První pohled na Asus Radeon 3850 X2

Asus před nedávnem uvedl na trh levnější dvouprocesorový Radeon HD 3850. Asus osazuje na své Radeony X2 odlišné chladiče a my nahlédneme i pod jejich kryty.

Bylo jen otázkou času, kdy se objeví „odlehčená“ verze dvouprocesorového Radeona HD 3870 X2 postavená na dvojici levnějších níže taktovaných modelů čipu RV670, známých z Radeonů HD 3850. Dosud jedinou společností, která se do výroby dvouprocesorových Radeonů HD 3850 X2 vrhla naplno, je Asustek. Speciální verze Radeonů této společnosti se příliš nedrží referenčního designu, jsou osazené přepracovaným chlazením (a v případě Radeonu 3870 X2 dokonce vybavené čtyřmi DVI-I výstupy). Na první pohled jsou od sebe k nerozeznání, na druhý už si všimnete alespoň rozdílné záslepky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V naší redakci se objevil jeden exemplář HD 3850 X2, a tak vám jej v krátkosti blíže představíme. Výsledky herních testů a měření najdete už za pár dní v recenzi v časopisu Computer 11/08. V závěru nahlédneme i pod kryt chladiče obdobně rešeného Radeona HD 3870 X2, jehož recenzi najdete v Computeru 7/08

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podle modelového značení byste mohli usuzovat, že vztah Radeona HD 3850 X2 a HD 3870 X2 bude obdobný, jako v případě jejich jednoprocesorových variant. Není tomu tak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco jedním z nejvýznamnějších rozdílů mezi HD 3850 a 3870 je typ použitých pamětí (u HD 3850 jsou to čipy GDDR3 standardně na 1 656 MHz a u HD 3870 jsou to GDDR4 na referenčních 2 252 MHz), Radeon HD 3870 X2 je osazen pomalejšími GDDR3 moduly (stejně jako jednoprocesorový HD 3850) a výkonnostní propad spojený s použitím pomalejších pamětí částečně kompenzuje zvýšený takt grafického jádra (825 MHz namísto 777 MHz u standardně taktovaných Radeonů HD 3870).

Radeony HD 3850... dvakrát

A jak vznikl Radeon HD 3850 X2? Asus vzal referenční takty grafického jádra i pamětí z Radeona HD 3850 a použil je i pro tuto novinku. Co z toho vyplývá? Že se nový Radeon od HD 3870 X2 liší pouze taktovací frekvencí – jinak využívá stejné grafické jádro a stejný typ pamětí.

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný Asus byl navíc osazen 1ns čipy Qimonda (což dává max. 2 GHz efektivně), které běží na 1 656 MHz efektivně a mají tím pádem velkou výkonnostní rezervu. Obdobné paměťové čipy najdete i na řadě plnohodnotných Radeonů HD 3870 X2. A podobné je to i u grafického jádra, které v základu běží na frekvenci 669 MHz.

Klepněte pro větší obrázek

Chladič je, stejně jako u referenčního návrhu ATI, dvouslotový, tím ale veškerá podoba končí. Zatímco referenční chladič využívá jeden radiální ventilátor, který nasává vzduch na konci karty a vyfukuje jej tunelem přes dva mohutné pasivy skrz záslepku, chladič Asusu je osazen dvěma velkými axiálními ventilátory s nižším profilem, které ofukují dvojici výrazně lehčích a méně hmotných pasivů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotografie útrob grafické karty jsme pořídili v době testů Radeona HD 3870 X2 (oba pasivy musely dolů, protože nějaký šikula, který měl kartu před námi, se příliš nenamáhal s opětovnou montáží sundaných chladičů a na původní nepříliš rovnou „žvýkačku“ naplácal bílou pastu, důsledkem čehož náš Radeon dosahoval při zátěži teplot jádra přesahujících 100 stupňů a kolaboval).

Po odmontování masivního kovového krytu vás čeká menší šok – základnu chladičů tvoří jen tenounké měděné plechy, ke kterým jsou připájeny dvě heatpipe. Ty odvádějí teplo do nepříliš vysokých hliníkových žeber. Ze subtilní konstrukce obou chladičů je patrné, že spíše než na žebra sázel výrobce na dvojici velkých ventiátorů. Ve 2D režimu jsou ještě docela tiché, ale po přechodu do 3D o sobě dávají hodně znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další nevýhodou této konstrukce je orientace žeber – pasivy nejsou na rozdíl od referenčního řešení orientovány tak, aby proudící vzduch mohl snadno odcházet skrz záslepku. V případě Radeona HD 3850 X2 je tedy větrací mřížka v záslepce spíše pro efekt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z fotografií shora je vidět, že ventilátory ofukují i PCI Express můstek propojující obě jádra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přes malou hmotu pasivů se dosahované teploty ničím neliší od obdobných karet, jediný významný rozdíl je jen v nižší tepelné setrvačnosti pasivů – stejně rychle, jako se zahřívají, spadne teplota jáder po skončení zátěže na původní hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na následujících fotografiích je dobře vidět, jak je řešeno připojení dvou zbývajících DVI-I výstupů. A je to jeden z mála podstatných rozdílů oproti HD 3850 X2:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Odlehčené verzi – Radeonu HD 3850 X2 nejen že schází dvojice DVI-I portů v záslepce, příslušné konektory nejsou osazeny ani na desce.

Klepněte pro větší obrázek

Také příslušenství karty je o něco chudší, než v případě HD 3870 X2 – schází plná hra. Není se příliš co divit, v tomto případě se hraje i na cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Cena Asus Radeon HD 3850 X2 je výrazně vyšší, nežli příznivci značky doufali (pohybuje se kolem sedmi tisíc korun s daní) a výkon nižší, než u HD 3870 X2, proto není příliš zajímavý – tedy na základních taktech. 

Situace se radikálně mění, pokud se vám podaří napravit nedostatek v podobě nižších taktů přetaktováním karty na frekvence HD 3870 X2. V tu ránu je z karty jeden z nejlevnějších Radeonů HD 3870 X2, který vůbec seženete. Ve srovnání s Radeonem HD 3870 X2 v obdobné úpravě od stejnojmenné společnosti je pak výrazně levnější (3870 X2 ale nabízí navíc dva výstupy, bohatší příslušenství, je osazena ještě rychlejšími moduly a máte záruku, že karta na vyšších taktech poběží).

Za zapůjčení karty do testu děkujeme společnosti Asus.

Klepněte pro větší obrázek Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 11/08.

Váš názor Další článek: Computex 2008: Intel předvedl 80GB SSD

Témata článku: Asus, Pohled, Proudící vzduch, Výkonnostní propad, Zvýšený takt, Referenční takt, Tichý profil, Nejlevnější Radeon, Plná hra, Významný rozdíl, Referenční návrh, Radeon


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky