První kvantový počítač v Česku! V roce 2024 se rozjede v superpočítačovém centru v Ostravě

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations oznámilo podepsání důležité dohody o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Počítač bude instalován v příštím roce v ostravském superpočítačovém centru při VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

Investiční náklady na pořízení kvantového počítače jsou plánovány v maximální výši 7 milionů eur (v přepočtu asi 166 milionů korun). Z poloviny budou financovány z rozpočtu EuroHPC JU v rámci programu Digitální Evropa, druhou polovinou přispějí členské země konsorcia LUMI-Q.

Kvantový počítač v Ostravě

„Podpis smlouvy o umístění kvantového počítače LUMI-Q v České republice je důležitým milníkem nejen pro českou výzkumnou komunitu v oblasti kvantových počítačů a algoritmů, ale představuje i významný krok směrem k rozvoji evropských kvantových výpočetních zdrojů.“ řekl při této příležitosti ředitel IT4Innovations Vít Vondrák.

Konsorcium LUMI-Q spojuje 9 evropských zemí: Belgii, Českou republiku, Dánsko, Finsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Švédsko. Jeho cílem je poskytovat uživatelům z akademické sféry i průmyslu kvantový počítač založený na supravodivých qubitech s topologií ve tvaru hvězdy.

Kvantový počítač bude přímo propojen se superpočítačem KAROLINA, který se rovněž nachází v IT4Innovations v Ostravě. Navíc se plánuje jeho propojení s dalšími superpočítači v rámci EuroHPC, zejména s těmi umístěnými u dalších členů konsorcia LUMI-Q jako je nejvýkonnější evropský superpočítač LUMI, či superpočítač Helios, který bude instalován v polském Krakově.

K čemu jsou kvantové počítače?

Kvantové počítače mají přinést zcela nový přístup k výpočtům a řešení výpočetně extrémně složitých problémů. Oproti klasickým počítačům, které pracují s binárními bity, kvantové počítače využívají kvantové bity (qubity), které umožňují manipulovat s kvantovými jevy, jako je superpozice a kvantová provázanost. To jim dává schopnost efektivně řešit problémy, které jsou pro klasické počítače příliš obtížné.

Hlavní vlastností kvantových počítačů je, že qubity mohou existovat v superpozici, což znamená, že mohou zaujímat více hodnot současně. Zatímco klasický bit může mít hodnotu buď 0, nebo 1, kvantový bit může být ve stavu 0 a 1 současně. To umožňuje kvantovým počítačům provádět paralelní výpočty a zpracovávat obrovské množství dat najednou.

Díky těmto vlastnostem jsou kvantové počítače vhodné pro řešení určitých typů úloh, jako jsou faktorizace velkých čísel, optimalizace, simulace molekulárních systémů a hledání optimálních řešení v rozsáhlých datových sadách. Nicméně kvantové počítače jsou stále ve vývoji a jejich využití je omezené na specifické problémy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud