První pohled: ABIT KR7A

Jedna z nejočekavanějších desek tohoto roku ABIT KR7A s čipsetem KT266A se již brzy objeví na trhu. Připravili jsme si proto pro vás první nahlédnutí pod "sukně" této zajímavé základní desky. Má cenu KR7A kupovat? Překoná tato deska konkurenci? Odpověd hledejte v článku ...

Na internetu se již začínají objevovat první recenze této výjimečné základní desky. Potrvá sice ještě pár týdnu než si ji budeme moci koupit v našich obchodech, ale určitě se rádi dozvíte více informací o této "krásce" od ABITu .

ABIT je známa svými vysoce kvalitními deskami jako např. KT7A, KG7 nebo TH7-II. Firma se již delší dobu snaží dodržovat určitý layout desek: hnědá barva, aktivní chlazení na northbridge, neintegrovaná zvuková karta, velký počet DIMM slotů, absence diagnostických LEDek.

Klepněte pro větší obrázek

Na desku KR7A se již čeká od června 2001, kdy ABIT zrušil vývoj desky s čipsetem KT266 (původně ABIT KR7). Nová deska má v sobě spojovat všechny výhody nového KT266A čipsetu a kvalitu ABIT desek - to se v připadě KR7A daří.

Rozvržení

Rozvržení nové ABITky je excelentní. Jen velmi těžko by jste zde hledali chybičku. ATX konektor se nachází mezi paměťovými sloty a socketem - kabeláž ATX necloní chladiči procesoru. IDE a RAID konektory jsou tam kde mají být. Kromě toho na desce vévodí "dominanta" 4 DIMM slotů a 6 PCI slotů. Takové množší slotů se u "běžných" desek příliš nevyskytuje. 

BIOS

I tato deska z dílen ABITu je na přetaktování jako stvořená. SoftMenu III (část BIOSu, která zajištuje přetaktování) je opravdu špičkové. Změná FSB od 100 do 200 MHz, změna napětí jádra, I/O i pamětí. Maximální napětí jádra procesoru nastavitelné na této desce je klasických 1,85 V. Pamětí jdou vyladit až na 2,85 V (u KG7 šlo nastavit napětí pamětí až na 3 V). 

Největších změn dočkalo časování pamětí. Byla pro ně vyhrazena dokonce jedna samostatná čast (položka) v BIOSu. Již si nevybíráte z časování - Normal, Turbo nebo Ultra, ale rovnou nastavujete počet cyklů u určitých paměťových operacích Také jde nastavit délka paměťové fronty, prokládání apod.

Přetaktování

Deska se chová na frekvencích kolem 150 - 155 MHz velmi stabilně. Nad 160 MHz se však stabilita vytrácí. Největším problém desky je dělič PCI frekvence, který jde nastavit pouze 4:1 (tzn. 41,5 MHz při 166 MHz). Kdybychom mohli nastavit poměr 1:5, tak pravděpodobně bychom desku rozjeli i na FSB 166 MHz. Díky tomu by šlo provozovat i paměti pracující na této frekvenci (paměti DDR SDRAM PC2700). Třeba se ABIT polepší a podpora děliče 5:1 bude zarnuta v updatované verzi BIOSu. 

Výkon

Jedná se snad o jednu z nejvýkonnějších desek platformy AMD. Nejvíc se výkon této desky projevuje v 3D hrách. Oproti konkurenci např. IWill XP333 je ve hrách typu DroneZ až o 8 % výkonnější a MSI K7T266 Pro2 předhání zhruba o 5 % - což ukazuje, jak výtečně se dá deska vyladit   

Nadstandardní vybavení

Deska v RAID verzi má integrovaný Highpoint 372 řadič, který dokonce podporuje UltraATA 133 . Pravděpodobně tuto výhodu plně nevyužijete - je to spíše investice do budoucna. 

Závěr

KR7A opravdu nezklamala. Sice ji ještě nemáme na stole, ale podle zahraničních ohlasů se již můžeme těšit na mnoho velmi zajímavých funkcí této desky - zejména ladění výkonu pamětí. ABIT stále dodržuje striktní politiku hnědých PCB podkladových desek a pořád na desce nejsou k vidění diagnostické ledky (absenci integrované zvukovky zde zmiňovat nebudu, protože každý má na tuto problematiku jiný názor).

Deska by se měla objevit na konci listopadu. Cena bude sice vyšší (v RAID verzi nad 6000 Kč bez DPH), ale za kvalitu a značku firmy ABIT se musí platit. Pokud se nám tento "zázrak" od ABITu dostane do rukou, tak na něj promptně napíšeme recenzi. 

Má cenu kupovat KR7A? Pokud chcete maximální výkon a stabilitu, tak se jedná o jedno z nejlepších řešení pro vašeho Athlona XP. Sice si neužijete tolika "fíčurek" jako u MSI K7T266 Pro2, ale vytáhnete z počítače maximum. A ještě jedná dobrá zpráva pro odpůrce VIA čipsetů. Firma ABIT připravuje desku KS7 s čipsetem SiS 745 (a southbridgem SIS961), který vypadá velmi nadějně. Ale o tom někdy příště.

ABIT KR7A (-RAID)

Platforma: AMD, Socket A (426)
Kompatibilita: procesory AMD Duron, Athlon, Athlon MP, Athlon XP
Externí frekvence CPU: 200 / 266 MHz

Čipová sada / Northbridge: VT8366A
Southbridge:
VT8233
Paměti: DDR SDRAM  PC1600, PC2100, max.4GB 

DIMM sloty: 4, 184-pin DDR SDRAM DIMM
AGP slot: 1, režim AGP 1X až 4X
PCI sloty: 6
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: 4 portů

Kanály ATA:
2 UltraATA/100 (+ 2 RAID 0, 1, 0+1 UltraATA/133 - HPT372)


Integrovaný zvuk:
ne 
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění:  nastavení napájecího napětí procesoru, pamětí, I/O, změna FSB (po 1MHz) a multiplikátoru.
Speciality:  SoftMenu III, možnost perfektního nastavení časování pamětí, obrovské taktovací možnosti, (Highpoint RAID)
:

Výrobce: http://www.abit.nl
Hlavní dodavatelé: Levi

Diskuze (70) Další článek: Digitální kamera v základní sestavě PC

Témata článku: Desky, Hnědá barva, Nadstandardní kvalita, Absence, Slot, Raid, Deska, Pohled


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11