První pohled na Longhorn – zatím bez pozlátka

Díky vstřícnosti české pobočky Microsoftu jsme se mohli podívat na jednu ze stále raných verzí nové generace Windows vyvíjené pod označením Longhorn. Přestože jde už nyní o stabilní systém, množství viditelných nových funkcí a vlastností není příliš velké. Integrované vyhledávání a nový průzkumník ale mají něco do sebe.
První pohled na Longhorn – zatím bez pozlátka

Související odkazy

Slovník
alfaverze
betaverze
desktop
DirectX
ovladač
platforma
server
USB
virtuální

Microsoft Windows Code Name Longhorn build 5048, o kterém se hovoří také jako o Longhorn Developer Preview, je rané sestavení vývojové verze nové generace operačního systému Windows, které je určeno zejména výrobcům hardware. Na jeho základě je s dodanými nástroji možné začít vyvíjet ovladače pro hardware či přímo nový hardware, který dokáže využít vlastností Longhornu. My jsme se podívali na to, jak tato velmi omezená verze Longhornu vypadá a co v něm najdeme nového.

Vybíravá instalace

Narozdíl od posledních operačních systémů testovaných mimo jiné v prostředí virtualizačního nástroje VMware Workstation se Longhorn na virtuální PC nainstalovat nepodařilo, instalace na prázdnou část disku ale proběhla bez problémů, jediným zádrhem byla dlouhá finalizace instalace, která podle varování na obrazovce může trvat až hodinu. Tato skutečnost je ale pochopitelná vzhledem ke stádiu alfa verze, ve které se Longhorn i po letech vývoje stále nachází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled a staré známé bezpečnostní centrum

Na disku si Windows zabraly přibližně 2 GB místa, hardwarové nároky splňuje testovací PC s rezervou – 3 GHz P4 530J, 2x 512 MB RAM a GeForce 6600 GT. Bohužel je podpora HW u Longhorn zatím slabší – problém pro Longhorn představovala zejména integrovaná zvuková karta, nepoznal ani grafickou kartu, ovladače pro Windows XP ale všechny problémy napravily, tedy až na nemožnost nastavovat přesnější parametry zvuku. Nevyladěné budou pravděpodobně i další ovladače, ale právě pro vývoj kvalitních ovladačů je tato verze Longhornu určena.

Tak trochu jiná zkušenost

První pohled na Longhorn je spojen s představením nového uživatelského rozhraní, které se změnilo v podstatě jen v detailech. Stříbřitý vzhled nastaveného vzhledu Aero je působivý, zajímavá je také částečná průhlednost nabídky Start. Bohužel pokročilejší zobrazovací funkce, které budou vyžadovat grafickou kartu s podporou DirectX 9, jsou nyní dostupné pouze pro dva grafické čipy, nVidia GeForce FX 5900 a Ati Radeon 9800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový průzkumník a starý správce úloh

Změn se dočkal Průzkumník, i když jde pouze o kosmetické úpravy. Okno Průzkumníka je rozděleno čtyř částí – navigačního sloupce, okna s obsahem aktivní složky a horního informačního panelu, který ukazuje detaily o vybrané položce. Úplně navrchu je potom systémová lišta, která zobrazuje úplnou cestu k vybranému souboru s možností přejít na libovolnou úroveň této cesty kliknutím na její jméno. V této liště je také tlačítko pro vyhledávání, které je uživatelsky nejvíce patrnou změnou. Jde o vylepšenou verzi aplikace MSN Desktop Search, která je integrována přímo do operačního systému a nabízí fulltextové vyhledávání obsahu dostupných disků. Práce s vyhledáváním je rychlá a pohodlná díky možnosti dalších úprav vyhledávacího dotazu. Vyhledávání je i součástí nabídky Start, stačí začít psát část názvu aplikace a z košatého stromu nabídek snadno vyberete to, co zrovna hledáte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání a správce kompatibility aplikací

Drobným vylepšením uživatelského rozhraní je například oznamovací oblast, která nyní umí zobrazit více ikonek nad sebou, při dvouřádkové velikosti panelu Start se v oznamovací oblasti vejdou tři ikonky nad sebe, automatické skrývání neaktivních ikon je ale stále k dispozici.

