou třeba i mírně jinou výbavu, která bude vyhovovat konkrétnímu uživateli a jeho nasazení při každodenním použití. První problém ale nastává se samotnou výpočetní platformou.

Výkon: „nenalezen“

Obě zařízení jsou postavená na úsporné mobilní platformě Qualcomm Snapdragon 835, kterou známe z minulé generace mobilních telefonů. Je jasné, že už bychom zde čekali novou generaci Snapdragon 845, která přináší vyšší procesorový (4+4 jader na frekvenci 1,8 GHz až 2,8 GHz) a také grafický výkon (Adreno 540 vs Adreno 630).

I když je výkon pro mobilních telefon a při práci s mobilními aplikacemi slušný, s Windows 10 pro ARM je to dle recenzí zcela jinak. V kombinaci s 4 GB operační paměti je podle ohlasů prostředí pomalé, aplikace se pomalu pouští, pomalu reagují (sekundové „zatuhávání“) a nejvíce je to znát, když jich máte spuštěno více.

Nejhorší situace je ale s aplikacemi, které běží v emulaci. Microsoft vytvořil v systému automatickou emulaci, díky které lze spouštět takřka většinu 32bitových aplikací. Zapomeňte tedy na 64bitové aplikace nebo starší hry, které ještě nepodporují ani DirectX 9 či novější nebo vyžadují OpenGL. Spouštět není možné ani virtuální počítače v rámci Hyper-V.

Jednou z typických aplikací, na kterou si recenzenti stěžovali, je nejpopulárnější internetový prohlížeč – Google Chrome, který je na tom s použitelností hodně špatně. Microsoft Edge ale oproti tomu běží dobře a stejně tak případné webové aplikace v něm (například Slack, Trello a podobně).

Se zmíněnou emulací přichází i problém s ovladači zařízení. Windows 10 pro ARM totiž podporují pouze 64bitové ovladače pro čipsety ARM, takže pokud máte zařízení, které nemá pro tento čipset ovladače, máte jednoduše smůlu. Týká se to hlavně starších zařízení, u kterých už nelze čekat aktualizace a doprogramování od výrobce.

Je potřeba rovněž zmínit, že rovněž nejsou zatím podporované úpravy samotného grafického prostředí například v rámci lišty, nabídky pravého tlačítka a podobně. To znamená, že zatím nečekejte podporu „Sdílet na Disk Google“ a další.

Skvělá výdrž

Co se ale naopak povedlo, je výdrž. V případě HP Envy x2 naměřili redaktoři Laptopmag při práci s Wi-Fi a jasem 150 nitu výdrž 14 hodin 22 minut a s připojením LTE pak přes 15 hodin. To je dokonce více, než zvládne třeba iPad Pro (12 hodin), který je ale zase na druhou stranu tenčí a lehčí.

V případě Asus NovaGo otestovali redaktoři webu The Verge reálnou výdrž až na přibližně 12 hodin. To je sice skoro o polovinu méně, než tvrdí Asus (prý „až 22 hodin přehrávání videa“), ale i tak je to parádní číslo.

Hlavní problém je cena

Ze závěrů recenzí je asi každému jasné, že tato zařízení rozhodně nejsou určena pro náročné uživatele, jejichž potřeby jsou mimo schopnosti těchto recenzovaných modelů. Výbava je relativně dobrá, výdrž skvělá, ale výkon propastný. Jeden z recenzentů ho dokonce přirovnal k low-endovému Chromebooku od Google.

A to vůbec není vada na kráse – jsou uživatelé, kteří nepotřebují výkon ani spouštění starších x86 aplikací a vystačí si s Microsoft Edge a vybranými aplikacemi z Windows Store. Pro ně by tento produkt byl dostatečný a známý – prostředí je Windows, takže vědí, kde se co nachází a jaké jsou postupy (u ChromeOS je jinak). Tato produktová představa se ale okamžitě zbortí jako domeček karet kvůli jedinému parametru – ceně.

HP Envy x2 (Qualcomm) má totiž stanovenou cenu tisíc dolarů, což je v přepočtu kolem 25 tisíc korun. To, že je tato cena zcela mimo realitu, je jedna věc, ale cílová skupina nenáročných uživatelů, kterým by toto zařízení stačilo, rozhodně tolik peněz neutratí.

Asus NovaGo už je na tom o něco lépe – bude se prodávat za 600 dolarů, tedy přibližně 15 tisíc korun. Stále je to ale opravdu hodně vzhledem k tomu, čeho jsou tato zařízení schopná.

Pokud chce Microsoft udělat díru do světa s takto odlehčeným systémem běžícím na platformě ARM, musí konkurovat stávajícím modelům na trhu. Typickým zástupcem jsou Chromebooky (nebo tablety s ChromeOS), které začínají adekvátně na hranici kolem 6 tisíc korun v nejzákladnější výbavě a v té lepší už je možné pořídit modely za 8 tisíc korun.

Uvidíme, jestli výrobci opět zopakují průšvih jako u Windows RT, nebo se poučí a představí použitelná zařízení s Windows 10 a čipy ARM za nízkou cenu. První zařízení se objeví v prodeji už během jara, ale například Dell už dříve oznámil, že první vlnu přeskočí a možná představí vlastní zařízení až v další generaci (pokud bude zájem na trhu). V té době by snad měl být i značně vyřešen výkon, protože lze očekávat dostupnost čipsetu Qualcomm Snapdragon 855, který už bude vyráběn 7nm technologií.

Video

Ukázka Windows 10 pro čipy ARM od Microsoftu:

Diskuze (35) Další článek: Uber byl příliš zbrklý, problémy měl už před tragédií. Nvidia pozastavuje testy

Témata článku: Windows, Microsoft, Google, Notebooky, AMD, Intel, Operační systémy, Windows 10, Tablety, Dell, ARM, iPad, Mobilní aplikace, Qualcomm, Mobilní telefon, USB, Asus, Slack, Trello, Stará hra, První recenze, Použitelné zařízení, Nová konkurence, Intel nebo AMD, Win +, Malý notebook na Mall.czBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment