První pohled na Internet Explorer 7 beta

První beta verze webového prohlížeče od Microsoftu nepřinesla příliš mnoho na první pohled viditelných novinek, nicméně vybudovala dobrý a pevný základ pro připravovanou beta verzi 2. Většina z realizovaných změn je zatím totiž v oblasti bezpečnosti programového kódu. Co se na první betě společnosti z Redmondu povedlo a jaké věci je ještě potřeba doladit?
První pohled na Internet Explorer 7 beta

Související odkazy

Slovník
ActiveX
beta
download
open source
phishing
toolbar

Microsoft před nedávnem po dlouhé době plné očekávání zveřejnil první betaverzi nové generace operačního systému Windows Vista a zároveň i betaverzi webového prohlížeče Internet Explorer 7. Ten byl nevyhnutelnou reakcí na konkurenční open sourcové projekty typu Mozilla nebo Firefox. Pokud nechtěl Microsoft ztratit zásadní podíl na trhu webových prohlížečů, musel znovu část svých vývojářů vyčlenit právě pro rozvoj nového webového browseru.

 

Hlavní okno prohlížeče * zobrazení na celou obrazovku

Ještě dříve, než byla uvedena zmiňovaná betaverze, uvolnil Microsoft několik doplňujících funkcí pro Internet Explorer v rámci doplňkové nástrojové lišty MSN Toolbar. Mezi nejočekávanějšími doplňky samozřejmě figurovala volba záložkového prohlížení (tabbed browsing). V první betaverzi Internet Exploreru však šla tato rozšíření ještě dál – již se nejedná o rozšíření ve formě nástrojové lišty, ale o plnohodnotný programový kód prohlížeče, ve kterém si autoři mohou dovolit logicky podstatně víc funkcionality. Pojďme se tedy podívat na první betaverzi Internet Exploreru 7. Musíme však brát v potaz fakt, že se stále jedná o produkt ve značném stádiu rozpracovanosti.

Internet Explorer versus Mozilla?

Mezi časté zájmy internetové veřejnosti patří porovnávání nově přicházejícího Internet Exploreru 7 se současnými verzemi prohlížečů rodiny Mozilla. Vzhledem k tomu, že se Internet Explorer 7 zatím nachází ve velmi ranném stádiu, nebylo by nějaké přísnější porovnávání příliš férové a korektní. Cesta, jakou se vývoj IE7 ubírá, je podrobněji naznačena v následujícím textu.

Poměrně netradičně jsou řešeny nabídky a nástrojové panely v základním zobrazení nového Exploreru. Pod titulkovou lištou okna je umístěn adresní řádek, o řádek níže nalezneme seznam otevřených záložek a ve spodní části horního panelu nabídek je hlavní nabídka s položkami File, Edit, View, Favorites, Tools, Help. Zde je ale zřejmě zbytečné dělat jakékoliv závěry. Běžnou politikou Microsoftu bývá doladění ovládacího prostředí až v posledních testovacích verzích produktů. Pokusem o nové rozmístění prvků tak Microsoft zřejmě sleduje reakci uživatelů, která mu pomůže k dosažení nového finálního vzhledu a ergonomie pracovního prostředí produktu.

Záložky

Jednou z nejočekávanějších novinek, kterou mimo jiné přidával v redukované formě i výše zmiňovaný MSN Toolbar, je tzv. tabbed-browsing. Během prohlížení se tak nová okna mohou otevírat v podobě nových záložek stejného okna prohlížeče. Ve srovnání s MSN Toolbarem si první betaverze IE hodně polepšila, odstranily se především nepříjemné efekty v podobě blikání obrazovky při přepínání oken. 

Možností práce se samotnými záložkami není v první betaverzi mnoho. Microsoft tento první veřejný betatest bere převážně jako otestování celé technologie a proto jsou dostupné jen základní možnosti v podobě otevření nebo zavření záložky a aktualizace současné nebo všech zobrazených stránek. I v tomto případě se dají očekávat další změny následující možnosti konkurenčních produktů. Microsoft dokonce v druhé připravované beta verzi slibuje další podstatné vylepšení technologie pro záložkové prohlížení webového obsahu – nechme se tedy překvapit, co vše nového ještě přijde.

Možnosti práce se záložkou

Další novinkou je lišta pro vyhledávání, umístěná (podobně jako u alternativních produktů Firefox, Maxthon) vpravo od adresního řádku. Stačí zadat hledaný výraz a stisknout klávesu Enter. Během chvíle se otevře nová záložka s výsledky hledání ve zvoleném vyhledávači. Výchozím vyhledávačem je logicky MSN, nechybí ani další giganti na tomto poli, jako například Google nebo Yahoo. Seznam používaných vyhledávačů je možné uživatelsky editovat.

Klepněte pro větší obrázek

Box pro hledání

Nastavení

Dalších změn se dočkalo nastavení. Asi hlavní novinkou v této kategorii je tzv. Add-ons Manager neboli Správce doplňků, který mohou již ve starší verzi znát uživatelé Internet Exploreru z Windows XP SP2. Add-ons Manager vypíše všechny rozšiřující prvky (ActiveX, ….), se kterými webový prohlížeč během procházení internetového obsahu pracuje. Jednotlivé moduly můžete povolit nebo zakázat v závislosti na jejich potřebnosti.

 

Správa doplňků

Asi jediným prvkem, který není možné bez následku vypnout, je Windows Genuine Advantage. Zkušenějším uživatelům tento název napoví, že jde o nástroj Microsoftu pro kontrolu legálnosti operačního systému Windows. Pokud jej deaktivujete, nebudete mít přístup k rozšířeným službám Microsoft Download center. Windows Genuine Advantage se stává standardní součástí novějších produktů společnosti Microsoft a ověření pravosti je vyžadováno i při instalaci Internet Explorer 7 beta 1.

 

Možnosti práce s kanály

Nastavení skrývá i řadu drobných rozšíření (např. zobrazení ALT textu v případě nenačtení obrázku). Uživatele zřejmě zaujme i tzv. phishing filter, který funguje v roli jakéhosi filtru na podvržené webové stránky a podvodná přesměrování na útočníkův server určený ke krádežím hesel a internetových identit.

Automatické doplňování formulářů

Závěr

Stručný průlet novinkami první betaverze Internet Exploreru 7 máme za sebou. Finální Internet Explorer 7 se k běžným uživatelům dostane až v průběhu příštího roku a proto bychom neměli dělat přílišné závěry o finálních možnostech a umu tohoto programového díla.

Internet Explorer beta 1 se nestačil ani ohřát na předbitevním poli a už jsou hlášeny připravované změny pro další betu. Právě ta by měla přinést zásadní novinky v oblasti podpory standardů. Opraveno bylo několik nalezených chyb a přidáno několik dalších klíčových vlastností. Seznam některých chystaných změn najdete i na vývojářském blogu autorů Internet Explorer 7.

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Maxthon, Možnost reakcí, Záložka, Internet Explorer 10, Google Toolbar, Zobrazený prvek, Pohled, Advantage, Blikání, Explorer, Průlet, Hlavní pole, Zásadní podíl, Internet Explorer 9, Nová možnost

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 176

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji