První pohled: SuperTrak66

15. ledna 2001
Toustovač v DVD SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT

Touto minirecenzi diskového řadiče Promise SuperTrak66 zahajujeme naši sérii "první pohled". Tyto krátké články si do budoucna budou klást za cíl informovat o horkých novinkách či zajímavých technologiích v případě, že k dispozici bude kratší časový rámec či pouze předprodejní verze daného zařízení. Dnes se telegraficky podívejme na světový unikát - řadič, který na HW úrovní nabízí plnou funkčnost diskového pole RAID 5, které je sestaveno z "obyčejných" (a levných!) disků IDE.

A proč je nějaký "RAID 5" tak zajímavý? No protože pouze toto pole (sestavené minimálně ze tří disků) zajistí, že v případě havárie jednoho z disků nedojde ke ztrátě dat - ty se totiž "za letu" dopočítávají v řadiči z paritních informací uložených na ostatních discích. V případě konfigurace Hot Swap je možno vadný disk nahradit novým a na ten se postupně "vrací" odpovídající data - toto pole je se schopno rekonstruovat a to za plného chodu celého systému! Nyní tedy můžete mít tuto technologii i u vás - ve výkonném PC nebo levném serveru - od toho je zde například zmiňovaný kontrolér SuperTrak66.

Kapitoly článku

Zopakujme si, co jsme o diskových polích říkali již dříve:

RAID značí anglicky: Redundant Array of Inexpensive Disks, neboli: „redundantní pole levných disků". Zní to dost komplikovaně. A skutečně, tato záležitost nebyla (a stále není) nijak jednoduchá (chlapci u Mylexu nebojte, o práci nepřijdete). Až do teď... Nyní můžete mít tuto technologii i u vás - ve výkonném PC nebo levném serveru.

Jak to vše vzniklo

Vždy bylo problémem vytvořit disky dostatečně rychlé a zároveň spolehlivé. Až někdo dostal nápad (tak už to bývá): Místo jednoho použijeme více disků - jejich vhodnou součinnost pak zařídí speciální řadič. Praktickým výsledkem tohoto nápadu je právě RAID pole. To se skutečně skládá z řadiče a již zmíněných (minimálně dvou, ale i více) disků. Důležité však je, že se celé pole chová externě jako jeden disk!

Podle způsobu práce s daty existuje několik typů RAID polí (levels):

RAID level 0 - rychlost

Tato implementace je zaměřena zejména na zrychlení práce disku. Využívá metodu data stripping (stripe = proužek). Stripping je tedy rozdělování na proužky.

Jak vidíte řadič data rozkládá na několik proudů (nejméně však dva), a ty potom zapisuje současně na (oba) disky - každý disk má tedy pouze část dat. Při čtení se postupuje opačně. Přenosová rychlost tohoto řešení je teoreticky dvojnásobná. Pro počítač se pak celé pole "tváří" jako rychlý disk o dvojnásobné kapacitě. RAID 0 je vhodný zejména pro velké soubory: audio, video, DTP, CAD, animace, retuše scanů.

Nevýhodou je právě uložení každého souboru na několika discích "po částech" a z toho plynoucí ohrožení integrity dat.

RAID level 1 - spolehlivost

Využívá metodu disk mirroringu - zrcadlení. Název myslím mluví za vše. Druhý disk je v tomto případě kopii prvního. V případě selhání prvního disku využívá řadič záložní disk. Je jasné, že pravděpodobnost selhání obou disků současně se blíží nule. Pozn: Pokud neselže něco jiného... Nezapomeňte však, že poruchy disků způsobují většinu (78%) případů porušení čí ztráty dat.

Pro počítač se pak celé pole "tváří" jako jeden disk o vysoké spolehlivosti. Toto řešení je vhodné zejména pro PC vyžadující vysokou ochranu a bezpečnost uložení dat - servery, DB servery, podnikové IS, firemní data, projektová dokumentace...

RAID 0+1

Provádí se zde rozdělení dat (stripping) na dvě části, přičemž každá má ještě svůj záložní disk = 4 disky.

RAID level 3, 4, 5 - rozložení zátěže, spolehlivost

Jestli se vám úrovně 0 a 1 zdály poměrně jednoduché máte pravdu - lze je realizovat relativně jednoduchými řadiči (ty jsou dnes často dokonce přímo na základních deskách). Ale až s vyššími úrovněmi přichází teprve ten "správný datový management".

Základním novum u vyšších RAID levelů jsou paritní data - ty vznikají při zápisu dat do diskového pole a jsou speciálním obrazem původních dat. Důležité je, že paritní data jsou vždy uložena jinde než "originál" - můžou to být například speciální paritní disky (RAID 3, 4).

Vždy platí: v případě havárie jednoho z disků nedojde ke ztrátě dat - ty se totiž "za letu" (on the fly) dopočítávají v řadiči právě z redundantních (dodatečných) paritních informací uložených na ostatních discích. V případě konfigurace Hot Swap (horká výměna) je možno vadný disk nahradit novým a na ten se pak postupně "vrací" i odpovídající data - toto pole je schopno se dynamicky rekonstruovat a to za plného chodu celého systému.

Vzhledem k tom, že nejpoužívanější "vyšší" úrovni diskových polí je je RAID level 5 zmíním se blíže pouze o něm.

Principem pole RAID 5 je předpoklad, že každý disk nese nejenom svou část dat - jako u strippingu, ale zároveň také i odpovídající část "cizích" paritních dat. Tento přístup odstraňuje dřívější přetížení dedikovaných paritních disků a zároveň redukuje specifické prodlevy při zápisu či při čtení přítomné u polí RAID 3, 4.

Lze říci, že RAID 5 plně optimalizuje a využívá sílu souběžného a současného čtení či zápisu do všech disků pole. Vzhledem ke složitosti datového managementu pole RAID 5 je zde vyžadován speciální (a velmi výkonný) procesorem řízený řadič - na rozdíl od polí RAID 0 / 1. 

Co se týče polí RAID 5 - ty byly dostupné nejdříve pouze v provedení SCSI - takto postavená pole pak stála až 250 000 Kč. Vše se ale postupně mění a dnes je zde možnost jak si postavit levné, avšak plně funkční diskové pole RAID 5, na bázi běžných (a dnes i poměrně spolehlivých) IDE disků - vše zajistí jen PCI karta plné délky Promise SuperTrak 66...

Témata článku: Bezpečnost, Důležitá část, Uložená data, Interní řadič, Level, Strip, Raid, Plná zátěž, Vhodná rychlost, Disk, Vadný disk, Pole, Celý disk, Swap, Pohled, Odpovídající data, PS 2


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF