První pohled: budoucnost výměnných sítí se jmenuje Exeem

Většina z vás už slyšela o současném tlaku protipirátských organizací na distribuční systém BitTorrent, který měl za důsledek ukončení provozu několika největších webů včetně asi nejznámější Suprnovy. Odpovědí na tyto problémy má být nový výměnný systém Exeem, který jsme za vás vyzkoušeli.
První pohled: budoucnost výměnných sítí se jmenuje Exeem

Související odkazy

Slovník
betaverze
FTP
linux
lite
online
proxy server
server
torrent
tracker
transfer

Ukončení činnosti několika velkých webových serverů, které shromažďovaly soubory typu torrent, které slouží k distribuci souborů prostřednictvím technologie BitTorrent. Tento systém byl vyvinut pro úsporné šíření velkých objemů dat prostřednictvím konektivity jednotlivých zájemců o takový soubor namísto centralizovaného poskytování z FTP serverů. Tímto způsobem jsou šířeny linuxové distribuce nebo klienty online her jako je například Anarchy Online nebo World of Warcraft. Pro svou kvalitu ale začali BitTorrent používat uživatelé pro nelegální sdílení autorským právem chráněných materiálů, což vyústilo v policejní zásahy ve Francii a právní nátlak na provozovatele webů se seznamy torrentů v několika zemích v čele s USA.

Šedá eminence v pozadí

Ukončení provozu nejznámějšího serveru Suprnova vyvolalo skutečnou bouři, není divu, přenosy dat v rámci BitTorrentu tvoří podle některých zpráv i padesát procent celkového objemu přenesených dat v rámci internetu. Suprnova se však vrací, ale nikoliv s obnoveným webem, nabízí distribuční systém Exeem, který kombinuje systém přenosu a sdílení dat z BitTorrentu s decentralizovanou distribucí informací o jednotlivých souborech. Za tímto softwarem stojí autor Suprnovy, osmnáctiletý mladík ze Slovinska známý pod přezdívkou Sloncek. Toho kontaktovala společnost, která si přeje z pochopitelných důvodů zůstat v utajení, aby pro ni na Exeemu pracoval. Exeem je nyní ve stádiu uzavřeného testování, přibližně během 14 dnů by se měla objevit veřejná betaverze. Já jsem jeden z 5000 účastníků uzavřeného betatestování, a tak vám můžu sdělit nějaké ty dojmy a aplikaci trochu popsat.

Hybrid KaZaA a BitTorrentu

Při používání BitTorrentu jste vždycky potřebovali nějaký server, který řídil rozesílání dat - tzv. tracker. To se s Exeemem mění, nic takového zde není potřeba (resp. je tu jenom centrální server kde jsou uloženy komentáře a podobné věci). Autoři samotní Exeem popisují jako mix programů BitTorrent a KaZaA. Druhá část přirovnání není ale zrovna lichotivá, protože KaZaA (ne ve verzi Lite) je známá jako jeden z programů obsahující asi největší množství spywaru na světě. Bohužel přirovnání odpovídá skutečnosti, ani Exeem bohužel nebude úplně čistý, budou v něm implementovány různé reklamy a možná i spyware.

Grafické rozhraní Exeemu je dost podobné odlehčené verzi Kazzy, možná je o něco jednodušší. Všechno funguje poměrně dobře, rychlé vyhledávání, zobrazení nových souborů ke stažení. U každého takového souboru můžete připsat hodnocení či váš komentář, což by mělo zabránit šíření falešných nebo nekvalitních souborů. Zobrazuje se také samozřejmě počet seedů a lidí, kteří daný soubor aktuálně stahují podobně jako u BitTorrentu.

Obrázky nad slova

Celý program se stále doslova mění pod rukama, každý týden i několikrát vychází nové verze, které vždy přidávají nové funkce či opravují chyby z verze minulé. Dají se již také stáhnout nejrůznější skiny, které decentně mění vzhled celé aplikace. Pro lepší pochopení Exeemu jsem udělal pár screenshotů, ty to asi vysvětlí nejlépe. Každopádně má tento program vysoké ambice, a pokud půjde všechno dobře, bude to výborný nástupce BitTorrentu. Už brzy se dozvíme, jak to všechno dopadne...

Klepněte pro větší obrázek

Základní okno programu tak, jak ho uvidíte po spuštění. Záložka "home" slouží zároveň jako
webový prohlížeče, kde je ovšem defaultně nastavena zatím nepřístupná domovská stránka programu (
www.exeem.com).
Ve stavovém řádku je výpis celkového množství souborů a dat na centrálním serveru.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro tvorbu "torrentů", souboru, který od vás pak budou stahovat ostatní uživatelé sítě.
Kliknutím na "publish" se torrent automaticky přidá do centrální databáze a ihned se zobrazí při prohlížení
seznamu souborů ke stažení ostatním uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek

Screenshot nastavení Exeemu. Nachází se zdě běžné položky, včetně nastavení proxy serverů,
portů, omezení uploadu či downloadu a dalších detailů.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s komentáři k určitému souboru. U každého souboru může kdokoliv přidat komentář
a ohodnotit soubor na stobodové stupnici.

Klepněte pro větší obrázek

Záložka "search" – vyhledávání. Výsledky lze omezit například zadáním maximální velikosti souboru,
minimálním počtem seedů nebo určitou kategorií.

Klepněte pro větší obrázek

Záložka "New torrents". Zde se zobrazují všechny soubory přidané během posledních dvou až tří dnů.
U každého z nich ihned vidíte počet seedů, peerů, hodnocení, počet komentářů a další detaily.

Klepněte pro větší obrázek

Záložka "transfers" kde se zobrazují aktuálně odesílané nebo stahované soubory.
Na vrcholu ještě informace o programu, oznamující vývoj ve fázi beta testování a zákaz šíření tohoto programu.

Diskuze (119) Další článek: Gatese při prezentaci na CES provázela obrazovka smrti

Témata článku: Budoucnost, Prohlížeče, Linux, Torrent, Tracker, Warcraft, Pohled, Podobný dialog, Podobné hodnocení, Odlehčená verze, World of Warcraft, Kazaa, Klient Kazaa, Torrents, Transfer, Warcraft 3, Nová přezdívka, Proxy Server, Proxy, Screenshot

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost