První pokuty za spam: částky adekvátní, vysvětlení nikoli

Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) trvalo uložení prvních trestů za spam poměrně dlouho. Jedná se totiž o zcela novou problematiku. Úřad by se ale měl zaměřit daleko více na osvětu a prevenci v zatím neprobádaném teritoriu.
První pokuty za spam: částky adekvátní, vysvětlení nikoli

V ČR padly první peněžité tresty za rozesílání nevyžádané elektronické pošty čili spamů. Jediná poměrně kusá informace sděluje, že byly vydány čtyři pokuty v celkové výši cca 200 000 Kč. O převažující část této částky se „postarala“ společnost Scarabeus (160 000 Kč), která prostřednictvím spamů prováděla nábor klientů do svého Rejstříku firem.

Nižší pokuty (5000 – 20 000 korun) dostaly dvě menší cestovky a společnost „Bubu Žampiony“ z Písku. Úřad dále oznamuje, že do dnešního dne eviduje 656 stížností na téma spamu, přitom 73 vyhodnotil jako neoprávněných. Neznamená to ale, že by u nás bylo asi 580 spammerů – velmi často přichází více stížností, které míří k jednomu viníkovi.

To, že ÚOOÚ vydal první pokuty a prokázal tak, že schválený český zákon není bezzubý, je rozhodně správné. V pořádku také je, že v míře pokut nezůstal při zdi (tj. neuložil jen formální, nepatrné pokuty), peněžité tresty ale nejsou v likvidační výši.

Pokud se dotyční skutečně spamu dopustili, jsou uvedené pokuty nepřehlédnutelnou výstrahou především pro ostatní „podnikatele“ v oblasti internetu. Pro ty, kteří „otravují“ internetové životní prostředí a chtějí se k podnikatelskému úspěchu dobrat neférovou cestou.

Zákon není dokonalý

Nicméně k uvedeným rozhodnutím i k práci ÚOOÚ je nutné vyslovit několik výtek. Antispamový zákon (dovolíme si jeho název takto zkrátit) je velmi mladý, s jeho uplatňováním nejsou zkušenosti, a navíc je psán poměrně krkolomným jazykem. Podnikatel, který si nechal dělat jeho rešerši či výklad u právníků, mohl zjistit, že právní kanceláře mají různý názor na to, který e-mail je a který ještě není spamem.

To není nic neobvyklého. Způsob, jakým je zákon uplatňován, „zraje“ až s praxí. V případech, které jsou rozhodovány soudy, hraje tzv. judikatura, tj. soudní rozhodnutí (s veškerými zdůvodněními a další dokumentací, výslechy, důkazy atd.) velmi významnou roli. Judikatura poskytuje sice ne návod, ale vodítko typu „v tomto konkrétním případě postupoval soud takto, tedy dá se očekávat, že v případě velmi podobném bude postupovat právě tak“.

Nic takového zatím u antispamového zákona není. To, co je na stránkách ÚOOÚ jako dodatečný materiál ke znění zákona, je zoufale nedostatečné. Je proto velká škoda, že právě u těchto čtyř případů nebyl zveřejněn (i na anonymní bázi, tj. s vyškrtnutím jmen firem, produktů, URL atd.) popis činnosti potrestaných společností, se zněním spamů, získáváním adres příjemců a podobně.

Bez těchto znalostí mají dnes podnikatelé tři možnosti, a všechny jsou pro ně nevýhodné:

  • buď na problém zcela rezignují a připraví se o možnost regulérní komunikace se svými existujícími, nebo i potenciálními zákazníky
  • nebo si nechají vypracovat velmi nákladné rešerše a návody od právních kanceláří, aby se vydali tou „nejjistější“, ale stále ne stoprocentně jistou cestičkou (což je drahé a mohou si to dovolit jen velké firmy)
  • nebo to prostě risknou: zkusí se pohybovat někde na hraně zákona, rozešlou to „přes někoho“ (mimochodem v případě hlavního potrestaného, společnosti Scarabeus, není příliš jasná logika věci, protože provozovatel dotčených stránek Rejstříku firem je jiná firma s názvem AIVision), nebo spoléhají, že se nikdo neozve apod.

Nejprve prevence, pak pokuty

Pokud jsem před zhruba rokem hovořil o českém antispamovém zákoně s určitým despektem (tj. že postihuje domácí podnikání, domácí „mikro spam“ a nemá vůbec šanci postihnout světové mamutí spammery), musím se dnes poopravit. Většina kvalitních e-mailových klientů umí světové spammery s přehledem filtrovat tak, že do přihrádky s doručenou poštou spadne jen maličké procento světových spamů.

Na druhé straně pak český mikro spam už není tak „mikro“ jako před rokem. Přibývá nevyžádaných obchodních nabídek, zejména takových, v jejichž záhlaví je uvedeno „Toto není nevyžádaná obchodní nabídka“. (Zřejmě spammerům dal takovouto zlatou radu nějaký právník. Podobně jako v případě, že někoho budete mlátit dubovou palicí po hlavě, vám u soudu pomůže to, že jste vykřikovali: „Já vás nemlátím dubovou palicí po hlavě.“)

Přibývá rovněž dotěrných spammerů, u kterých není možné se odhlásit ani po dobrém, ani po zlém. Český spam už není mikro problém, ale taky to ještě není „mega problém“. První pokuty jej přibrzdí, nicméně osvěta a prevence by měla u Úřadu pro ochranu osobních údajů mít navrch před represí. Pak by si ÚOOÚ už nemusel stěžovat na příliš mnoho práce a na příliš mnoho zaměstnanců.

Diskuze (33) Další článek: Linuxu patří budoucnost, Unix je mrtev

Témata článku: Spam, Pokuty, Obchodní nabídka, Určitý důkaz, Spa, Stížnost, Pokuta, Potenciální škoda, Mikro


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně