První obrázky: Office 2010 beta a Office Web Apps

Microsoft se připravuje na uvedení veřejné bety kancelářského balíku Office 2010. Jaké změny přináší oproti letnímu Preview a jak vypadá jeho webová verze Office Web Apps?

Microsoft včera uvolnil členům předplatného Technet a MSDN přístup k instalacím betaverze kancelářského balíku Office 2010, velmi brzy – pravděpodobně už dnes – se ale dočká i široká veřejnost. První zkušební verzi Technical Preview uvolnil Microsoft již v létě pro úzký okruh testerů, brzy však unikla na pirátské sítě a touto cestou i do osobních domácích počítačů. Technical Preview byl vlastně skoro hotový produkt, chybělo mu snad jen to nejdůležitější, tedy napojení na webový disk SkyDrive a zde na bezplatný online kancelářský balík Office Web Apps, který umožní uvnitř prakticky jakéhokoliv prohlížeče zobrazovat, upravovat a vytvářet dokumenty Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Desktopový Office 2010 je nyní ve fázi beta, jeho webová verze si ale dala na čas, stále se tedy honosí titulem Technical Preview. K jejímu využívání budete potřebovat Live ID účet a registraci na 25GB webové úložiště SkyDrive.

Na první pohled jen drobné změny

Uživatelské rozhraní Office 2010 bylo hotové již na jaře, drobnými kosmetickými změnami prošlo v létě a v této fázi setrvalo i v betě. Zdá se tedy, že zde se do jara už nic přelomového nepodnikne a podoba bety tak již bude odpovídat finální verzi. Stejně tak nečekejte zásobu nových funkcí, i zde byl vývoj fakticky ukončen v létě. V betaverzi bylo samozřejmě opraveno spousty chyb, především ale bylo aktivováno napojení na web.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Word 2010 beta se na první pohled liší od letní verze jen novou ikonou a vylepšeným
dialogem Backstage s možností uložení dokumentu na web SkyDrive

V dialogu Backstage nyní funguje napojení na desítky šablon z webu Office a v menu Share přibyla možnost nahrání dokumentu na webové úložiště SkyDrive. Po přihlášení na Live ID účet můžete procházet webovými složkami a uložit dokument tam, kam je třeba. Samozřejmě také nechybí možnost přímo odsud přejít na SkyDrive a zobrazit nebo upravit dokument uvnitř webového prohlížeče.

Office Web Apps

Zatím jen Office formáty

Na SkyDrive sice můžete zaslat jakýkoliv dokument, Office Web Apps ale nyní pracují jen s Office formáty a plnohodnotně jen s Office Open XML (XLSX, DOCX - pouze prohlížení a PPTX).

Novinky v Office 2010 se orientují především na firemní klientelu a týmovou práci (těsnější spolupráce s SharePointem, práce s náročnými daty v Excelu aj.). Naštěstí je tu ale i slíbený Office Web Apps, tedy balík několika nástrojů, pomocí kterých můžete vytvářet dokumenty Wordu, Excelu, PowerPointu a poznámky OneNote přímo uvnitř webového prohlížeče. Jako úložiště zde slouží 25GB webový disk SkyDrive, který je napojený i na desktopový Office, takže své dokumenty můžete ukládat rovnou sem, samozřejmě můžete synchronizovat změny a na webu pak soubory sdílet s ostatními uživateli. Právě pro sdílení a týmovou práci má Office 2010 také mnohem detailnější správu práv a uživatelů. Když tedy na SkyDrive nahrajete dokument, který vytvořil někdo jiný, aplikace vám znemožní jeho editaci aj. Stejně tak pokud již v desktopovém editoru označíte dokument jako finální, zamezíte jeho editaci ostatním a to i v případě přístupu skrze Office Web Apps. Právě přidělování práv bude patřit k těm skrytým novinkám a pozmění do budoucna i práci s dokumenty obecně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Uložení dokumentu na SkyDrive, nastavení jeho práv a nahrávání ve frontě pomocí Upload Center (běží na pozadí)

Office Web Apps je nyní ve fázi Technical Preview, spoustu věcí zde tedy ještě nefunguje. Vytvářet můžete pouze dokumenty Excel (XLSX) a PowerPoint (PPTX). Ostatní dokumenty, tedy i Word, zatím jen prohlédnete, ale při pokusu o vytvoření nebo editaci uvnitř webového prohlížeče se vám zobrazí hláška, že se na editoru usilovně pracuje.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
SkyDrive a webový Word: Nabídka na vytvoření nového dokumentu, detail již existujícího dokuemntu, náhled DOCX dokumentu a pokus o editaci, která v případě webového Wordu ještě není hotová

Editace Excel tabulek funguje bez problému prakticky v jakémkoliv prohlížeči včetně exotického Chromu a to i v cizích operačních systémech. Ostatně platí to i o celém SkyDrivu. U PowerPointu už je to hroší. Jednoduché statické prezentace s textem a obrázky sice vytvoříte a prohlédnete opět v jakémkoliv prohlížeči, vyšší výkon a především práci s případným interaktivním a animovaným obsahem ale zařídí (především dobudoucna) Silverlight. Vzhledem k pokračující práci na technologii Moonlight, která se snaží zprovoznit Silverlight na cizích platformách v čele s Linuxem, je to ale pravděpodobně jen dočasná nevýhoda. Office Web Apps jsou v každém případě společně s Outlook Web Access 2010 krásným příkladem toho, že i weby od Microsoftu mohou být široce dostupné odkudkoliv – z jakéhokoliv moderního webového prohlížeče a operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tentýž dokument ve webovém PowerPointu uvnitř prohlížeče
Chrome a v plnohodnotném desktopovém PowerPointu 2010
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webový PowerPoint v režimu prohlížení v Chromu (Linux) a IE8 (Windows 7)
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Práce s webovým Excelem a tvorba nové powerpointové prezentace ve Web Apps

Streamování prezentací

V případě PowerPointu mají uživatelé ještě jednu zajímavou cestu ke sdílení prezentací, mohou ji totiž živě streamovat komukoliv skrze servery Microsoftu. Opět bude ale potřeba vlastnit alespoň Live ID účet.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení živého streamování vaší prezentace
 
 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
O probíhajícím vysílání své prezentace jste informováni ve speciální liště
Návštěvníci speciální stránky uvidí aktuální snímek prezentace

Detailní přehled novinek v Microsoft Office 2010:

Bude beta už dnes?

Betaverze Office 2010 by měla být podle předpokladů k dispozici již dnes. Ostatně veřejně přístupná anglická stránka pro betaverzi již existuje, ačkoliv odkazy ke stažení zatím nefungují. Podle webu by měla být veřejná testovací anglická verze k dispozici v edicích Home and Business, Professional a zatím nejvyšší Professional Plus. Napojení na Office Web Apps je součástí všech těchto edicí.

 Testovací verzi Microsoft Office 2010 beta najdete na DVD příštího čísla časopisu Computer

Diskuze (41) Další článek: Nvidia uvádí první Tesla karty s novým „Fermi“ čipem

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Internet, Kancelářské potřeby online, Office 2013, Webová prezentace, Office 2010, Office + N, Backstage, Živý pohled, Přelomová věc, Office, Skydrive, Anglická verze, Microsoft Silverlight, Obrázek, Speciální edice, Webové úložiště, Editace, Office + W, Apps, APP, Office 2007, Pirátské vysílání, Kancelářské počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk