Čipy | Paměti | RISC-V

První prototyp 5nm čipu RISC-V má rekordní propustnost a paměti HBM3

Čipy s novou open source instrukční sadou RISC-V jsou stále populárnější. Obzvláště tam, kde stačí zatím jednoduchá architektura. OpenFive se pochlubil významným milníkem při výrobě SoC čipu na bázi RISC-V, kde už používá i moderní a pokročilé technologie.

Pomocí 5nm technologie u TSMC (N5) byl vyroben první vzorek čipu typu SoC (System on Chip), který obsahuje 32bitová jádra SiFive E76 a v rámci 2,5D balení má i velmi rychlé a moderní paměťové rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Čip také obsahuje paměťový systém HBM3 (High Bandwidth Memory), který nabízí propustnost až 7,2 Gb/s, takže je dvakrát rychlejší než současné modely HBM2E. Nové je i propracované rozhraní D2D (Die-to-Die), která umožňuje propojení dalších jader a snadné škálování čipu.

Nový čip je zaměřen na zpracování velkého množství dat, síťové i diskové použití (řadiče a podobně) nebo úlohy z oblasti umělé inteligence, kde není vyžadována taková přesnost. S prvními dostupnými vzorky, které budou určené i pro testování u partnerů, se počítá během druhého čtvrtletí letošního roku.

Přednáška - Nvidia Falcon vs. RISC-V

Diskuze (15) Další článek: Windows 10 nejspíš přijde o další funkci. Na ráně je vizuální historie Timeline

Témata článku: Technologie, Procesory, Čipy, Architektura, Open source, TSMC, Výroba, Prototyp, Paměti, RISC-V, Paměť, Propustnost, High Bandwidth Memory, Čip25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Dejte vysoké trávě co proto v nově oznámeném Lawn Mowing Simulatoru

Dejte vysoké trávě co proto v nově oznámeném Lawn Mowing Simulatoru

Pokud vám nestačí simulátor traktorů, kamenů a toustů, za rohem je nová výzva.

Michal Maliarov
GalerieVideoSimulátory