První počítače a Haskell

Tento týden si fandové významných výročí mohou připomenout například narození Johna Williama Mauchlyho, jednoho z průkopníků počítačové historie. Z fyziků bude řeč o dvou sirech – Williamu Hamiltonovi a J. J. Thomsonovi. Závěr pak vyplní informace o významném matematikovi Haskellu Currym.

Mauchly není pouze ENIAC

S prvopočátky počítačů tento týden souvisí zejména narození amerického inženýra Johna Williama Mauchlyho, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s počítači ENIAC, UNIVAC, ale také méně známými EDVAC a BINAC. Ačkoliv přímo Mauchly (narozdíl například od svého kolegy J. V. Atanasoffa) nebývá označován za otce počítačů, s trochou nadsázky se dá říct, že by nějaký příbuzenský vztah také jistě zasloužil.

John William Mauchly se narodil 30. srpna roku 1907 v americkém Cincinnati, dráhu vědce později výrazně zahájil vysokoškolskými studii, když nakonec získal doktorát v oboru fyzika. V roce 1941 se na univerzitě v Pensylvánii poprvé setkal se svým budoucím kolegou Johnem Presperem Eckertem, o němž již byla řeč v dřívějších pokračováních pravidelného kalendária (Integrované obvody, UNIVAC a hlasovací zařízení a Kolos jménem ENIAC a magická hříčka Scrabble).

Jakmile byli Mauchly s Eckertem pohromadě, zahájilo se velice významné údobí nejen jejich životů, ale také celé historie počítačů jako takové. Počítače zkonstruované pod pomyslnou hlavičkou Eckert-Mauchly se staly vděčným tématem a terčem uznání celé řady vzpomínkových článků, nejinak tomu bude i na následujících řádcích:

  • ENIAC – poslední práce na tomto počítači, jehož název vznikl ze slovního spojení Electronic Numerical Integrator and Computer, skončily v druhé polovině roku 1945. ENIAC představoval první elektronkový sálový počítač, bližší informace se nacházejí v již odkazovaném dřívějším článku kalendária.
  • EDVAC – počítač EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) vznikl jako společné dílo trojlístku Mauchly, Eckert, von Neumann. Právě posledně jmenovaný nesl největší podíl na novém typu konstrukce, kdy se program ukládá do paměti spolu s daty.
  • BINAC – tento počítač (BINary Automatic Computer) vznikl koncem čtyřicátých let minulého století. Jednalo se o stroj zkonstruovaný na zakázku, bohužel však nebyl zrovna dvakrát spolehlivý.
  • UNIVAC – první počítač z proslulé řady (UNIVersal Automatic Computer) bývá také pro upřesnění doplňován pilotní římskou číslovkou I. Podrobné informace o tomto výpočetním kolosu jsou k nalezení v dřívějším pokračovaní nazvaném Integrované obvody, UNIVAC a hlasovací zařízení.
Klepněte pro větší obrázek
UNIVAC (zdroj: Lawrence Livermore National Lab)

Dva sirové ve světě vědy

Oblíbené i často proklínané světy matematiky a fyziky dnes vyplní vzpomínky na sira Williama Rowana Hamiltona, původem Ira, a Angličana Josepha Johna Thomsona, který se také mohl pyšnit oslovením sir. První z uvedené dvojice ostrovanů se narodil 4. srpna roku 1805 v Dublinu, nicméně do aktuálního kalendária se dostává kvůli datu svého úmrtí (2. září 1865). Sledováním Hamiltonových stop se lze dopátrat například pojmenování takzvaného Hamiltonova operátoru, dále přispěl prvopočátky zkoumání kveternionů či algebry.
 
Klepněte pro větší obrázek
Sir William Rowan Hamilton (zdroj: University of St Andrews)
Sir Joseph John Thomson se narodil 18. prosince roku 1856, ovšem podobně jako Hamilton se do kalendária dostává datem úmrtí, které jej zastihlo 30. srpna 1940. Koncem devatenáctého století (1897) prokázal existenci elektronu a za tento svůj úspěch v rámci zkoumání katodového záření byl roku 1906 odměněn Nobelovou cenu za fyziku.
 
 

Bleskově: Monopoly s Curry

Dne 1. září roku 1982 zemřel Američan Haskell Brooks Curry, významná osobnost na poli matematické logiky, kombinatoriky a odvozovacích pravidel. S jeho jménem se v současné době lze nejčastěji setkat v názvu programovacího jazyka Haskell, podrobnější informace o tomto běžně ne tolik známem funkcionálním programovacím jazyku jsou k dispozici například zde.
 
Závěr dnešního kalendária vyplní opět další odkaz na řádky již dřívějšího pokračování, a sice dílu Pětitunový Mark I a Bellův patent prvopočátků telefonu. Připomenutí totiž tento týden zasluhuje Charles Darrow, vynálezce slavné hry Monopoly, která se dočkala velkého množství podob zpracování. Darrow zemřel 29. srpna roku 1967, zpočátku se však se svou kratochvílí nemohl příliš prosadit. Svou snahu nevzdával a nakonec se pustil do výroby i prodeje sám – Monopoly se nakonec staly vzorem pro řadu dalších her, a hráči tak mohli spokojeně rozšiřovat svůj imaginární majetek.
 
Diskuze (6) | Ke stažení: otestujte nové PHP

Témata článku: Electronic, Příbuzenský vztah, Curry, Známý fyzik, Livermore national, University of St Andrews, Scrabble, Americký inženýr, Elektron, Cincinnati, Brooks, První počítač, Algebra, Monopoly, 19. století, Haskell, Významná osobnost, Charles, Thomson, Hamilton, Dublin

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší