Kryptoměny

První odvykací centra spustila programy na léčbu ze závislosti na kryptoměnách

Závislost na hraní videoher už není jedinou závislostí z technologického světa, se kterou můžete přijít za psychiatrem. První odvykací centra po celém světě začínají spouštět léčebné programy, které se zaměřují na závislost na obchodování s kryptoměnami. 

Na existenci těchto programů upozornila televize BBC skrze osobu, která touto závislostí trpí. Muž, jehož národnost televize nezmiňuje, se do obchodování ponořil natolik, že týdně do kryptoměn investoval 200 tisíc dolarů (4,4 miliony korun). Chtěl s tím skoncovat, ale nedařilo se, a tak se rozhodl vyhledat pomoc ve Španělsku.

Právě v této zemi přední odvykací klinika jménem The Balance spustila nový program zaměřený na léčbu závislosti na obchodování s kryptoměnami. Zařízení provozuje švýcarské wellness centrum, jež má pobočky i v Londýně a v Curychu.

Klinika se dosud zaměřovala jen na „klasické“ závislosti – alkohol, drogy nebo hazard. Od hazardu ale ke kryptoměnám není příliš daleko, což sama na svých stránkách popisuje. Čtyřtýdenní pobyt, který kromě psychiatrické terapie zahrnuje i masáže a jógu, vyjde na 75 tisíc dolarů (1,6 milionu korun). 

Ve Skotsku se vyléčilo už přes 100 lidí

Další klinika, která nabízí léčbu z této závislosti, se nachází ve Skotsku. Jmenuje se Castle Craig Hospital a opět patří v zemi mezi přední soukromá odvykací centra věnující se primárně léčbě ze závislosti na alkoholu a drogách. Program na odvykání z kryptoměnách spustila už v roce 2018, takže byla dost možná první na světě. Úspěšně již vyléčila přes 100 osob.

Také v Asii případní pacienti pochodí. Program zaměřený na tento problém v roce 2019 spustila klinika Diamond Rehabilitation nacházející se v Thajsku. Ta jako jediná přesně popisuje, jak tuto závislost léčí – činí tak pomocí kognitivně behaviorální terapie, psychodynamické teorie a motivačních rozhovorů.

Ohroženi jsou hlavně mladí muži

Podle Castle Craig Hospital prevalence této závislosti skutečně stoupá a stává se stále větším problémem. Klinika proto na svých stránkách nabízí jednoduchý dotazník, kterým zjistíte, zda s bitcoinem a dalšími podobnými kryptoměnami máte nebo nemáte nezdravý vztah. Finální diagnózu ale vždy musí určit odborník. 

Podle zdejších psychiatrů se závislost na obchodování s kryptoměnami týká nejčastěji mladých mužů, kteří mají již v okolí s někoho s nějakou formou závislosti. Přitěžujícím faktorem pak jsou úzkosti a deprese. 

Diskuze (5) Další článek: Lego v únoru. Hitem je americký supersport od českého designéra Milana Reindla

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,