Bezpečnost a práva

Velká část práce vývojářů Microsoftu směřuje k vyšší bezpečnosti celého systému. Nejvýraznější změnou v tomto směru je po odložení implementace Next Generation Secure Computing Base jedné z původně klíčových technologií Longhornu rozšířené nastavení uživatelských práv, které v námi textované verzi zahrnuje dvanáct uživatelských skupin s různými právy.

Rozšířené jsou také nastavení přístupů k diskům či adresářům. Za další bezpečnostní funkci lze pokládat automatické průběžné zálohování disků podle uživatelského nastavení (při aktivaci je nastaveno "stínování" obsahu adresářů dvakrát za den). Další vlastnosti mají přinést další verze Longhornu včetně nového Internet Exploreru, Microsoft Antispyware a dalších funkcí zabudovaných do Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práva přístupu na disky a uživatelské skupiny (s torzem Diany Krall)

Finální verze Longhornu nebo Longhorn 2nd Release by měla obsahovat zajištění bezpečnosti dat šifrováním pomocí hardwarové podpory od stisků kláves až po bezpečnou komunikaci v prostředí webových služeb. Hodně se mluví také o velké podpoře biometrie a autentizace pomocí elektronických podpisů na paměťových kartách nebo USB klíčenkách.

Indigo, Avalon, Aero

Longhorn obsahuje tři základní prvky, které jej mají odlišit od Windows XP. Jde o Avalon, Aero a Indigo. Avalon je integrovaná platforma pro aplikace, dokumenty, webové služby i multimédia, která má usnadnit vývoj nových aplikací s vyšším výkonem a pohodlným uživatelským rozhraním. Jádro Avalonu zahrnuje základní funkce jako je vrstva pro integraci multimédii, na tomto jádře je umístěna vrstva, která definuje vzhled objektů jako jsou tlačítka nebo seznamy nabídek.

Indigo je kódové označení pro novou generaci webových služeb společnosti Microsoft, jejím cílem je nabídnout jednodušší programování webových aplikací, širší interoperabilitu díky podpoře velkého počtu protokolů a jednotnému rozhraní pro propojování systémů webových služeb včetně spolupráce s BizTalk Serverem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkce stínové kopie a smůla se správcem grafických efektů

Třetím aktuálním pilířem Longhornu je Aero, nový přístup k designu uživatelského rozhraní. Pro vývojáře má Aero jednodušší programování a větší možnosti oslovit uživatele svých aplikací prostřednictvím velké nabídky uživatelských vzhledů a témat. Ta odpovídají současným skinům u různých aplikací, ale v případě Aeara má jít nikoliv o vlastní vývoj těchto prvků, ale o využití možností operačního systému.

Ještě je brzy

Jak bude ale vize Microsoftu popsaná prostřednictvím těchto tří pilířů vypadat ve finálním produktu je zatím těžké soudit. Longhorn během svého vývoje zažil několik rozhodnutí, které tento operační systém svým způsobem poškodily. Řada bezpečnostních prvků plánovaných pro Longhorn už je ve Windows XP Service Pack 2. Kvůli vývoji SP2 se navíc o více než rok oddálilo vydání Longhornu a kvůli zpoždění došlo také k rozhodnutí vzdát se integrace nového souborového systému WinFS a dalších technologií a funkcí.

Rok a půl, který zbývá do plánovaného uvedení Longhornu na trh, může přinést řadu překvapení. Mnohem bohatší, co se funkcí a podpory hardware týká, má být už betaverze, která vyjde v létě, takže je předčasné soudit, zda bude Longhorn dobrý nebo špatný systém. Každopádně je na pre-beta verzi stabilní a schopný běžného provozu, včetně náročných her jako je EverQuest 2. I tak je ale zřejmé, že pokud Microsoft nepřijde s nějakou "peckou" (killer app v angličtině), bude se Longhorn prodávat s novými počítači, ale masový přesun uživatelů Windows XP na Longhorn nastane jen těžko.

Diskuze (216) Další článek: Microsoft má nový systém upozorňování na bezpečnostní chyby

Témata článku: Hardware, Windows, Webové rozhraní, Finální karta, Uživatelské rozhraní, Dostupný disk, Bezpečnostní prvek, Pohled, Avalon, Longhorn, Velká změna, Rané sestavení, Indigo, Killer, Aero, Diana, Velká bezpečnost, Nové rozhraní


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor